Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Krzyż z czarnego dębu pochodzącego z X wieku odwiedził łazarskie kościoły - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Krzyż z czarnego dębu pochodzącego z X wieku odwiedził łazarskie kościoły
23-03-2018 13:49   Janusz Ludwiczak
Trzy łazarskie świątynie na początku tygodnia stały się "kościołami stacyjnymi". Podczas uroczystości, które odbyły się w kościele Matki Boskiej Bolesnej, Św. Anny i Michała Archanioła wierni modlili się przy krzyżu, który został wykonany z czarnego dębu pochodzącego z X wieku, odnalezionego na Ostrowie Tumskim w Poznaniu w XIII wieku.

Już po raz drugi w Archidiecezji odbywa się wydarzenie "Kościoły Stacyjne Miasta Poznania".

Tradycja stacyjnego pielgrzymowania sięga przełomu IV i V wieku. Wywodzi się z Rzymu. Również dziś mieszkańcy Wiecznego Miasta w Wielkim Poście pielgrzymują do różnych kościołów, aby się modlić i przez nawrócenie przygotowywać się do Paschy Chrystusa. Także w Warszawie, Łodzi i Lublinie od kilku lat trwa stacyjne pielgrzymowanie do wybranych świątyń.

– W tym roku wydarzenie nabiera szczególnego charakteru. Pielgrzymowanie stacyjne włącza się w całość przeżywanej przez Archidiecezję Poznańską 1050. rocznicy powołania do istnienia pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa w Poznaniu. Dlatego też dla podkreślenia jubileuszu oraz wielkiego dziedzictwa Kościoła, od stacji do stacji peregrynować będzie krzyż, który został wykonany przez Bogdana Puchalskiego z czarnego dębu pochodzącego z X wieku wydobytego na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Znajduje się na nim wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego wzorowany na odnalezionej na wielkopolskiej ziemi pasyjki z początków XII wieku, która znajduje się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego – zaznacza, ks. Krystian Sammler z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej.

W poniedziałek uroczystości odbyły się w kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej, gdzie wierni modlili się "O ducha bezinteresownej służby bliźnim". Dzień później kościołem stacyjnym stała się świątynia pw. Św. Anny przy ul. Matejki ("O dar zdrowia dla ciężko chorych"), a w środę wierni modlili się "O poszanowanie godności każdego człowieka" w kościele Św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej.

Każde nabożeństwo rozpoczęło się koronką do Miłosierdzia Bożego, po nim odprawiona została msza św, a następnie wierni uczestniczyli w drodze krzyżowej. Podczas nabożeństwa wierni mogli modlić się przy krzyżu z dębu pochodzącego z X wieku, a znalezionym na Ostrowie Tumskim z pasyjką znalezioną w Wielkopolsce z XIII w.


R E K L A M A

Komentarze (2)

25-03-2018 17:42:10
P.
Na mszy był kościół pełen ludzi, to są zdjęcia z Drogi Krzyżowej na której zostało już dużo mniej osób.
24-03-2018 16:32:45
4SA
Zastanawia frekwencja. Puste ławki.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: