W Parku Kasprowicza wycięto 23 drzewa
09-12-2017 12:16   Janusz Ludwiczak
– Wycięto kilkanaście kilkudziesięcioletnich drzew w Parku Kasprowicza, pnie i korzenie zostały wyrwane z ziemi – alarmuje nas Czytelnik. Jak się okazuje wycinka drzew ma związek z modernizacją pływalni letniej.

Chciałbym zainteresować Redakcję procederem, który ma miejsce od kilku dni w Parku Kasprowicza. Na terenie pływalni, w południowej i zachodniej jego części, w ciągu ostatniego tygodnia wycięto co najmniej kilkanaście kilkudziesięcioletnich drzew. Z mojego rozeznania wynika, że wycinka nie ma związku z zaprojektowaną modernizacją pływalni. Wycięto przynajmniej 15 drzew, pnie i korzenie zostały wyrwane z ziemi – alarmuje nas Michał Karykowski na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl).

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z trzema miejskimi jednostkami: Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji (POSiR), Poznańskimi Inwestycjami Miejskimi (PIM) i Zarządem Zieleni Miejskiej (ZZM). Ta ostatnia odpowiedziała nam, że sprawa nie dotyczy jednostki.

Z kolei PIM tłumaczy, że wycinka ma związek właśnie z modernizacją pływalni letniej.

ZOBACZ TAKŻE: W Parku Kasprowicza praca wre - zakończył się pierwszy etap modernizacji pływalni letniej

Wycinka drzew była planowana między innymi, aby połączyć ją z rozpoczętą modernizacją pływalni letniej w Parku Kasprowicza. Przedmiotowa wycinka została wykonana na podstawie prawomocnej decyzji Prezydenta Miasta Poznania z dnia 30.05.2017 r. zezwalającej na usunięcie 23 drzew z przedmiotowego terenu – czytamy w piśmie przesłanym do naszej redakcji.

Więcej szczegółów przedstawia jednak POSiR.

Działania na terenie pływalni mają charakter pielęgnacyjny i porządkujący. Są prowadzone na podstawie decyzji Wydziału Ochrony Środowiska z dnia 30 maja 2017 roku. W ramach decyzji do 31 grudnia 2017 roku usunięte zostaną 23 drzewa, które zgodnie z decyzją: są w złej kondycji zdrowotnej, nie rokują szansy na dalszy prawidłowy rozwój (klony, jarzęby, jesiony), osiągnęły bardzo duże rozmiary (topole), przez co powodują deformację sąsiednich, cenniejszych drzew, a ich puch nasienny powoduje zanieczyszczenie wody w basenie, rosną w zbyt małej odległości od basenu – tłumaczy Błażej Daracz, rzecznik Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

W ciągu roku wycięte drzewa mają zostać zastąpione nowymi.

Oczywiście na terenie pływalni posadzone zostaną 23 nowe drzewa ozdobne, celem zrekompensowania ubytku w zadrzewieniu. Będą to lipy i klony, a ich zasadzenie musi nastąpić zgodnie z wydaną decyzją do 30 listopada 2018 roku – przekonuje Błażej Daracz z POSiR-u.


Jeśli mają Państwo sprawę, która wymaga naszej interwencji prosimy o sygnał na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl. Postaramy się w miarę naszych możliwości pomóc.


R E K L A M A

Fot: Michał Karykowski
Zdjęcia przesłane przez naszego Internautę na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl. Dziękujemy

ZOBACZ TAKŻE: W Parku Kasprowicza praca wre - zakończył się pierwszy etap modernizacji pływalni letniej

ZOBACZ TAKŻE: Kolejna wycinka drzew - tym razem przy Głogowskiej/Hetmańskiej

ZOBACZ TAKŻE: Na Łazarzu pod topór pójdzie prawie 25 drzew

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji? Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (9)

11-12-2017 20:10:48
Bazyli
Popieram wpisy: poznanianki, x, Kasandry. Ludzi w Polsce od roku ogarnęła gorączka wycinania drzew, nie rozumieją jak ważne jest KAŻDE drzewo w mieście! Nasadzenia nowych drzew nie zastąpią tych starych kilkunasto lub kilkudziesięcio letnich, bo nowe drzewo potrzebuje b.dużo czasu by urosnąć zanim da nam tlen i zredukuje hałas. Do tego wchłanianie wody do gruntu. Coraz więcej wzrasta świadomość SMOGU w miastach, Polska króluje niechlubnie na mapie europejskich zanieczyszczeń powietrza, a my dalej tniemy, bo pewien minister dał przyzwolenia, a gdyby nawet zostały one cofnięte, to by się podniósł krzyk! Ludziska domagają się nowych betonów, parkingów, developerzy placów, i tak zieleni ubywa. A już w parku cięcia - to głupota! Nie sądzę, by naprawdę te drzewa przeszkadzały w zaplanowaniu basenów. A przecież po kąpieli latem potrzeba cienia, by odpocząć w upały!!!
11-12-2017 14:53:37
M.
Z jednej strony oburza nas wycinka 26 drzew, a sypanie soli na drogi nie robi na nas wrażenia. Wczoraj obserwowałam dozorczynię, która najpierw potraktowała chodnik wiaderkiem soli (wzdłuż 2 kamienic), a po 2 godzinach przyszła zgarnąć resztki zasolonego śniegu prosto pod drzewo.
11-12-2017 10:53:40
poznanianka
Brońmy zieleni w naszym mieście.To nasze życie.Ale nie zapominajmy ,że teraz w obecnym czasie , nasadzenie nowych drzew odpowiednio do terenu to żadna sprawa.Znają się na tym ogrodnicy .Ludzie od kształtowania terenów zieleni.Gorzej jest ze wszędzie brukujemy kostką , ogradzamy sie .Tym samym zalewamy piwnice, garaże , a pogotowie nie może dojechać pod wejście do nieruchomości.Tutaj myślimy tylko nasze , nie musimy zieleni pielęgnować , no może zamieść kostkę.I mamy nową rzeczywistość.
11-12-2017 09:05:21
x
Wszystko, co rosło przez lata, teraz jest chore, krzywe, słabe, zagrażające, w nieodpowiednim miejscu i ogólnie niepotrzebne. Na każdą wycinkę ma się magiczne usprawiedliwienie - "nowe nasadzenia".
10-12-2017 16:19:36
Kasandra
Tak, tak, wycinajcie drzewa, betonujcie swoją okolicę, generujcie hałas, biegajcie tylko z nabożeństwem wokół tych swoich autek, natrząsajcie się nad brakiem miejsc parkingowych, a miną lata i obudzicie się zaintubowani na intensywnej terapii, dogorywając na raka, w waszym pięknym mieście, w których żadne liście nie wpadły do wypełnionych smolistą mazią betonowych basenów.
09-12-2017 20:44:53
łe
a na Kolejowej - starodrzew - akacja podnosi chodniki i tak ma być, bo za mało zieleni jest na Łazarzu, Kolejowa skansenem robinii białej i przpieknej kostki brukowej.
09-12-2017 18:20:38
tonny
@Sadzimy: Nastepny ekooszolom. Umiesz czytac. Beda nasadzone nowe drzewa. A plywalnia jest potrzebna Dobrze ze wytna czesc drzew bo liscie tylko wpadaly fo basenu . A jak chcesz przyrody do lasu uciekaj tu jest miasto. Mało to drzew masz w Parku Kasprowicza?
09-12-2017 14:39:31
Sadzimy
Skandal, w przyszłym roku sadzimy sami setki drzew w różnych miejscach. Nigdy nie pójdę na tę pływalnię - będzie to przeklęte miejsce. Na całej tej inwestycji - rozbudowie kompleksu basenów i budowie toru wrotkarskiego stracą okoliczni mieszkańcy: zwiększy się presja ruchu kołowego, wycinka drzew spowoduje większy dyskomfort akustyczny (drzewa chronią przed hałasem); powietrze będzie bardziej suche i zanieczyszczone... Park przestaje powoli istnieć; w końcu zostanie z niego klika trawników...
09-12-2017 13:32:19
morlock
To te topole? Farosz ze św.Anny wyciął wszystkie trzy wzdłuż pokrychanego piktogramami muru kościelnego na Limanowskiego. Może biega o ten śmiertelny wypadek gdy (nie pamiętam) w Polsce spadająca gałąź zabiła na cmentarzu nastolatkę. To chyba też była topola. No to wyrok śmierci na te pomniki przyrody na terenie Szkół Obecnie RÓŻNYCH u zbiegu Wyspiańskiego i Jarochowskiego?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

kwi

do 19-04-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Dni Przedsiębiorczości

19

kwi

18:30
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
"Opera za trzy grosze"

20

kwi

10:00
Skwer Marszałka Focha (dawniej Pl. Wyspiańskiego)
Uroczystość otwarcia Skweru im. Marszałka Focha

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Baśniowy wieczór - impreza z cyklu "Od czytania do działania" dla dzieci w wieku 6-9 lat

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Może być" - program kabaretowy w wykonaniu Michała Grudzińskiego i Andrzeja Lajborka w ramach projektu "W Artystycznym Kręgu"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: