36 lat temu na Łazarzu...
13-12-2017 01:04   Janusz Ludwiczak
13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej został wprowadzony stan wojenny. Wprowadzono godzinę milicyjną, w nocy nie można było wychodzić z domów. Na ulice wyjechały czołgi i patrole ZOMO.

Stan wojenny został wprowadzony na mocy podjętej niejednogłośnie uchwały Rady Państwa z 12 grudnia 1981 roku, na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego - pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy, faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych.

W nocy z soboty na niedzielę, już 13 grudnia 1981 r. po północy oddziały ZOMO, czyli Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9 000 samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe.

W sumie w czasie stanu wojennego zginęło ok. 100 osób, a komunistyczne władze internowały około 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiony 22 lipca 1983 r. W 2011 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wprowadzenie stanu wojennego naruszyło nawet konstytucję PRL-u, mimo to odpowiedzialni za wprowadzenie stanu wojennego nie ponieśli konsekwencji.


R E K L A M A

Komentarze (15)

17-12-2017 12:26:20
M.
@Poznaniaku, papier wszystko zniesie, książkę może napisać każdy. Jeżeli są dowody, to proszę je zaprezentować. I proszę nie zwalać odpowiedzialności na sądy, bo żeby jakikolwiek sędzia mógł wydać wyrok, to najpierw muszą być zarzuty prokuratorskie. Są jakieś?
16-12-2017 20:19:48
Poznaniak
Amikus- ok Twój świat twoja wola. Ja za pieniądze nie dam pozbawić się osobowości, własnej kultury, miłości do mojego kraju. W czasach Prl ludzi władza totalitarna kupowała albo zastraszała. Przyznaje mi osobiście fajnie się żyje i nie narzekam. Co do polityki Polska to zadurzy kawałek tortu ekonomicznego w porównaniu z Czechami oni mają mentalność sowiecką tzw tutejsi tak też można ale my mamy inny potencjał i to drażni UE i Zsrr bis. M- co do afer to proszę przeczytać książkę Afery czasów d. Tuska polecam a dlaczego nie ma wyroków a bo sądy mielą powoli i afery są szalenie zawiłe, np sąd krakowski i okradanie kasy sądu ile lat to trwało ??? Przypominam wiosną Po deklarowało likwidację CBA. Hm ... swojego czasu GW zachwycało się Szwecją a tam odpowiednik CBA istnieje znacznie dłużej i co tam można a u nas to od razu polityka ... typowa schizofrenia na wybiórcze oko.
16-12-2017 09:35:12
Amicus
@Poznaniak: poważnie się zastanawiam nad przeprowadzką do Pragi. Naleciałości może i są germańskie. W samym języku jest mnóstwo słów etymologicznie niemieckich, ale politycznie już nie do końca. A czy ludzie są politycznymi nieliczącymi się pionkami? Być może, ale ich to kompletnie nie obchodzi, bo pensja wyższa niż w innych krajach postkomunistycznych, kolejki do lekarzy mniejsze bądź w ogóle - sporo Polaków z przygranicznychvterenów się leczy u naszych południowych sąsiadów - i ogólnie nastawienie do życia inne... ale jak sam pisałeś, moja brocha:) a poglądy i wizje państwa każdy ma inny... Tobie model państwa proponowany przez PIS odpowiada - mnie nie. Tak to już jest i tak pokazują sondaże - połowa jest za a połowa przeciw. Nie będę dyskutował bo walka na argumenty to zwyczajne bicie piany, które przez ostatnie lata było wiodące w polityce... Wróćmy do polskiej codzienności - Wesołych Świąt:)
16-12-2017 09:31:56
M.
@Poznaniaku, jeżeli było tyle afer PO-wskich, to dlaczego żadna z nich nie została rozliczona? Prokuratorom 2 lata nie starczyły na znalezienie dowodów? Można jakąś partię popierać lub nie, ale zawsze warto myśleć krytycznie I samodzielnie.
15-12-2017 18:22:34
Poznaniak
Amikus - skoro lepiej żyje się w Czechach to zostań czechem atak serio inne uwarunkowanie geopolityczne pro Niemieckie i społeczeństwo totalnie konsumenckie a po za tym nie liczą się i są pionkiem na szachownicy gier politycznych, chcesz żyć iluzją postępu Ok. Twoja brocha. Tutejszy- jestem samotny jak 50% Polaków tylu popiera prawicę ... :)) bad opi publ.:)) a na wsch doświadczyli miłości tych co wiedzą lepiej. Poznań to dziś aktualnie miasto kosmoplitycznej naiwności oczywiście w imię tolerancji. Komunizm, faszyzm tak zło a liberalna demokracja przeobraża się w totalną ideologię. Proszę patrzeć na poprawność polityczną od grzebania w majtach po mówienie tylko tego czego oczekuje UE. Kocham swoje miasto, dzielnice, szanuje sąsiadów, che poukładanego państwa a nie teoretycznego w stylu PO owa partia ma na sumieniu kilkaset afer i ma gdzieś obywateli liczy się dla nich tylko władza i frukty z tej władzy. Pis dotrzymuje słowa i chce odbudowy podmiotowości państwa jak i obywateli a nie atomizacji władzy cwaniaków.
15-12-2017 16:31:59
Tutejszy
@poznaniak: Ty to musisz się ze swoim pisowskim myśleniem w Poznaniu czuć bardzo samotnie. Nie martw się. W takim Rzeszowie lub innym Przemyślu Twoja pełna serwilizmu postawa wzbudziłaby zachwyt.
15-12-2017 11:14:29
morlock
Z racji pełnionych (naszych) obowiązków służbowych kómisorz LWP ( u nas w stopniu kapitana) wystawiał nam przepustki obowiązujące w całym kraju, całą dobę i wjazdówki na wszystkie mosty i wiadukty zagrożone "ekstemą". Współczuję chłopakom "pilnujących" w/w budowli bo zima była zaiste **rewska więc przymusowi strażnicy dobra PeeREeL trafiali z poważnymi odmrożeniami do cywilnych szpitali. Jak nie wierzycie to zapytajcie lekarki i pielęgniarki - Wasze babcie, matki, ciotki. Byle były uczciwe w relacjach. I tyle w temacie.
15-12-2017 09:03:44
Amicus
@Poznaniak: czytam ze zrozumieniem i nie mam z tym problemów. Wiele działań obecnej władzy - ot jakby próby upolitycznienia sądów, zmian ordynacji wyborczej, upartyjnienia mediów publicznych, czy narzucania społeczeństwu własnej wizji stylu życia (i to nie tylko moje zdanie, ale też wielu ludzi z którymi rozmawiam) nasuwa skojarzenia z PRL. Dla mnie, jako zwykłego zjadacza chleba, nie mają znaczenia litery czy to PRL, czy PIS, czy PO - grunt, aby żyło się nam dobrze, a tak naprawdę przez te prawie 30 lat od obalenia komunizmu: służba zdrowia kuleje, ZUS jest niewydolny, wielu ludzi żyje na granicy biedy i ogólnie poziom życia jest żenujący. Nikt jeszcze tego nie zdołał naprawić przez tak długi czas, bez znaczenia jaki szyld reprezentował. Uczestniczenie w sporze, czy mamy PRL-bis, czy za PIS, czy za PO było lepiej jest bez sensu, bo nadal w kraju jest bałagan i nie widać nikogo kto miałby go uporządkować. Tak - z racji też zainteresowań - spoglądam na naszych poludniowych sąsiadów Czechów. Nieco podobna historia, a poziom życia zupełnie inny... Może też mentalność ludzi, których nie bawi polityka... Można? Można!
14-12-2017 18:23:29
Poznaniak
Amicus proszę czytać ze zrozumieniem, od 1992 mała konstytucja, 1997 tzw duża referendum minimalnie za, konstytucja postkomunistyczna, nie dokonano lustracji w mediach, edukacji, sądownictwie państwo fasadowe opanowane przez nie formalne kontakty wywodzące się z PRL w dodatku system bankowy stronniczy tzw reformy balcerowicza dokonały zdemolowania gospodarki i tak zniszczonej przez rządy komunistyczne. Polecam książki Pani Staniszkis tak tej pani to ona ukuła określenie kapitalizm polityczny ciekawe dziś w opozycji do rządzących.
14-12-2017 17:53:36
Poznaniak
Negatyw najpierw proszę trochę edukacji a nie stereotypów ala PrL i tzw. prof Hartman. Skoro Ci się nie podoba to polecam gej europę i ubogacenie w stylu Kolonii !!!
14-12-2017 07:12:36
Negatyw
@ poznaniak: A teraz, jesteśmy republiką Watykanu i wszystkimi procesami rządzi Grupa Trwam. I to Ci się tak podoba...??!!
13-12-2017 22:27:04
Amicus
@poznaniak: nie wydaje mi się, ba jestem pewny, że 25 lat - począwszy od 1990 r - były kontynuacją PRL?, że poprzednie rządy były PRL-bis? Chyba żyjemy w dwóch różnych krajach, którym na imię Polska...
13-12-2017 17:58:35
poznaniak
Pani mieszkanka łazarza a gdzie tu zniewolenie ??? 13 grudnia to efekt totalitaryzmu komunistycznego a od koryta odsunięto 3 pokolenie KPP/PPR/PZPR/SDRP/SLD/PO/UB/SB/LWP dopiero od 2 lat wielu Polaków czuje się, że mieszka w w swoim kraju a nie imitacji PRL bis.
13-12-2017 14:36:10
eka z małeki
-mojego brata działacza S stan wojenny zastał w Szwajcarii,byłby zapuszkowany!!!Po latach zginął w katastrofie nie wiem czy gdyby został to by żył,może.Co do mnie pamiętam kilometrowe kolejki na ul.Matejki żeby uzyskać,po uzyskaniu odpowiedniej opinii z zakładu pracy HCP zgody na wyjazd W pracy na służbowe wyjście potrzebowałem SPECJALNEJ!!!przepustki,kontrola na każdym półpiętrze.Nie przesadzam teraz---wojsko takie jak u Pinocheta!!!Takiego widoku się nie zapomina opowiadam młodym!!!Nie wszyscy rozumieją że tak mogło być!!!Pisząc zdenerwowałem się!!! eka
13-12-2017 13:25:58
mieszkankalazarza
Gratuluję artykułu. Pamiętajmy! i nie pozwólmy na ponowne zniewolenie!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

kwi

do 19-04-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Dni Przedsiębiorczości

19

kwi

18:30
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
"Opera za trzy grosze"

20

kwi

10:00
Skwer Marszałka Focha (dawniej Pl. Wyspiańskiego)
Uroczystość otwarcia Skweru im. Marszałka Focha

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Baśniowy wieczór - impreza z cyklu "Od czytania do działania" dla dzieci w wieku 6-9 lat

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Może być" - program kabaretowy w wykonaniu Michała Grudzińskiego i Andrzeja Lajborka w ramach projektu "W Artystycznym Kręgu"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: