Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będziemy wybierać miejskich radnych razem z Wildą i Jeżycami - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
                                                                              29. Dni Łazarza:       [serwis informacyjny]       [program 29.Dni Łazarza]

Będziemy wybierać miejskich radnych razem z Wildą i Jeżycami
14-02-2018 21:07   Janusz Ludwiczak
Już nie z Ogrodami i Starym Grunwaldem, a z Wildą i jak do tej pory z Jeżycami mieszkańcy Łazarza będą wybierać radnych miejskich i prezydenta Poznania. Poznań nie jest już półmilionowym miasta, co wiązać będzie się ze zmniejszeniem liczby radnych z 37 do 34. Zmienić mają się również granice okręgów wyborczych.

Do tej pory Łazarz znajdował się w okręgu II wraz z Jeżycami, Ogrodami, a od ostatnich wyborów również z os. Stary Grunwald. Jednak tym razem przedstawicieli do Rady Miasta i prezydenta Poznania w jesiennych wyborach samorządowych będziemy wybierać razem z Wildą i tak jak do tej pory z Jeżycami. Nadal wybieralibyśmy 5 radnych.

Obecnie w Poznaniu mamy 7 okręgów (dwa 6-mandatowe i pięć 5-mandatowych). Taki podział miasta funkcjonuje od 2012 roku. Do ostatnich wyborów poznaniacy wybierali 37 radnych. Wynikało to z faktu, że gdy zapis wchodził w życie liczba osób zameldowanych wynosiła ponad 500 tys. Dzisiaj ich liczba w stolicy Wielkopolski to 484 416 (stan na 31 grudnia 2017 r.). Oznacza to, że w najbliższych wyborach mieszkańcy Poznania wybiorą 34 radnych. Utrzymanie liczby 7 okręgów, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby wybieranych radnych, nie jest możliwe, z uwagi na określoną przez kodeks wyborczy minimalną dopuszczalną liczbę radnych (możliwa liczba radnych w okręgu wyborczym to 5-8 osób). Przy 34 radnych miasto może zostać podzielone na maksymalnie 6, a minimalnie 5 okręgów – tłumaczy Hanna Surma, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i prezydenta Poznania.

O liczbie radnych w danej gminie decyduje wojewoda, w porozumieniu z komisarzem wyborczym. Przy podziale miasta na okręgi wyborcze konieczne jest uwzględnienie liczby osób zameldowanych, ujętych w rejestrze wyborców. Ustawa o samorządzie gminnym mówi, że gminy do 200 tys. mieszkańców mają 25 radnych i trzech kolejnych na każde następne 100 tys. mieszkańców – dodaje Hanna Surma.

Po zmianach Łazarz wraz z Jeżycami i Wildą miałyby znaleźć się w okręgu I. Okręg II stanowiłyby: Wola, Sołacz, Winiary i Winogrady. Z kolei Ogrody i Stary Grunwald znalazłyby się w okręgu V z całym Grunwaldem (Ławicą, Junikowem i osiedlami: Kwiatowe, Junikowo, Grunwald Północ, Grunwald Południe, Górczyn, Fabianowo-Kotowo).

W ordynacji proporcjonalnej (w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców) obowiązuje 5-procentowy próg. Oznacza to, że komitety, które nie uzyskały takiego wyniku (w przypadku koalicji jest to 8 proc.) nie uczestniczą w podziale mandatów. Większa liczba kandydatów, wybieranych w danym okręgu, daje małym ugrupowaniom większe szanse na pozyskanie mandatu. Zmiany granic okręgów wymusiła ustawa z 11 stycznia 2018 roku, zmieniająca przepisy kodeksu wyborczego – podsumuje Hanna Surma, rzecznik magistratu.

Zmiany, które muszą być dokonane najpóźniej 60 dni po wejściu w życie ustawy , czyli do 1 kwietnia musi zatwierdzić teraz Rada Miasta Poznania. Ma to nastąpić 6 marca. Do tego czasu stanowiska w tej sprawie podejmą rady osiedli.

Jeżeli radni nie podejmą uchwały w terminie, decyzję w sprawie nowych okręgów podejmie komisarz wyborczy.


R E K L A M A

Komentarze (9)

17-02-2018 13:39:56
Los
Z ordynacji nie wynika, że radny miejski musi mieszkać na terenie okręgu, z którego jest wybierany do Rady Miasta; może mieszkać na drugim końcu miasta; wystarczy, że w jego granicach administracyjnych. Ponadto Rada Miasta nie jest izbą federacyjną - radni reprezentują interes całego miasta, a nie wyłącznie poszczególnych dzielnic. Muszą szukać "złotego środka", który urzeczywistnia się m.in. w zasadzie zrównoważonego rozwoju.
17-02-2018 09:58:17
poznanianka
Słusznie , radny musi mieszkać w dzielnicy , w której został wybrany.Wie o czym mówi .Mieszkańcy go spotykają , a on jest bliżej spraw codziennych.Wybierają mieszkańcy osiedla.Po trochu kojarzy się ze Wspólnotą Mieszkaniową.Krzyczą te osoby , które nie uczestniczą w zebraniach ( a to obowiązek ustawowy ).Jak ci , którzy wynajmują mieszkania i nie znają na bieżąco potrzeb Wspólnoty,Ale to inna bajka.Radni osiedlowi ( nie tylko ) powinni być znani mieszkańcom .I jeszcze , czy znamy Pana dzielnicowego.????? Podobno są ??????
15-02-2018 21:02:48
Tomek
Poszerzajmy ulice dojazdowe, aby jeszcze większa ilość podmiejskich miała autostrady do Poznania, wtedy będziemy wielkości Bydgoszczy.
15-02-2018 14:54:48
Miki
@Kicia Nie wiem gdzie mieszka, ale jest w RO Stary Grunwald.
15-02-2018 13:46:13
Kicia
Mieszkańcy Poznania: 1988 - 620 tys. 2002 - 548 tys. 2018 - 484 tys. Zaraz wyprzedzi nas Gdańsk (który ma wzrost ludności); szykuje się Szczecin...
15-02-2018 12:46:41
Kicia
A p. Paulina nie kandyduje z Kopaniny?
15-02-2018 10:25:48
maciej
Do kitu takie wybory.. każde osiedle powinno mieć jednego radnego wybieranego przez mieszkańców osiedla, radny powinien tam mieszkać i znać potrzeby mieszkańców.Bez znaczenia powinna być przynależność partyjna radnego bo ma reprezentować interesy mieszkańców a nie danej partii. I ostatnie to minimum 1000 głosów wyborczych. A tak?-ciągle Ci "sami swoi".....
15-02-2018 08:10:13
łon stą
no to jest szansa, że obecne betony zostaną wymienione
14-02-2018 23:01:07
Miki
P. Paulina ze Starego Grunwaldu tak się starała, żeby zaistnieć w świadomości mieszkańców Łazarza przed wyborami samorządowymi, a teraz się okazało, że okręgi wyborcze będą inne. Tyle pary w gwizdek...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

maj

do 29-05-2018
Łazarz
29 DNI ŁAZARZA: 24-29.05.2018
► WIĘCEJ: www.29dni.lazarz.pl

25

maj

do 26-05-2018
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
"Sean powie parę słów o sobie" - Pustoła & Rapior & Ziemilski

do 26-05-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! (aktywni 50+) - Aktywność. Zdrowie. Profilaktyka - targi dla seniorów

do 27-05-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
FitExpo - Fitness & Sport Park

26

maj

12:00
Rynek Łazarski
29. Dni Łazarza - "Rynek Łazarski i okolice" czyli przechadzka po Łazarzu
Z cyklu "Łazarskie Przechadzki" - spacer szlakiem secesji łazarskiej (Park Wilsona i okolice) z przewodnikami Koła

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: