Kalendarz trzech religii
06-01-2018 12:55   redakcja, Urząd Miasta Poznania
"W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie razem" – to tytuł pierwszego w historii Poznania kalendarza, który stworzył ksiądz, rabin oraz imam.

W piątek w Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym przy ul. Biedrzyckiego zaprezentowano kalendarz, który powstał po szeregu spotkań imama Youssefa Chadida, podrabina Szymona Zadumińskiego i księdza oblata Marcina Wrzosa. Kalendarz "W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie razem" ma pomóc we wzajemnym poznawaniu się ludzi różnych religii żyjących w jednym mieście.

Chcemy poprzez ten kalendarz pokazać, ze Poznań jest otwarty dla wszystkich niezależnie od wyznania. Zależy nam na tym, by każdy czuł się w Poznaniu dobrze i bezpiecznie. W XVI i XVII wieku Polska była wzorem tolerancji, otwartości i gościnności dla całego świata. Chcemy wrócić do tych tradycji – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Pierwsza część kalendarza opisuje dzieje trzech religii w Poznaniu. Przybliża historię Jordana, pierwszego biskupa na ziemiach polskich, opowiada o początkach pierwszej gminy żydowskiej w mieście oraz o powstaniu pierwszej społeczności muzułmańskiej.

Kalendarz jest jednym z elementów dialogu międzyreligijnego, który w Polsce jest bardzo potrzebny. Chcemy w ten sposób budować most, którego podstawą będzie tolerancja, otwartość i szanowanie siebie nawzajem – wskazuje Youssef Chadid, imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej, dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego przy ul. Biedrzyckiego.

Tym gestem Poznań wpisuje się w nurt tolerancji i poszanowania drugiego człowieka. Kalendarzem udowadniamy, że podziały są niepotrzebne. To, czy ktoś mogli się w kościele, synagodze czy meczecie, nie ma znaczenia, wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi – podkreśla Szymon Zadumiński - bal tafla (podrabin) żydowskiej gminy wyznaniowej w Poznaniu.

Każdy miesiąc przedstawiony jest w kalendarzu na osobnej stronie. Zawiera tradycyjne kalendarium juliańskie, ale także oparte na innych rachubach czasowych, bo datowanych od powstania świata (żydzi) czy pielgrzymki proroka Muhammeda z Mekki do Medyny (muzułmanie). Zaznaczone są w nim najważniejsze święta wszystkich trzech religii i wyszczególnione dni modlitwy: niedziele, szabaty, dni zgromadzenia.

Ustaliliśmy, że w każdym miesiącu będzie szerzej komentowane jedno ze świąt danej religii. W styczniu jest to Objawienie Pańskie, czyli święto Trzech Króli oraz Tu Bi Szwat, czyli żydowski Nowy Rok Drzew. Islam w styczniu nie ma ważnego święta, więc przedstawiliśmy główne założenia tej religii. Staraliśmy się nadać kalendarzowi walory edukacyjne – wyjaśnia o. dr Marcin Wrzos OMI.

Kalendarz ukazał się w nakładzie 2,7 tys. egzemplarzy. Publikacja dostępna jest bezpłatnie w siedzibie Urzędu Miasta, w terenowych punktach informacyjnych, w synagodze, meczecie i części kościołów na terenie Poznania.


R E K L A M A

Komentarze (2)

10-01-2018 16:30:40
czytelnik
a czytać umiesz??? Jeśli tak to przeczytaj raz jeszcze ostatni akapit
10-01-2018 12:25:35
gdzie
można go nabyć ? za ile ? (i czemu tak drogo ?! ;) )

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

kwi

do 19-04-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Dni Przedsiębiorczości

19

kwi

18:30
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
"Opera za trzy grosze"

20

kwi

10:00
Skwer Marszałka Focha (dawniej Pl. Wyspiańskiego)
Uroczystość otwarcia Skweru im. Marszałka Focha

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Baśniowy wieczór - impreza z cyklu "Od czytania do działania" dla dzieci w wieku 6-9 lat

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Może być" - program kabaretowy w wykonaniu Michała Grudzińskiego i Andrzeja Lajborka w ramach projektu "W Artystycznym Kręgu"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: