Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szczyt berliński odbędzie się w Poznaniu. Angela Merkel i unijni politycy będą obradować na MTP? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Szczyt berliński odbędzie się w Poznaniu. Angela Merkel i unijni politycy będą obradować na MTP?
11-07-2018 00:34   Janusz Ludwiczak
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w przyszłym roku szczyt procesu berlińskiego, który ma za zadanie wspierać unijne aspiracje sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich odbędzie się w Poznaniu. Wszystko wskazuje na to, że niemiecka kanclerz Angela Merkel, brytyjska premier Theresa May i inni europejscy przywódcy i unijni politycy będą w połowie przyszłego roku obradować na Targach.

Podczas zakończonego w Londynie szczytu Unia Europejska – Bałkany Zachodnie szef polskiego rządu zapowiedział, że w przyszłym roku szczyt berliński, który ma wspierać wejście sześciu krajów Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii do UE odbędzie się w Poznaniu.

– Wybraliśmy na miejsce, gdzie odbędzie się szczyt - Poznań, miasto z bardzo dużymi tradycjami gospodarczymi, ponieważ chcemy się podzielić z przyjaciółmi z Bałkanów Zachodnich doświadczeniami z procesu akcesji do UE – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Tzw. Proces Berliński został zapoczątkowany cztery lata temu w stolicy Niemiec. Biorą w nim udział przedstawiciele ośmiu krajów Unii Europejskiej (Austrii, Chorwacji, Francji, Niemiec, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski) oraz sześciu państw bałkańskich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia i Serbia).

Najprawdopodobniej europejscy przywódcy i unijni politycy spotkają się na Targach, a to dlatego, że MTP posiadają bazę logistyczną i centrum konferencyjne na organizację tego typu wydarzeń. W 2009 roku na Targach odbyła się Konferencja Klimatyczna COP14, a w kwietniu 2016 r. Sala Ziemi zamieniła się w salę sejmową, w której odbyło się Zgromadzenie Narodowe z udziałem 1200 gości z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i początków państwowości.

– Jesteśmy przed uzgodnieniem szczegółów dotyczących lokalizacji i dokładnego programu. Szczyt odbędzie się najprawdopodobniej w lipcu. Więcej szczegółów na moim czwartkowym briefingu prasowym w Poznaniu – powiedział portalowi lazarz.pl Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Oficjalnie nie wiadomo jeszcze, gdzie odbędzie się szczyt. Stanowisko w tej sprawie zabrały już Międzynarodowe Targi Poznańskie.

– Cieszymy się ze wskazania przez Premiera Morawieckiego stolicy Wielkopolski, jako areny spotkania przywódców krajów uczestniczących w procesie berlińskim w 2019 r. Międzynarodowe Targi Poznańskie nie zostały oficjalnie przedstawione jako miejsce organizacji szczytu, ale będzie to wspaniałe wyróżnienie, jeśli wydarzenie odbędzie się na terenach MTP, które są gospodarzem nie tylko targów, ale także kongresów i spotkań dyplomatycznych, w tym m.in. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w 2008 r. – informuje Karolina Nawrot z Centrum Prasowego MTP.

Podczas szczytu Procesu Berlińskiego, który odbywa się raz do roku przywódcy krajów omawiają kwestie gospodarcze, bieżące zagadnienia z obszaru polityki zagranicznej, tematykę bezpieczeństwa (m.in. w kontekście bezpieczeństwa wewnętrznego, przestępczości zorganizowanej, migracji), wyzwania dotyczące bezpieczeństwa regionalnego oraz kwestie bilateralne i prawne.


Na zdjęciach Szczyt Procesu Berlińskiego w Londynie
Fot: Krystian Maj/Kancelaria Premiera Rady Ministrów

ZOBACZ TAKŻE: Rok temu Sala Ziemi MTP zamieniła się w salę sejmową, a biskupi zasiedli w szkolnych ławkach

Komentarze (4)

11-07-2018 23:20:17
paramido
Dziewczyny i as nieźle depresyjnie pojechali.. Co za tragedia - świat zjeżdża się do Poznania - fa tal nie Jeszcze przez tego złego premiera. Mógł urządzić szczyt berliński w Lublinie albo Sanoku, a nie tym wielkopolskim zaściankowie...
11-07-2018 12:08:48
ania
Ile nas to bedzie kosztowalo ??? Chce widziec liczbe.
11-07-2018 12:05:19
kaśka
@as: lepszy tęczowy niż narodowy
11-07-2018 11:59:29
as
tu teczowy prezydent mysli po niemiecku, wiec akurat tu pasuja, tu Bundestag powinien miec swoja wyjazdowa stala siedzibe...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Całą noc padał śnieg” - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki"z udziałem: Kabaretu "Klub Szyderców Bis".
- w programie pojawią się w szczególności piosenki nawiązujące do świąt Bo

11

gru

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl pt."Ściana" w wykonaniu grupy teatralnej Klubu Krąg na zakończenie projektu

12

gru

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
"Krzysztof Markowski Prywatny zapis objawień natury rzeczy" - wernisaż wystawy

13

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W zasadzie tak" - spotkanie z satyrykiem Jackiem Fedorowiczem, który opowie m.in. o wielu komicznych sytuacjach z życia w PRL-u

14

gru

do 15-12-2019
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: