"To było nawoływanie do nienawiści" – immam pisze do arcybiskupa w sprawie spotkania w MBB
09-12-2017 04:32   Janusz Ludwiczak
Pod koniec listopada w kaplicy przy kościele Matki Boskiej Bolesnej odbyło się spotkanie z kontrowersyjnym ks. Dariuszem Oko na temat islamu. Imam Youssef Chadid prosi arcybiskupa o wyjaśnienia, dlaczego "odbyło się spotkanie nawołujące do nienawiści i obrażano uczucia religijne".

Przypomnijmy. Dwa tygodnie temu, 24 listopada w kaplicy przy kościele Matki Boskiej Bolesnej odbyło się spotkanie z kontrowersyjnym duchownym ks. Dariuszem Oko, atakujący homoseksualistów, uchodźców i inne niż katolickie religie, zwłaszcza muzułmanów. Spotkanie zatytułowane "Islam - jako zagrożenie dla Polski, Europy i chrześcijaństwa" co prawda zorganizowała księgarnia Sursum Corda (która gościła już m.in. posłankę Krystynę Pawłowicz, Grzegorza Brauna czy europosła Witolda Tomczaka słynącego z wielu wypowiedzi przeciwko Unii Europejskiej), ale miejsce nieodpłatnie udostępniła Parafia Matki Boskiej Bolesnej.

Sytuacją tą zbulwersowani byli poznańscy muzułmanie, którzy mają swój ośrodek i meczet również na Łazarzu przy ul. Biedrzyckiego.

To nawoływanie do nienawiści wobec muzułmanów, szkoda, że angażuje się w to kościół, sąsiednia parafia. To tak, jakbym ja zgodził się, by w naszym centrum odbyło się spotkanie przeciwko chrześcijanom. Trzeba szanować się nawzajem. Papież Jan Paweł II jasno mówił, że trzeba szanować naszych braci muzułmanów, sam ucałował Koran. Jak to jest możliwe, że parafia pozwala na coś takiego. Czy oni znają naukę papieża Jana Pawła II i stanowisko papieża Franciszka? – powiedział imam Youssef Chadid z Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego.

Imam napisał list do arcybiskupa z prośbą o wyjaśnienia.

Powiadomiliśmy arcybiskupa, o całej sytuacji. Prosimy o wyjaśnienia, dlaczego w sąsiedniej parafii odbyło się spotkanie nawołujące do nienawiści i obrażano nasze uczucia religijne. Braciom muzułmanom, którzy przybyli na to spotkanie nie dano wypowiedzieć się. Jest to bardzo nieładne. Mam pretensje do parafii, że zorganizowała coś takiego. Powinniśmy się nawzajem szanować, na pewno nie było to chrześcijańskie zachowanie – uważa imam Youssef Chadid.

Proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej nie widzi nic niestosownego w organizacji tego spotkania.

Dlaczego takie spotkanie nie może się odbyć? To są ważne tematy. Najpierw trzeba posłuchać co będzie na tym spotkaniu, a nie zakładać od razu z góry, że będzie o nienawiści. Ks. Oko jest profesorem i wykładowcą, wszędzie się wypowiada. Radykalny islam na pewno jest zagrożeniem. U nas mówi się o wszystkim - o muzułmanach, baptystach, niewierzących – mówił nam pod koniec listopada ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

W sierpniu ubiegłego roku ks. arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził muzułmanów z Biedrzyckiego, zwiedzając meczet - salę modlitewną, poznając kulturę i działalność centrum. Teraz muzułmanie chcą zaprosić proboszcza Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Chętnie zaproszę proboszcza, by poznał nas bliżej. Mieliśmy doskonały kontakt z ks. Marianem Ciesielskim, który był proboszczem Parafii Chrystusa Sługi na Palacza. To wspaniały człowiek, miły, otwarty, tolerancyjny – podsumowuje imam Youssef Chadid.


R E K L A M A

Komentarze (2)

18-12-2017 12:33:14
Pablo
A ja tym bardziej dam składkę
11-12-2017 20:13:59
Marcelina
No to przestaję być klientką księgarni Sursum Corda i dawać składkę gdy będę w MBB!!!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 26-04-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Expopower - Międzynarodowe Targi Energetyki
Greenpower - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
Instalacje - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Poznań Media Expo
Securex - Międzynar

26

kwi

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Wernisaż wystawy - Monika Szwed "bez ruch"

27

kwi

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl teatralny dla dzieci "Król Nicnierobię" w wykonaniu Teatru Krokodyl
Wstęp wolny
Spektakl będzie tłumaczony na język migowy

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Kwietniowe ABC - wiosenne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8-13 lat

28

kwi

Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
Festyn bezpieczeństwa
w godz. 9:30-15:00
• animacje, zabawy i konkursy sportowe na orliku dla dzieci i młodzieży;
• spotkanie z antyterrorystą Stanisławem Szafranem i warsztaty "Post

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: