Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pożegnanie Ryszarda Podlewskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pożegnanie Ryszarda Podlewskiego
10-03-2018 18:57   Janusz Ludwiczak
W czwartek na cmentarzu Junikowskim odbędzie się pogrzeb Ryszarda Podlewskiego, felietonisty, satyryka, dziennikarza i publicysty, autora wielu aforyzmów i fraszek, tekstów piosenek, programów satyrycznych, literackich i estradowych oraz filmów dokumentalnych, jednego z inicjatorów odbudowy Palmiarni. Ryszard Podlewski zmarł 2 marca w wieku 85 lat po długiej i ciężkiej chorobie.

Ryszard Podlewski - felietonista, satyryk, dziennikarz i publicysta, autor wielu aforyzmów i fraszek, tekstów piosenek, programów satyrycznych, literackich i estradowych oraz filmów dokumentalnych, jeden z inicjatorów odbudowy Palmiarni.

Ryszard Podlewski urodził się 18 marca 1932 r. we Wronkach. Od samego początku chciał zostać dziennikarzem. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Szamotułach rozpoczął studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Poznańskiego (obecnie UAM). W 1953 r. zadebiutował fraszkami na łamach "Głosu Wielkopolskiego". Rok później założył Kabaret Studencki "Żółtodziób".

– Stworzyliśmy Wydział Satyry Uniwersytetu Poznańskiego. Kabaret dał dwa programy. Do drugiego, całkowicie oryginalnego, gdzie byłem Kierownikiem Literackim, pisałem z dwoma kolegami wszystkie teksty: skeczy, piosenek i fraszek – mówił Ryszard Podlewski podczas 60-lecia swojej pracy artystycznej w 2013 r.

Ryszard Podlewski przez wiele lat związany był z Telewizją Poznań. Na antenie TVP emitowane były jego felietony "Gwóźdź w bucie". Po studiach wyjechał do Kielc, gdzie przez 20 lat pracował w świętokrzyskiej rozgłośni Polskiego Radia.

Po powrocie do Poznania zabiegał o uratowanie niszczejącej Palmiarni. Był jednym z inicjatorów odbudowy "szklarni" w Parku Wilsona.

– Społeczny Komitet Odbudowy Palmiarni założyliśmy w 1982 roku. Po pierwszym roku zbieraliśmy kapsle od mleka i śmietany z aluminium, potem dołączyły się zakłady pracy i nagle okazało się, że zebrano 2 tony, a potrzebne było 5 ton na wielkie dźwigary. Zbiórka trwała przez wiele lat, aż do samego otwarcia nowej Palmiarni w 1992 roku.
Ludzie przesyłali pieniądze. W restauracjach, kawiarniach, na basenach stały skarbonki "Zbieramy na Palmiarnię". Był wielki wybuch entuzjazmu. Otrzymywaliśmy wsparcie z całej Wielkopolski. Cyklicznie w telewizji przekazywałem raporty, ile zebrano. Otrzymywaliśmy nie tylko pieniądze, poznaniacy użyczali nam chociażby swoich samochodów czy maszyn budowlanych
– mówił nam w 2013 r. Ryszard Podlewski.

Ryszard Podlewski od lat 90` związany był z domem kultury "Klub Krąg".

– Jako wielokrotny gość klubowej Kawiarenki Literackiej, Walentynkowych Biesiad Poetyckich, przewodniczył Dziennikarskiemu Klubowi seniora. Z okazji 80. rocznicy urodzin w Kręgu odbył się uroczysty Benefis Ryszarda Podlewskiego – wspomina Janusz Heller, przewodniczący Klubu Osiedlowego "Krąg".

Ryszard Podlewski zmarł w piątek, 2 marca po długiej i ciężkiej chorobie. 18 marca Ryszard Podlewski skończyłby 86 lat.

Jego pogrzeb odbędzie się w najbliższy czwartek, 15 marca o godz. 12:45 na cmentarzu Junikowo.


Aforyzmy Ryszarda Podlewskiego:

"Totolotek - instytucja, która nadzieje milionów zamienia w milion dla jednego.

Na jubileusz nie koniecznie trzeba zasłużyć, wystarczy tylko - dożyć.

Starość zaczyna się wtedy, kiedy miejsce marzeń zajmują wspomnienia.

Żeby nie zapomnieć, zapisuj sobie wszystko. Gorzej, kiedy nie potrafisz już tego odczytać.

Na staroć prawdziwie wiarygodnym zdjęciem jest już tylko to z pracowni rentgenowskiej.

Za każdy dzień życia płacimy niezwykle wysoką cenę. Jesteśmy coraz starsi.

Dla prawdziwego biurokraty, najważniejsze co mamy w genach, to pesel."


Komentarze (2)

07-03-2018 21:45:25
A
Świetne aforyzmy. Mam dwie książki z nimi.
03-03-2018 19:36:09
kaśka
[*] Czytałam jego wiele tekstów...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Warsztaty kulinarne dla dzieci w ramach akcji "Lato w Ogrodzie Łazarz"

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
XXXLVI sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20:30
Kino w bramie ul. Matejki 46
"Obywatelka Jane. Walka o miasto" - film dokumentalny

21:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Dzikie historie" - plenerowe kino letnie na Targach
wstęp wolny

20

lip

do 21-07-2018
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
w godz. 20:00-2:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: