W "Handlówce" zorganizowano olimpiadę... wiedzy o... bezpieczeństwie
13-12-2017 00:29   Janusz Ludwiczak
Ponad 700 uczniów szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w I Wielkopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie, która we wtorek odbyła się w Zespole Szkół Handlowych przy ul. Śniadeckich. Głównym celem konkursu było zapoznanie młodzieży z tajnikami pracy Straży Miejskiej.

Chcemy, aby uczniowie nie kojarzyli straży miejskiej tylko z blokadami na koła i mandatami. Straż miejska to również spektrum ustaw, kodeksów czy rozporządzeń, dzięki, którym niesiemy pomoc mieszkańcom. Poprzez naszą inicjatywę uczniowie mają szansę zdobyć wiedzę niezwykle przydatną w codziennym życiu – mówi Anna Nowaczyk, przedstawicielka Straży Miejskiej w Poznaniu

W pierwszej edycji Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwo wzięło w sumie udział ponad 700 osób, z czego najwięcej bo aż 99 gospodarcze, czyli uczniowie Zespołu Szkół Handlowych przy Śniadeckich.

Myślę, że tak duża liczba uczniów biorących udział w konkursie wynika z specjalizacji naszych klas. Uczniów interesują tematy związane z bezpieczeństwem. Ponadto, uczniowie chcą zdobyć główną nagrodę, a więc indeks i opłacanie studiów licencjackich na WSB – zaznacza Klaudia Kraus- Jakubowska, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych.

Do konkursu w całej Wielkopolsce przystąpiło w sumie 37 szkół średnich. Uczniowie, aby dojść do finału muszą przebrnąć przez dwustopniowe kwalifikacje. Pierwszym ich etapem było rozwiązanie testu składającego się z 20-stu pytań jednokrotnego wyboru.

Uczniowie nie musieli się uczyć na pamięć całego kodeksu karnego czy kodeksu wykroczeń. Przychodząc na spotkania z nimi, wręczaliśmy im małą "ściągę". Dzięki temu wiedzieli, z których artykułów powinni się przygotować – podkreśla Anna Nowaczyk ze Straży Miejskiej.

Uczestnicy na rozwiązanie testu mieli 45 minut. Nad nimi czuwała specjalna komisja powoływana przed dyrektorów szkół.

Finałowym etapem konkursu będzie stworzenie, a także wdrożenie przez uczestników inicjatyw poprawiających bezpieczeństwo mieszkańców ich okolicy. Pomysły mogą mieć różny charakter. Z jednej strony uczniowie mogą się zając np. ochroną środowiska, z drugiej zaś np. bezpieczeństwem w komunikacji miejskiej. Finał olimpiady zaplanowany jest na koniec marca 2018 roku.

Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie to autorski pomysł straż miejskich i gminnych z województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Inicjatywa narodziła się w Gdańsku 11 lat temu. Ma ona pobudzić młodzież do podejmowania działań związanych z szerzeniem bezpieczeństwa w ich środowisku lokalnym.

Dominik Jagiełło
biuro prasowe Urzędu Miasta Poznania


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

sty

18:00
Kościół Zielonoświątkowy ul. Grunwaldzka 55 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Kazanie: ks. Marek Jański, kościół rzymskokatolicki

23

sty

19:00
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
"Rodzina" - spektakl teatru Circus Ferus

27

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Kazanie: ks. Tomasz Siuda, kościół rzymskokatolicki

28

sty

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ

17:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
007 James Bond Live! - koncert

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: