Pożegnanie Ryszarda Podlewskiego
10-03-2018 18:57   Janusz Ludwiczak
W czwartek na cmentarzu Junikowskim odbędzie się pogrzeb Ryszarda Podlewskiego, felietonisty, satyryka, dziennikarza i publicysty, autora wielu aforyzmów i fraszek, tekstów piosenek, programów satyrycznych, literackich i estradowych oraz filmów dokumentalnych, jednego z inicjatorów odbudowy Palmiarni. Ryszard Podlewski zmarł 2 marca w wieku 85 lat po długiej i ciężkiej chorobie.

Ryszard Podlewski - felietonista, satyryk, dziennikarz i publicysta, autor wielu aforyzmów i fraszek, tekstów piosenek, programów satyrycznych, literackich i estradowych oraz filmów dokumentalnych, jeden z inicjatorów odbudowy Palmiarni.

Ryszard Podlewski urodził się 18 marca 1932 r. we Wronkach. Od samego początku chciał zostać dziennikarzem. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Szamotułach rozpoczął studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Poznańskiego (obecnie UAM). W 1953 r. zadebiutował fraszkami na łamach "Głosu Wielkopolskiego". Rok później założył Kabaret Studencki "Żółtodziób".

– Stworzyliśmy Wydział Satyry Uniwersytetu Poznańskiego. Kabaret dał dwa programy. Do drugiego, całkowicie oryginalnego, gdzie byłem Kierownikiem Literackim, pisałem z dwoma kolegami wszystkie teksty: skeczy, piosenek i fraszek – mówił Ryszard Podlewski podczas 60-lecia swojej pracy artystycznej w 2013 r.

Ryszard Podlewski przez wiele lat związany był z Telewizją Poznań. Na antenie TVP emitowane były jego felietony "Gwóźdź w bucie". Po studiach wyjechał do Kielc, gdzie przez 20 lat pracował w świętokrzyskiej rozgłośni Polskiego Radia.

Po powrocie do Poznania zabiegał o uratowanie niszczejącej Palmiarni. Był jednym z inicjatorów odbudowy "szklarni" w Parku Wilsona.

– Społeczny Komitet Odbudowy Palmiarni założyliśmy w 1982 roku. Po pierwszym roku zbieraliśmy kapsle od mleka i śmietany z aluminium, potem dołączyły się zakłady pracy i nagle okazało się, że zebrano 2 tony, a potrzebne było 5 ton na wielkie dźwigary. Zbiórka trwała przez wiele lat, aż do samego otwarcia nowej Palmiarni w 1992 roku.
Ludzie przesyłali pieniądze. W restauracjach, kawiarniach, na basenach stały skarbonki "Zbieramy na Palmiarnię". Był wielki wybuch entuzjazmu. Otrzymywaliśmy wsparcie z całej Wielkopolski. Cyklicznie w telewizji przekazywałem raporty, ile zebrano. Otrzymywaliśmy nie tylko pieniądze, poznaniacy użyczali nam chociażby swoich samochodów czy maszyn budowlanych
– mówił nam w 2013 r. Ryszard Podlewski.

Ryszard Podlewski od lat 90` związany był z domem kultury "Klub Krąg".

– Jako wielokrotny gość klubowej Kawiarenki Literackiej, Walentynkowych Biesiad Poetyckich, przewodniczył Dziennikarskiemu Klubowi seniora. Z okazji 80. rocznicy urodzin w Kręgu odbył się uroczysty Benefis Ryszarda Podlewskiego – wspomina Janusz Heller, przewodniczący Klubu Osiedlowego "Krąg".

Ryszard Podlewski zmarł w piątek, 2 marca po długiej i ciężkiej chorobie. 18 marca Ryszard Podlewski skończyłby 86 lat.

Jego pogrzeb odbędzie się w najbliższy czwartek, 15 marca o godz. 12:45 na cmentarzu Junikowo.


Aforyzmy Ryszarda Podlewskiego:

"Totolotek - instytucja, która nadzieje milionów zamienia w milion dla jednego.

Na jubileusz nie koniecznie trzeba zasłużyć, wystarczy tylko - dożyć.

Starość zaczyna się wtedy, kiedy miejsce marzeń zajmują wspomnienia.

Żeby nie zapomnieć, zapisuj sobie wszystko. Gorzej, kiedy nie potrafisz już tego odczytać.

Na staroć prawdziwie wiarygodnym zdjęciem jest już tylko to z pracowni rentgenowskiej.

Za każdy dzień życia płacimy niezwykle wysoką cenę. Jesteśmy coraz starsi.

Dla prawdziwego biurokraty, najważniejsze co mamy w genach, to pesel."


R E K L A M A

Komentarze (2)

07-03-2018 21:45:25
A
Świetne aforyzmy. Mam dwie książki z nimi.
03-03-2018 19:36:09
kaśka
[*] Czytałam jego wiele tekstów...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

mar

do 25-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Edutec - Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji
22. Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej
Pegazik - Poznańskie Targi Książki

24

mar

do 25-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
beauty Vision - Forum Kosmetyki
Look - Forum Fryzjerska

do 25-03-2018
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
V Festiwal Smaków Food Trucków

26

mar

do 28-03-2018
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Sportowy zajączek

17:10
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert Muzyki Sakralnej
godz. 17:10 - cz. 1 (sala organowa)
godz. 18:00 - cz. 2 (aula)
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: