Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Nawet 7 tysięcy poznaniaków kąpało się na dużym basenie w Parku Kasprowicza" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Nawet 7 tysięcy poznaniaków kąpało się na dużym basenie w Parku Kasprowicza"
16-08-2018 00:32   Janusz Ludwiczak
W związku z upałami nawet 7 tysięcy poznaniaków kąpało się w dużym basenie w Parku Kasprowicza – tak było 31 lat temu. Podobnie jest teraz. Z kolei 73 lata temu uruchomiono linię tramwajową nr 6, która kursowała z ulicy Sczanieckiej przez Most Dworcowy i Rynek Wildecki do ulicy Długiej. Połowa miesiąca za nami, przedstawiamy ŁAZARSKIE KALENDARIUM na sierpień.


8 sierpnia 1987 – W hali nr 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich otwarto XV Ogólnopolską Wystawę Filatelistyczną "Poznań 87". W uroczystości otwarcia, którego dokonał dyrektor generalny Ministerstwa Łączności dr Kazimierz Demski. w towarzystwie nestora poznańskich filatelistów Jana Witkowskiego.

9 sierpnia 1945 – Uruchomienie linii tramwajowej nr 6, łączącej Łazarz (ul. Emilii Sczanieckiej) ze śródmieściem (ul. Długa), przez Most Dworcowy i Rynek Wildecki. Linia tramwajowa na ulicy Sczanieckiej powstała na Powszechną Wystawę Krajową, w 1928 roku. Tory zostały poprowadzone aż do ulicy Jarochowskiego, gdzie wybudowano pętlę pod samą bramą terenu PeWuKi. Stąd do Wielkiej można było dojechać "piątką", a już rok później "dziesiątką" na Rynek Wildecki.
W pierwszej połowie lat 30. ubiegłego wieku w związku z kryzysem gospodarczym, z ruchu wyłączone zostało torowisko tramwajowe powstałe na potrzeby PeWuKi. W latach 1935-1944 rozebrane zostaje torowisko na ulicy Jarochowskiego, wraz z pętlą. Pozostawiony zostaje tylko "trójkąt" do zawracania na ulicy Sczanieckiej i Bogusławskiego wraz z torowiskiem prowadzącym do ulicy Głogowskiej (ówczesnej Łazarskiej). Tramwaje zaczęły ponownie tędy jeździć od 1956 roku. Ze Sczanieckiej aż do pierwszej połowy lat 70. XX wieku można było dojechać tramwajem linii nr 14 na Starołękę oraz "jedenastką" na Winiary, a później również na Golęcin. Ostatecznie tramwaje na Sczanieckiej zostały wycofane w 1973 roku.
ZOBACZ TAKŻE: Spacer po Łazarzu - patroni naszych ulic: Bimbą na Arenę - ul. Sczanieckiej

11 sierpnia 1977 – Początek kiermaszu używanych lodówek w pawilonie 22 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

12 sierpnia 2015 – Po blisko 15 latach funkcjonowania zlikwidowany został antykwariat książek "Rosa" oraz Muzeum Introligatorstwa, które mieściły się w kamienicy przy ul. Matejki 53.
ZOBACZ TAKŻE: Antykwariat i Muzeum Introligatorstwa przy Matejki po 15 latach zostały zlikwidowane

14 sierpnia 1934 – Otwarcie Muzeum Polonii Zagranicznej przy ulicy Śniadeckich.

14 sierpnia 1953 – Szpital Ortopedyczny przy ulicy Gąsiorowskich 7 otrzymał imię Ireneusza Wierzejewskiego. Na budynku znajduję się okolicznościowa tablica: "W szpitalu tym, w latach 1912 – 1930 pracował i działał gen. Prof. dr Ireneusz Wierzejewski (1881-1930) założyciel i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego i kierownik pierwszej w Polsce kliniki ortopedycznej. Twórca Polskiego Czerwonego Krzyża oraz redaktor naczelny Naukowych Pism Medycznych. Powstaniec wielkopolski. W 50 rocznicę utworzenia Towarzystwa tablicę tę ufundowali pracownicy szpitala".
ZOBACZ TAKŻE: Budynek dawnego szpitala ortopedycznego od pięciu lat stoi pusty. Nie ma chętnych na kupno obiektu

17 sierpnia 2016 – Po 65 latach funkcjonowania z ulicy Głogowskiej znika kolejny sklep. Istniejący od 1951 r. salon ogrodniczy postanowił zakończyć działalność, gdyż od trzech lat notuje ogromny spadek klientów. Jak przyznają właściciele gwałtownie spada również ruch pieszych na głównej ulicy Łazarza.
ZOBACZ TAKŻE: Istniejący od 1951 r. sklep ogrodniczy przy Głogowskiej z końcem sierpnia zostanie zlikwidowany

19 sierpnia 2005 – powstał portal lazarz.pl. Serwis z małej strony www, która początkowo nosiła nazwę ŁiiD - Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy przekształcił się w poważne źródło informacji i od 13 lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród społeczności lokalnej.
Portal lazarz.pl codziennie odwiedza średnio ponad 6 tys. unikalnych użytkowników, miesięczna oglądalność oscyluje wokół 200 tys. odsłon. W całym 2017 r. portal lazarz.pl odwiedziło blisko 2 miliony gości (1 758 243), generując blisko 24 mln odsłon (23 999 538).
ZOBACZ TAKŻE: Już od 12 lat jesteśmy dla Was

21 sierpnia 2016 – w starej parowozowni przy ul. Kolejowej 23 zrobiło się kolorowo i bajecznie, a to dzięki koncertu finałowego "Kontrasty" na zakończenie XVI Światowego Przeglądu Folkloru "Integracje 2016". Na obrotowej scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne z Irlandii, Serbii, Czech, Tajwanu i Polski.
ZOBACZ TAKŻE: Folklor z Tajwanu, Serbii, Irlandii, Czech i Polski zagościł w starej parowozowni {WIDEO, ZDJĘCIA}

25 sierpnia 1975 – w Arenie wystąpił czechosłowacki wokalista Karel Gott.

25 sierpnia 1987 – w dużym basenie w Parku Kasprowicza, w związku z upałami, kąpało się ok. 7.000 poznaniaków. Absolutny rekord – jak stwierdził reporter "Expressu Poznańskiego" (27.08.1987) Nazajutrz gazeta podawała: "Z powodu zanieczyszczenia wody w dużym basenie w Parku Kasprowicza, kierownictwo pływalni zarządziło spuszczenie 2 000 000 litrów wody". [Kronika Miasta Poznania].
ZOBACZ TAKŻE: Pół wieku temu powstało kąpielisko przy Arenie

26 sierpnia 1926 – po wakacjach, na pierwszym posiedzeniu Rady Miasta Poznania, po optymistycznym komunikacie, iż Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministerstwem Skarbu zatwierdziło uchwałę Rady z dnia 3 marca w sprawie pożyczki wewnętrznej w wysokości 3.000.000 zł w obligacjach, rozpatrywano projekt budowy kolonii robotniczej przy ulicach Wspólnej – Rolnej (261 mieszkań) i domu mieszkalnego przy ulicach Głogowskiej i Berwińskiego.

31 sierpnia 1987 – dwukrotnie zapełniła się wieczorem sala "Areny". Czytelnicy “Expressu Poznańskiego” oklaskami, kwiatami, serdecznym aplauzem nagradzali koncerty Piccolo Coro z Bolonii i chóru rozśpiewanych dzieci z Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Solnej [Kronika Miasta Poznania].

31 sierpnia 2013 – po raz pierwszy w historii miejskie dożynki odbyły się w Parku Wilsona. Święto plonów poprzedziła msza św., którą w kościele Michała Archanioła odprawił abp Stanisław Gądeckim. Po niej ulicami: Stolarską, Śniadeckich i Parkową przeszedł korowód dożynkowy, po czym Starościna i Starosta dożynek wręczyli gospodarzowi, czyli prezydentowi Poznania bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów. Do wieczora w Muszli Koncertowej odbywały się występy orkiestry dętej oraz zespołów folklorystycznych i ludowych. Na "mieszczuchów" w Parku Wilsona czekały pokazy wypieku chleba, pokazy florystyczne, wystawy królików, drobiu ozdobnego i zwierząt egzotycznych, warsztaty kowalstwa, garncarstwa i wikliniarstwa.
ZOBACZ TAKŻE: Dożynki nie odbędą się już w Parku Wilsona


Komentarze (1)

16-08-2018 16:42:32
ania
Prosze spojrzec ile zieleni bylo na tej ulicy, to chyba Sczanieckiej ? Bylo duzo zieleni na Lazarzu, teraz to beton i asfalt....oraz rachityczne krzaczki i moda na wiory/sieczka zamiast trawnika.
Aktualności
Niezapominajka
15

paź

17:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Händel: kantaty włoskie - koncert

16

paź

18:00
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
VIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

17

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Uroczysta inauguracja sezonu kulturalno-oświatowego 2019/2020 na Łazarzu

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Sławomir Dróżdż "dlaczego" - wernisaż

19:30
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Händel: włoskie sonaty triowe i solowe - koncert

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: