Przy kościele MBB odsłonięto głaz i tablicę upamiętniającą Solidarność Walczącą
08-12-2017 00:54   Janusz Ludwiczak
– Odsłonięcie tablicy wpisuje się w naszą politykę historyczną Prawa i Sprawiedliwości, mianowicie w odzyskanie pamięci – mówił wojewoda Zbigniew Hoffmann podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej Solidarność Walczącą, organizacji działającej w latach 80., która pojawiła się na kamiennym głazie przy kościele Matki Boskiej Bolesnej.

Uroczystość rozpoczęła się w czwartek mszą świętą, którą o godz. 13 odprawił ks. biskup Zdzisław Fortuniak. Po nabożeństwie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy Pamięci Solidarności Walczącej, ogólnopolskiej, antykomunistycznej organizacji działającej w Poznaniu w latach 1983-1990 na rzecz wolności i niepodległości Polski. Głaz stanął obok pomnika poświęconemu bł. ks. Jerzemu Popiełuszko.

W uroczystości miał wziął udział marszałek senior Kornel Morawiecki, jego nieobecność organizatorzy tłumaczyli "ważnymi dla naszej Ojczyzny sprawami, które dzieją się w Warszawie" (czyli rekonstrukcję rządu, w tym wniosek o wotum nieufności dla rządu, dymisję premier Beaty Szydło i zastąpienie jej synem Kornela - Matfeuszem Morawieckim, który ma być nowym premierem).

Ten głaz to przypomnienie o wartościach, których głosiliśmy w latach 80. Pomimo różnych zawirowań politycznych nie daliśmy się oczarować, omamić blichtrowi liberalizmu lat 70., a przenieśliśmy nasze wartości: walkę o pełną niepodległość Polski w oparciu o wartości chrześcijańskie. bez których nie możemy budować prawdziwej wspólnoty narodowej – powiedział Andrzej Kołodziej, działacz Solidarności Walczącej, który zabrał głos w imieniu marszałka seniora Kornela Morawieckiego.

W uroczyści wziął udział również wojewoda wielkopolski .

Odsłonięcie tablicy wpisuje się w naszą politykę historyczną Prawa i Sprawiedliwości, mianowicie w odzyskanie pamięci. Solidarność Walcząca była zorganizowana na wzór Amii Krajowej i nieprzejednanie antykomunistyczna. Bardzo się cieszę, że po wielu latach staramy się odzyskać pamięć o niej – zaznaczył Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski.

Solidarność Walcząca była jedną z czołowych organizacji w Poznaniu, które stawiały opór ustrojowi komunistycznemu w latach 80. Jej członkowie zajmowali się między innymi działalnością wydawniczą oraz propagowaniem dążeń niepodległościowych.


Komentarze (1)

08-12-2017 20:16:00
marian
niedługo to trawnika nie starczy do stawiania tych głazów

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

gru

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
IX Łazarskie Spotkanie Opłatkowe

15

gru

I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

17:00
Rynek Łazarski
Granie na straganie czyli Świąteczny Rynek z Dziewiątką

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl dla dzieci "Kot w butach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

17:00
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Cugowscy - koncert

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: