Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wszczęto śledztwo ws. pożaru młyna przy Kolejowej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wszczęto śledztwo ws. pożaru młyna przy Kolejowej
25-09-2018 05:47   Janusz Ludwiczak
Policja i Prokuratura prowadzą postępowanie dotyczące pożaru młyna z końca XIX wieku, do którego doszło pod koniec sierpnia. Śledczy wyjaśniają czy doszło do celowego podpalenia.

Przypomnijmy. 29 sierpnia ok. godz. 3:30 wybuchł pożar opuszczonego, zabytkowego młyna przy ul. Kolejowej, który przez pół doby gasiło 20 zastępów straży pożarnej. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku stary młyn parowy z końca XIX wieku został częściowo wyburzony. Niewykluczone, że mogło to być celowe podpalenie. To wyjaśniają śledczy.

– Prowadzimy śledztwo w tej sprawie czy doszło do podpalenia. Przez kilka dni nie mogliśmy jednak wejść na teren, w którym doszło do pożaru, gdyż strażacy cały czas prowadzili akcję gaśniczą, gdyż mogło dojść do zaprószenia ognia. Śledztwo w tej sprawie prowadzi również prokuratura – powiedziała st. sierż. Marta Mróz, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Przy ul. Kolejowej 19/21 znajdował się młyn parowy, który powstał pod koniec XIX wieku. Obiekt należał do właściciela sieci kablowej INEA, jednak został sprzedany pod koniec 2016 roku. W ubiegłym roku obiekt został częściowo wyburzony.

W sierpniu 2016 r. Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał pozwolenie na rozbiórkę budynku młyna i budynku kotłowni (dawny warsztat). Inwestorem jest spółka MKKM Inwestycje.

Wcześniej, w styczniu 2009 r. Wydział Urbanistyki i Architektury wydał pozwolenie - na budowę dla adaptacji i przebudowy istniejącego zabytkowego obiektu willi dla potrzeb obiektu o przeznaczeniu konferencyjnym dla hotelu.

– Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu, wydał pozwolenie konserwatorskie nr 121/2017 z dnia 14.02.2017r. udzielając pozwolenia na rozbiórkę dwóch budynków z całego kompleksu - budynku młyna oraz kotłowni. Czterokondygnacyjny budynek byłego młyna oraz kotłowni, pełniącej w latach 50-tych funkcję warsztatu, posiadają silne przekształcenia i poddane były licznym przebudowom, na skutek których zatraciły swoją pierwotną formę i wartość artystyczną. Rozbiórka niniejszych budynków zgodna jest z opinią Narodowego Instytutu Dziedzictwa z dnia 5.11.2014 r. Ochronie konserwatorskiej oraz zachowaniu nadal podlegają pozostałe budynki kompleksu poprzemysłowego: dwa spichlerze, dom mieszkalny oraz budynek maszynowni, które nie utraciły swoich wartości, zachowując pierwotną bryłę oraz detal architektoniczny – informowało nas Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Poznania.


Tak prezentowały się budynki przy ul. Kolejowej 19/21 w kwietniu 2012 r.
Fot: Andrzej Radwański

Młyn parowy przy ul. Kolejowej 19/21 powstał pod koniec XIX wieku. Początkowo należał do spółki akcyjnej Hermannmühlen. Zespół młynarski składał się z głównego pomieszczenia młyna, a także obiektów towarzyszących, takich jak: maszynownia, kotłownia, spichlerz, stajnia, portiernia, pomieszczenia socjalne, mieszkalne i kuchnia. Pierwotnie młyn znajdował się na terenie Wildy, zanim nie przyłączono osady Święty Łazarz w granicę Poznania.

"Stojący wśród drzew mały dworek pod "dwudziestym dziewiątym". Jest to dawna własność rodziny Denizotów. Francuz Augustyn Denizot, ogrodnik rodem z Szwajcarii, urządził polskim ziemianom zwłaszcza wielkopolskim parki i sady. W roku 1879 zaprowadził przedsiębiorstwo ogrodniczo-sadownicze. Syn Augusta, Alfred Denizot był profesorem fizyki doświadczalnej Uniwersytetu Poznańskiego [obecnie UAM - przyp. red.]. Trzyhektarowy ogród Denizota miał cenną i bogatą kolekcję gatunków drzew liściastych. Po roku 1939 został rozparcelowany i zabudowany" – czytamy w książce "Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939" Zbigniewa Zakrzewskiego.

Na działce należącej do Denizotów znajdował się również Młyn Poznański. Jednak po włączeniu Łazarza do Poznania w 1900 roku został on przeniesiony do Lubonia.

ZOBACZ TAKŻE: "Budynek byłego młyna zatracił swoją pierwotną formę i wartość artystyczną"

ZOBACZ TAKŻE: Wyburzają stary młyn z końca XIX w. przy Kolejowej


R E K L A M A

Komentarze (2)

05-10-2018 07:22:14
Negatyw
Winni są doskonale znani. Ale zapewne rozdają karty w tym mieście i ktoś ma z tego swoją działkę... (!!!!!).
25-09-2018 09:47:44
ania
Przepraszam i co to sledztwo ma na celu, sprawcy beda zlapani ? Przez lata dokonalo sie zniszczenie oraz celowa zgoda na ozbiorke czesci obiektu. Teraz pozar. Wine ponosci wlasciciel, ktory nie zabezpieczyl wogole obiektu jak nalezy. Teraz beda pieniadze podatnikow wyrzucane na NIEPOTRZEBNE nikomu dochodzenie, ktore do niczego nie prowadzi. Kupa papieru zostanie zmarnowana i kolejne drzewo z lasu na bzdurne czynnosci. Ale grunt to oczywiscie biurokracja a obiekt dalej niszczeje. Na Zachodzie sprzedaje sie nawet stare cegly. U nas to kupa smiecia. U nas stary zabytkowy budynek to problem a na Zachodzie to skarb, ktory sie adaptuje do celow mieszkaniowych jako lofty itp. Brak wizji, checi i myslenia pozaszufladkowego.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: