Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nie ma już Collegium Chemicum. Zastąpiło je "Heliodori" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nie ma już Collegium Chemicum. Zastąpiło je "Heliodori"
29-06-2018 17:06   Janusz Ludwiczak
"Heliodori" – to nowa nazwa gmachu przy zbiegu ulic Śniadeckich, Grunwaldzkiej i Święcickiego.
– Nie może być sytuacji, kiedy dwa obiekty mają tę samą nazwę. Prowadziło to do nieporozumień – wyjaśnia Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki.

Gmach przy ul. Grunwaldzkiej 6 dotychczas nosił nazwę "Collegium Chemicum", jednak od października 2012 r. studenci Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza mają zajęcia w nowym budynku, który został zbudowany w kampusie na Morasku. Decyzją Senatu UAM obiekt otrzymał nową nazwę "Heliodori Święcicki” oraz spolszczoną "Kolegium Heliodora Święcickiego".

– Nie może być sytuacji, kiedy dwa obiekty mają tę samą nazwę. Prowadziło to do nieporozumień. Udało się znaleźć nazwy, które akceptowane są przez społeczność akademicką. Jedna nazwa nawiązuje do twórcy uczelni, jego pierwszego Rektora Heliodora Święcickiego – wyjaśnia Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki.

W dawnym Collegium Chemicum – obecnie "Heliodori" kształcą się studenci uczący się języków obcych. W budynku znajduje się Wydział Anglistyki UAM.

Budynek przy zbiegu ulic Śniadeckich, Grunwaldzkiej 6 i Święcickiego został zaprojektowany przez Edwarda Madurowicza i Rogera Sławskiego. Kamień węgielny pod budowę gmachu wmurowano w 1920 roku. Obiekt miał początkowo służyć jako siedziba Politechniki Poznańskiej, jednak sprzeciw ministerstwa sprawił, że prace przy budowie budynku wstrzymano. Ostatecznie gmach ten ukończono w 1929 roku. Budynek ten pełnił funkcję Pałacu Rządowego, jako jeden z pawilonów podczas Powszechnej Wystawy Krajowej. Po zakończeniu PeWuKi budynek został przekazany Uniwersytetowi Poznańskiemu (obecnie UAM).


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lip

do 22-07-2018
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
Kraina Olimpia - zajęcia, animacje i zabawy dla dzieci
skwer przy zbiegu ulic Matejki i Grunwaldzkiej
w godz. 11:00-16:00, wstęp wolny

22

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Zakaz handlu w niedziele
► więcej

26

lip

21:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
„Boska Florence” - plenerowe kino letnie na Targach
wstęp wolny

28

lip

do 29-07-2018
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
Kraina Olimpia - zajęcia, animacje i zabawy dla dzieci
skwer przy zbiegu ulic Matejki i Grunwaldzkiej
w godz. 11:00-16:00, wstęp wolny

02

sie

21:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
„Maudie” - plenerowe kino letnie na Targach
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: