Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz będzie z całym Grunwaldem czy również ze Starym Miastem i Śródką? – spór o okręgi wyborcze - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz będzie z całym Grunwaldem czy również ze Starym Miastem i Śródką? – spór o okręgi wyborcze
27-02-2018 01:14   Janusz Ludwiczak
Rada Osiedla Św. Łazarz nie chce, by Wilda z Łazarzem i Jeżycami była w jednym okręgu wyborczym. Z kolei politycy PiS wskazują, że Łazarz powinien zostać przyłączony do Grunwaldu. Natomiast społecznicy i radny Prawa do Miasta uważa, że Łazarz powinien znaleźć się w jednym okręgu wyborczym z Jeżycami, Wildą, Starym Miastem i Śródką.

Do tej pory Łazarz znajdował się w okręgu wyborczy nr II wraz z Jeżycami, Ogrodami, a od ostatnich wyborów również z os. Stary Grunwald. Jednak ze względu na zmniejszenie liczby mieszkańców i zmianę ordynacji oraz zgodnie z kodeksem wyborczym będą musiały zmienić się granice okręgów wyborczych.

Obecnie w Poznaniu mamy 7 okręgów (dwa 6-mandatowe i pięć 5-mandatowych). Taki podział miasta funkcjonuje od 2012 roku. Do ostatnich wyborów poznaniacy wybierali 37 radnych. Wynikało to z faktu, że gdy zapis wchodził w życie liczba osób zameldowanych wynosiła ponad 500 tys. Dzisiaj ich liczba w stolicy Wielkopolski to 484 416 (stan na 31 grudnia 2017 r.). Oznacza to, że w najbliższych wyborach mieszkańcy Poznania wybiorą 34 radnych. Utrzymanie liczby 7 okręgów, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby wybieranych radnych, nie jest możliwe, z uwagi na określoną przez kodeks wyborczy minimalną dopuszczalną liczbę radnych (możliwa liczba radnych w okręgu wyborczym to 5-8 osób). Przy 34 radnych miasto może zostać podzielone na maksymalnie 6, a minimalnie 5 okręgów. Przy podziale miasta na okręgi wyborcze konieczne jest uwzględnienie liczby osób zameldowanych, ujętych w rejestrze wyborców. Ustawa o samorządzie gminnym mówi, że gminy do 200 tys. mieszkańców mają 25 radnych i trzech kolejnych na każde następne 100 tys. mieszkańców – tłumaczy Hanna Surma, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i prezydenta Poznania.

Magistrat przygotował nowe propozycje okręgów wyborczych. I tak Łazarz Łazarz wraz z Jeżycami i Wildą miałyby znaleźć się w okręgu I. Okręg II stanowiłyby: Wola, Sołacz, Winiary i Winogrady. Z kolei Ogrody i Stary Grunwald znalazłyby się w okręgu V z całym Grunwaldem (Ławicą, Junikowem i osiedlami: Kwiatowe, Junikowo, Grunwald Północ, Grunwald Południe, Górczyn, Fabianowo-Kotowo).

W ordynacji proporcjonalnej (w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców) obowiązuje 5-procentowy próg. Oznacza to, że komitety, które nie uzyskały takiego wyniku (w przypadku koalicji jest to 8 proc.) nie uczestniczą w podziale mandatów. Większa liczba kandydatów, wybieranych w danym okręgu, daje małym ugrupowaniom większe szanse na pozyskanie mandatu. Zmiany granic okręgów wymusiła ustawa z 11 stycznia 2018 roku, zmieniająca przepisy kodeksu wyborczego – przekonuje Hanna Surma, rzecznik magistratu.

Tymczasem na to, by Łazarz został połączony z Wildą w jeden okręg wyborczy nie zgadzają się łazarscy samorządowcy. Podczas ostatniej, lutowej sesji, która odbyła się w środę Rada Osiedla Św. Łazarz negatywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie podziału Miasta Poznania na okręgi wyborcze.

Będzie wojna, zwłaszcza na listach społeczników. Nasze osiedle może być teraz mniej reprezentowane. Jest to i tak lepsza propozycja, bo początkowo chciano nas połączyć jeszcze ze Starym Miastem i Śródką – mówiła podczas sesji Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Pamiętam, jak głosowaliśmy najpierw razem z Jeżycami. Potem dodano nam Ogrody, a następnie Stary Grunwald. Z Wildą mamy jednak więcej wspólnego. Może w końcu uda się wybudować kładkę przez tory kolejowe, która połączy obie dzielnice. Łazarz, Jeżyce i Wilda mają podobne problemy – przekonywał Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Czy my zawsze musimy się zgadzać z tym co narzuci miasto. Jestem zdecydowanie przeciwny temu rozwiązaniu – wskazywał radny Łukasz Prymas.

Ostatecznie 12 głosami za, Rada Osiedla Św. Łazarz zaopiniowała negatywne uchwałę w sprawie podziału Miasta Poznania na nowe okręgi wyborcze, tym samym nie zgadzając się na połączenie Łazarza z Jeżycami i Wildą w jeden okręg wyborczy. Od głosu wstrzymali się jedynie radni: Filip Olszak, Maria Kopeć i Wojciech Wośkowiak.

Zmiany proponowane przez miasto skrytykowali podczas poniedziałkowej konferencji poznańscy politycy PiS.

Prezydent przedstawił wariant, o którym można powiedzieć, że został wyciągnięty z kapelusza. Zaproponowany podział to jest nieszczęście, które obrazuje nieszczęście zarządzania Poznaniem: podejmuje się decyzje bez wyraźnego wskazania przesłanek, bez przeprowadzenia racjonalnej analizy, nie mówiąc o jakiejkolwiek dyskusji – powiedział Tadeusz Dziuba, poseł partii rządzącej.

Prezydent Jacek Jaśkowiak napisał na swoim profilu, że "wyzwaniem jest przeforsowanie w Poznaniu czterech okręgów sześciomandatowych i dwóch pięciomandatowych", bo to "zwiększy szanse zarówno ruchów miejskich, jak i lewicy" – dodał Jan Sulanowski, Radny Miasta Poznania z PiS.

Zdaniem poznańskich polityków Prawa i Sprawiedliwości nowe okręgi wyborcze powinny charakteryzować takie cechy jak: czynniki geograficzne, historyczne i przyzwyczajenia poznaniaków, stabilność ze względu na demografię oraz możliwie jak najmniejsze zmiany terytorialne.

PiS zaproponował, by obecny okręg II, obejmujący Łazarz, Jeżyce, Ogrody i Stary Grunwald został zlikwidowany, a Łazarz znalazł się w jednym okręgu obejmującym cały Grunwald (wraz z Górczynem, Fabianowem, Junikowem, Ławicą, os. Kopernika i Starym Grunwaldem).

Z kolei społecznicy z Kolacji Prawo do Miasta sugerują by propozycję miasta rozszerzyć jeszcze o połączenie Łazarza, Jeżyc i Wildy dodatkowo jeszcze ze Starym Miastem i Śródką.

Z punktu widzenia dążenia do wprowadzania w Poznaniu zmian podważających status quo i tworzenia warunków dla pełniejszej reprezentacji mieszkańców w radzie miasta jest on niewątpliwie krokiem we właściwym kierunku. Zawiera bowiem 4 większe okręgi (6 mandatowe) gdy poprzedni miał ich tylko dwa. A to duże okręgi sprzyjają bardziej proporcjonalnej reprezentacji w radzie miasta preferencji wyborczych mieszkańców – przekonuje Lech Mergler ze Stowarzyszenia Prawo do Miasta.

Społecznicy idą jeszcze dalej. Chcą, by powstało tylko 5 okręgów wyborczych.

Podział miasta na 5 okręgów w najwyższym stopniu gwarantowałby proporcjonalny do wyników wyborów podział mandatów w radzie miasta. Tę proporcjonalność osłabia niestety reguła D`Hondta podziału mandatów w okręgach, radykalnie preferująca silniejsze ugrupowania. W ostatnich wyborach zdarzyło się w okręgach 5 mandatowych iż ugrupowanie, które uzyskało 40% głosów otrzymywało 3 mandaty (60%) a ugrupowania z wynikami ponad 10% -- żadnego... Okręgi większe np.7 mandatowe jk w projekcie Tomasza Wierzbickiego osłabiają zniekształacający zasadę proporcjonalności wpływ tej reguły na podział mandatów – przekonuje Lech Mergler z Kolacji Prawo do Miasta.

Nowe okręgi wyborcze mają być omawiane podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Samorządowej. Ostateczną decyzje w tej sprawie 6 marca podejmie Rada Miasta Poznania.

Zmiany, które muszą być dokonane najpóźniej 60 dni po wejściu w życie ustawy , czyli do 1 kwietnia musi zatwierdzić właśnie Rada Miasta Poznania. Jeżeli radni nie podejmą uchwały w terminie, decyzję w sprawie nowych okręgów podejmie komisarz wyborczy.

Obecny podział miasta na okręgi wyborcze
Łazarz razem z Jeżycami, Ogrodami i Starym Grunwaldem jest w okręgu II

Projekt miasta
Łazarz razem z Jeżycami i Wildą w okręgu I

Propozycja PiS
Łazarz miałby znaleźć się w okręgu obejmującym cały Grunwald

Propozycja Prawa do Miasta
Łazarz miałby znaleźć się w jednym okręgu razem z Jeżycami, Wildami, Starym Miastem i Śródką


Komentarze (3)

03-03-2018 10:56:10
Kosser
A co z "Wielkim Poznaniem" Jacka Jaśkowiaka i inkorporacją gmin sąsiednich?
03-03-2018 00:01:57
Łazarz
UZASADNIENIE UCHWAŁY RADY OSIEDLA: Rada Osiedla rozumiejąc konieczność zmian dotyczących wielkości okręgów wyborczych, pragnie wnieść uwagi dotyczące naszych zastrzeżeń co do nowo powstałego Okręgu I: • Centralne Rady Osiedla m.Poznania powołały w styczniu 2016 roku Koalicję Śródmiejską. Osiedlowi radni zjednoczyli się dla wspólnych spraw, współpracy, wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia mieszkańców osiedli. W skład koalicji weszły :Jeżyce, Ostrów Tumski, Stare Miasto, Św. Łazarz, Wilda. • Osiedla śródmiejskie zamieszkuje prawie 120 tys. poznaniaków. Cechuje je podobna struktura urbanistyczna, charakter zabudowy, struktura społeczna i infrastruktura miejska. Mają podobne mocne i słabe strony, wspólne są ich szanse i zagrożenia. Jednocześnie większość miejskich problemów dotyka mieszkańców tych najbardziej zurbanizowanych części Poznania. Dlatego rady pięciu centralnych osiedli postanowiły zintensyfikować współpracę powołując Koalicję Śródmiejską. • Podstawowy cel radnych miejskich to dbanie o interesy mieszkańców. W zmieniającej się przestrzeni publicznej coraz mniej miejsca pozostaje dla lokalnych społeczności. W Śródmieściu występuje wiele zjawisk kryzysowych o różnym nasileniu, a jednocześnie stale zmniejsza się liczba mieszkańców. • Podział Okręgu I na Łazarz, Jeżyce i Wildę i rozbicie Koalicji Śródmiejskiej może w przyszłości k
02-03-2018 14:37:26
śmiech na sali
Hahaha, czyli Górczyn bardziej podobny do Łazarza, niż Wilda? Ja tu widzę strach o stołki. Na pewno RO Łazarz przygotowało jakieś super uzasadnienie

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
27

cze

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
XXXLV sesja (budżetowa - I czytanie) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

cze

22:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
„Boisko bezdomnych” - plenerowe kino letnie na Targach
wstęp wolny

29

cze

do 30-06-2018
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
godz. 8:00-13:00

01

lip

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Letnie koncerty orkiestr dętych w Parku Wilsona - Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta Poznania przy MPK

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: