Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pokażą "Bez ruch" w Galerii Muzalewska - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pokażą "Bez ruch" w Galerii Muzalewska
26-04-2018 00:41   Janusz Ludwiczak
Najnowsze prace Moniki Szwed, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, ilustratorki czasopisma "Charaktery", stypendystki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i autorki wielu wystaw będzie można zobaczyć podczas czwartkowego wernisażu w Galerii Muzalewska przy ul. Głogowskiej 29.

W czwartek w Galerii Muzalewska (ul. Głogowska 29/3/m6, wejście od Śniadeckich) odbędzie się wernisaż najnowszej kolekcji prac Moniki Szwed w ramach wystawy "bez ruch".

Monika Szwed tworzy swą sztukę w cyklach. Obecna wystawa, tak jak najnowszy zespół rysunków, opatrzona została przez autorkę tytułem "bez ruch". Obrazuje w nich i ruch, i jego brak. Zmrożenie i odwilż. Krystaliczność lodu albo labiryntu oraz płynność i ciepło ciała i całej natury. Zajmuje ją przemienność tych stanów. Cykliczność znowuż – zapowiada Jaromir Jedliński z Galerii Muzalewska.

W rysunkach z cyklu "bez ruch" widzimy wyobrażenia kobiet, są one czasem nagie, czasem przesłonięte (ubiorem albo wielkimi płatkami śniegu, o strukturze podobnej do labiryntu albo przykładów modernistycznej architektury, które to motywy też tu odnajdujemy), albo ubrane w więżące je geometryczne suknie, napotykamy tu dzieci, oglądamy zabawki jak z lunaparku albo „placu zabaw”, funkcjonalistyczne budynki, dokazują tu zwierzęta (zające), wynoszą się nad nami drzewa, których sokiem karmić się chce samotna kobieta. Drzewa te zdają się jednak być uschłe, by przy tym motywie zatrzymać się teraz. Kobieta w wielu przedstawieniach Moniki Szwed wydaje się być albo osamotniona (...) Artystka ukazuje krajobrazy żyzne i ziemie jałowe. Do niektórych z tych niepokojących pejzaży mógłby się odnosić cytat z istotnego dla artystki pisarza, Cormaca McCarthy’ego, który opisywał okolice pustynne, mówiąc: „ …śmierć wydawała się jedyną cechą krajobrazu”. Cykl bez ruch Moniki Szwed ukazuje świat bez serca. I objawia tęsknotę autorki cyklu za innym światem – dodaje Jaromir Jedliński.

Wernisaż wystawy "bez ruch" Moniki Szwed odbędzie się dziś (tj. w czwartek 26.04.) o godz. 19:00 w Galerii Muzalewska przy ul. Głogowskiej 29/3 m.6. (wejście przez parking biurowca przy ul. Gąsiorowskich). Wystawę będzie można oglądać do końca maja.

Monika Szwed (ur. 1978) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), którą ukończyła w 2003 roku. Ilustrowała czasopismo "Charaktery". Brała udział w wielu wystawach, m.in. w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, GCK Katowice, Galerii Zderzak w Krakowie, Galerii Program i Galerii Klimy Bocheńskiej w Warszawie czy w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Jej prace pokazywane były również na targach sztuki "Art Forum" w Berlinie, a także w Galerie Bugdahn und Kaimer w Düsseldorfie, Galerii Margini we Włoszech. W 2007 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska", a następnie stypendium twórcze Funduszu Promocji Twórczości oraz wyróżnienie Art & Business w konkursie im. E. Gepperta. Dzieła Moniki Szwed znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

lut

do 28-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
"Home Decor" - Targi Wnętrz
"Specjal Days" - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
"Arena Design"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy "Fotografie i nie tylko..."

26

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury - Armenia". Spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

14

mar

do 15-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: