Co nas czeka w 2018 roku?
05-01-2018 05:06   Janusz Ludwiczak
Otwarcie nowego kąpieliska przy Arenie, rozpoczęcie przebudowy Rynku Łazarskiego, 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – sprawdzamy jakie wydarzenia będą miały miejsce przez najbliższe 12 miesięcy, 52 tygodnie, 365 dni, 8 760 godzin, 525 600 minut i 31 536 000 sekund nowego 2018 roku.

Rozkopią Rynek Łazarski

W połowie roku ma ruszyć długo oczekiwana przebudowa Rynku Łazarskiego. Na początek ruszy remont dużej płyty, a kupcy przeniosą się na tymczasowe stragany, które staną w okolicy ul. Kącik i na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli skwerze im. Kazimierza Nowaka.

Przebudowa Rynku Łazarskiego ma potrwać dwa lata i będzie kosztować 10 mln zł. Projekt zakłada, że docelowo targowisko zostanie zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi mają zyskać szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.


Latem skorzystamy z nowego kąpieliska

Jeden remont się zacznie, a inny skończy. Pod koniec czerwca otwarta ma zostać zmodernizowana pływalnia letnia w Parku Kasprowicza. W ramach inwestycji przebudowane zostaną wszystkie baseny, wraz z kompleksową wymianą niecki. Po przebudowie głębokość dużego basenu będzie wynosić od 1,2 do 1,4 m, a część średniego basenu zostanie zasypana. W jego miejscu zbudowane zostaną podziemne zbiorniki wraz z instalacją techniczną uzdatniania wody. Oprócz tego pojawi się nowa zjeżdżalnia. Kręconą rynnę zastąpi zjeżdżalnia falista.


Ulica Jarochowskiego stanie się jednokierunkowa

W tym roku ma ruszyć przebudowa ulicy Jarochowskiego. Rada Miasta Poznania przeznaczyła w sumie 3 mln zł, z czego 1,9 mln zł na ten rok na remont nawierzchni, wymianę chodników i nasadzenie nowej zieleni, w tym kilku drzew.

Inwestycja zakłada nie tylko remont ulicy, ale również zmianę organizacji ruchu. Ulica Jarochowskiego ma stać się jednokierunkowa. Na odcinku od ulicy Sczanieckiej do ulicy Niegolewskiech samochody będą poruszać się w dwóch kierunkach, podobnie jak na odcinku pomiędzy ulicami Limanowskiego i Wyspiańskiego, dzięki czemu umożliwiony będzie dojazd do szpitala Św. Rodziny. Jeden kierunek obowiązywać będzie na odcinku od ulicy Niegolewskich do Limanowskiego. W wariancie tym zaprojektowano 184 legalne miejsca parkingowe (w zatokach postojowych oraz przy parkowaniu równoległym na ulicy). Obecnie znajduje się tu 176 legalnych miejsc parkingowych.


Arcybiskup poświęci wyremontowany dawny kościół protestantów

3 czerwca 2018 roku o godz. 12:30 arcybiskup Stanisław Gądecki dokona konsekracji kościoła Św. Anny, a właściwie rekonsekracji świątyni po przeprowadzonych pracach remontowych. Niedawno zakończył się kolejny etap renowacji fresków autorstwa prof. Wacława Taranczewskiego. W wakacje przeprowadzono z kolei remont kostki brukowej przed kościołem, a także prace renowacyjne w kościele.

Podobna uroczystość odbyła się w czerwcu 2008 roku, kiedy to abp Stanisław Gądecki poświęcił odnowiony kościół Matki Boskiej Bolesnej po kapitalnym remoncie wieży wraz z wymianą hełmu.


Zakupy zrobimy tylko w dwie niedziele miesiąca

Od marca zgodnie z przyjęta ustawą przez posłów partii sklepy otwarte będą tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Zakaz nie będzie dotyczyć aptek i punktów aptecznych oraz stacji paliw, a także kwiaciarni, saloników prasowych, placówek handlowych w hotelach i na dworcach oraz punktów z pamiątkami oraz sklepów internetowych (z automatyczną obsługą zamówień). Otwarte będą mogły być sklepy prowadzone przez samych właścicieli.

Obecnie zgodnie z obowiązującą od października 2007 roku ustawą o zakazie handlu w najważniejsze święta państwowe i kościelne większość sklepów jest zamknięta. Zakupy można zrobić jednak w niektórych sklepach. W tym przypadku handlować mogą właściciele sklepów i ich rodziny lub osoby nie zatrudnione na etat. Zakaz handlu nie dotyczy też stacji paliw, aptek, itd.

W jakie niedziele zrobimy zakupy od marca 2018?:
• marzec: 4, 25
• kwiecień: 29
• maj: 6, 27
• czerwiec: 3, 24
• lipiec: 1, 29
• sierpień: 5,. 26
• wrzesień: 2, 23, 30
• październik: 7, 28
• listopad: 4, 25
• grudzień: 2, 16, 23, 30.

Kolejne zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r. Wtedy sklepy zamknięte będą w trzy niedziele miesiąca. Z kolei od 2020 r. zakaz handlu obowiązywać będzie we wszystkie niedziele.


Co jeszcze się wydarzy?

  • 17 i 18 stycznia odbędą się konsultacje społeczne dotyczące rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania na Łazarz i wprowadzenia strefy uspokojonego ruchu Tempo 30. Pierwsze projekty mają być wdrażane już w tym roku.
  • Od 24 do 30 maja odbędą się 29. Dni Łazarza. Podczas największego i najstarszego święta dzielnicowego nie zabraknie kolorowego korowodu, sportowych zmagań w Parku Kasprowicza czy wielu wydarzeń kulturalnych w Parku Wilsona.
  • W listopadzie odbędą się wybory samorządowe, po których okaże się czy Jacek Jaśkowiak będzie dalej prezydentem Poznania i kto zasiądzie w Radzie Miasta.
  • 11 listopada obchodzić będziemy 100. rocznice niepodległości.
  • 27 grudnia przypadnie z kolei 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Jaki będzie 2018 rok? Przekonamy się 31 grudnia. Oczywiście o wszystkim będziemy Państwa informować na łamach portalu lazarz.pl.

Tymczasem czas na podsumowanie minionego roku. Przygotowujemy plebiscyt "ŁAZARZ2017 - dzielnicowe podsumowanie roku", w którym do wygrania będą "Kalendarze Łazarskie 2018"".


Komentarze (1)

06-01-2018 12:03:51
Negatyw
Ta jednokierunkowa Jarochowskiego, to najgłupszy pomysł na jaki można wpaść... (!!!!!). Kasprzaka i Głogowska staną w korkach. Dba się jedynie o interes pedałowców i parkujących bez krępacji aut.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

sty

18:00
Kościół Zielonoświątkowy ul. Grunwaldzka 55 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Kazanie: ks. Marek Jański, kościół rzymskokatolicki

23

sty

19:00
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
"Rodzina" - spektakl teatru Circus Ferus

27

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Kazanie: ks. Tomasz Siuda, kościół rzymskokatolicki

28

sty

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ

17:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
007 James Bond Live! - koncert

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: