Nieświęty Łazarz
11-04-2018 04:41   Janusz Ludwiczak
Co udało się zmienić na Łazarzu dzięki Otwartej Strefy Kultury, jak przebiegała rewitalizacja skweru przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej i co będzie zmieniać się dalej na dolnym Łazarzu – o tym można było dowiedzieć się podczas spaceru zatytułowanego "Nieświęty Łazarz".

W sobotnie południe Łukasz Trusewicz z Otwartej Strefy Kultury zaprosił na spacer "Nieświęty Łazarz". Podczas nietypowej wycieczki można było dowiedzieć się jak przebiegała rewitalizacja Skweru Eki z Małeki, położonego przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej, a także jakie pustostany udało się ożywić w ramach działań.

– Pokazywaliśmy miejsca związane z Otwartą Strefą Kultury, przedstawiliśmy ideę przebudowy skweru przy Małeckiego. Opowiedziałem jak kiedyś wyglądał sylwester w tym miejscu, a jaki jest obecnie. Spacer zatytułowałem "Nieświęty Łazarz" tak w opozycji do tego Świętego Łazarza. Są miejsca, w których jest życie, ale nie do końca są one święte – mówi Łukasz Trusewicz z Otwartej Strefy Kultury.

Podczas wydarzenia można było również się dowiedzieć jak dalej będzie zmieniać się dolny Łazarz i jakie będą podejmowane kolejne działania związane z Otwartą Strefą Kultury.

Łukasz Trusewicz – ur. 1984 r,, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, pomysłodawca i jeden z prowadzących Galerię Raczej. Zajmuje się sztuką performance i autorskimi projektami w przestrzeni publicznej. Brał udział w wielu wystawach i festiwalach między innymi w Berlinie, Pekinie czy w CSW w Warszawie.
Wraz z żoną Agnieszką od ponad 7 lat prowadzą na Łazarzu działania zmierzające do ożywienia tej dzielnicy w obszarze kulturalnym i społecznym. W 2011 roku w oficynie opuszczonego lokalu przy ul. Głogowskiej 53 założyli Galerię Raczej, która wpisała się już na stałe w kulturalną panoramę Łazarza. Organizowane przez nich pokazy sztuki performatywnej przyciągają wielu młodych ludzi. Ich zasługą jest ożywienie dawnego lokalu Hortexu oraz stworzenie w pustostanie po restauracji Pireus miejsca spotkań Inkubator Kultury. Nową inicjatywą kandydatów jest program "Otwarta Strefa Kultury", którego zadaniem jest rewitalizacja przestrzeni dolnego Łazarza. Dzięki programowi od dwóch lat ucywilizowano obchody nocy sylwestrowej na ul. Małeckiego. Agnieszka i Łukasz ostatnio zabiegają również o przedłużenie ulicy Małeckiego do ulicy Zachodniej, dzięki czemu powstałby komunikacyjny skrót dla pieszych i rowerzystów z dolnego Łazarza na Dworzec Zachodni i dalej do śródmieścia Poznania, tym samym otwierając bramę zaniedbanego dolnego Łazarza.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 26-04-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Expopower - Międzynarodowe Targi Energetyki
Greenpower - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
Instalacje - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Poznań Media Expo
Securex - Międzynar

26

kwi

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Wernisaż wystawy - Monika Szwed "bez ruch"

27

kwi

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl teatralny dla dzieci "Król Nicnierobię" w wykonaniu Teatru Krokodyl
Wstęp wolny
Spektakl będzie tłumaczony na język migowy

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Kwietniowe ABC - wiosenne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8-13 lat

28

kwi

Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
Festyn bezpieczeństwa
w godz. 9:30-15:00
• animacje, zabawy i konkursy sportowe na orliku dla dzieci i młodzieży;
• spotkanie z antyterrorystą Stanisławem Szafranem i warsztaty "Post

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: