Po północnej stronie ulicy Dmowskiego ma zostać poprowadzona droga rowerowa
04-12-2017 04:09   Janusz Ludwiczak
ZDM rozpoczął konsultacje dotyczące budowy drogi rowerowej, która ma zostać poprowadzona po zachodniej stronie ulicy Dmowskiego (po stronie SP77), od Rynku Łazarskiego do Krauthofera i dalej do ulicy Miedzianej na Górczynie.

W piątek Zarząd Dróg Miejskich przedstawił koncepcję budowy drogi rowerowej po zachodniej stronie ulicy Dmowskiego. Odcinek pomiędzy Rynkiem Łazarskim a Hetmańską został podzielony na dwa warianty. Pierwszy - główny przewiduje skierowanie ruchu rowerowego częściowo na chodniku i zatoce postojowej, z kolei parkowanie samochodów przeniesione miałoby zostać częściowo na jezdnię.

Realizacja wpłynie na zwiększenie liczby miejsc parkingowych. Na odcinku Rynek Łazarski - ul. Hetmańska przewiduje się zmianę sposobu parkowania oraz przeniesienie wyznaczonych miejsc postojowych na jezdnię. Dzięki temu uzyskamy łącznie 51 miejsc parkingowych, czyli o 12 więcej niż jest obecnie – informuje ZDM.

W wariancie 2 (alternatywnym) ruch rowerowy miałby zostać skierowany na uspokojoną jezdnię na odcinku od Potockiej do Rynku Łazarskiego na zasadach ogólnych.

Od ulicy Hetmańskiej do Krauthofera i dalej do ulicy Miedzialnej droga rowerowa miałaby być wydzielona i również poprowadzona po północnej stronie ulicy Dmowskiego.

Koncepcja ma na celu stworzenie dwukierunkowej drogi dla rowerów o szerokości od 2m do 3m w całości wykonanej z nawierzchni bitumicznej, która umożliwi szybki przejazd na projektowanym odcinku. Separacja ruchu rowerowego od ruchu samochodowego i pieszego oraz przebudowa skrzyżowań i realizacja przejazdów rowerowych zapewni podróżującym większe bezpieczeństwo i swobodę. Stworzenie sprawnego połączenia rowerowego pomiędzy centrum miasta, a Łazarzem i Górczynem to najważniejszy cel zadania budowy drogi rowerowej łączącej Rynek Łazarski z ul. Miedzianą w Poznaniu – przekonuje ZDM.

Dodajmy, że pierwotnie droga rowerowa planowała była na ulicy Głogowskiej. Jednak po kwietniowym spotkaniu przedstawicieli grunwaldzkich rad osiedli i miejskich radnych z wiceprezydentem Maciejem Wudarskim ustalono, że pomiędzy Mostem Dworcowym a wiaduktem Kosynierów Górczyńskich rowerzyści będą jeździć alternatywnymi trasami - przez ul. Jarochowskiego lub Dmowskiego. To drugie rozwiązanie zakłada również przedłużenie ulicy Małeckiego do Zachodniej. Więcej w artykule: Nie będzie zwężenia Głogowskiej. Droga rowerowa zostanie poprowadzona Dmowskiego lub Jarochowskiego.

Drogowcy czekają na uwagi, sugestie i propozycje zmian do 15 grudnia włącznie w formie korespondencyjnej za pośrednictwem e-mail na adres: dmowskiego@zdm.poznan.pl, pocztą tradycyjną: Zarząd Dróg Miejskich, ul. Wilczak 17, 61-623 Poznań lub dostarczając osobiście do siedziby ZDM. Można również wypełnić formularz na stronie internetowej ZDM.

Projekt drogi rowerowej na ul. Dmowskiego od Rynku Łazarskiego do Hetmańskiej – wariant 1: główny


Kliknij, aby zobaczyć w całości

Projekt drogi rowerowej na ul. Dmowskiego od Rynku Łazarskiego do Hetmańskiej – wariant 2: alternatywny


Kliknij, aby zobaczyć w całości

Projekt drogi rowerowej na ul. Dmowskiego od Hetmańskiej do Miedzianej na Górczynie:


Kliknij, aby zobaczyć w całości


R E K L A M A

Komentarze (4)

18-12-2017 22:58:19
PiegusPL
i jeszcze jedno. Widac ze mysliciel nie mieszka tutaj. Uwalic miejsca parkingowe ktorych malo a jakze, zamiast poprowadzic sciezke (jesli faktycznie byc musi!?!?) drugim chodnikiem gdzie mamy wew parkingi przy blokach, przedszkole, krag, ogrodki dzialkowe, nieuzytki, obszary przemyslowe. Po tamtej stronie jest potrzebnych miejsc parkingowych ....... zero?! Zero, to jedyne co mozna powiedziec o tym pomysle.
18-12-2017 22:52:44
PiegusPL
Skrzyzowanie Potockiej i Dmowskiego nie jest równożędne a równorzędne. Wielcy mysliciele robiacy droge dla 10 rowerzystow na miesiac. Nie ma to jak usunac szczatki zieleni miejskiej dla wygody paru cyklistow. Tak jakby to byla glowna sciezka dla transferu rowerzystow. Na odcinku potockiej stablewskiego i tak jest trudno bo miejsca parkingowe zabieraja odwiedzajacy Krag, a teraz jeszcze zabrac chcecie 10 miejsc dla 5% rower4zystow na Lazarzu!?!?!? Genialny polonista z polotek kury nie dostal prawa jazdy i sie msci?! Polewanie betonu masa bitumiczna - to jest symbol naszych czasow?! Moze przez to usuwanie drzew mysliciele z koziej wolki macie tak waskie tory myslowe i "zwoje" tak proste jak ta droga dla nikogo.
04-12-2017 21:09:02
Dziadek
Poprzedni prezydent wyleciał za dworzec kolejowy (center city) ten wyleci z ścieżki rowerowe i trawniczki czyli likwidację miejsc parkowania Ale najprościej zrobić z Głogowskiej ścieżkę rowerową Rade trzeba by było wysłać do Holandii tam mieli by pole do popisu
04-12-2017 07:41:38
Łukasz Prymas
W ramach konsultacji DDR na Dmowskiego można poprzeć wariant alternatywny, który moim zdaniem jest najbardziej optymalny. Wariant alternatywny zakłada skierowanie ruchu rowerowego na uspokojoną jezdnię na odcinku od ul. Potockiej do Rynku Łazarskiego. Proponowane rozwiązanie dotyczące organizacji ruchu w ramach wariantu alternatywnego jest wyłącznie poglądowe i będzie skorelowane z wprowadzeniem strefy uspokojenia ruchu na Łazarzu w ramach oddzielnego zadania. To najlepsze rozwiązanie. Po to ma powstać strefa uspokojonego ruchy na całym Łazarzu, by każdy czuł się bezpiecznie po nim poruszając, zarówno piesi jak i rowerzyści a także wbrew obawom wielu,"samochodziarze". Prośba o poparcie wariantu alternatywnego poprzez składanie uwag do ZDM, który jest najlepszy dla tej części Łazarza.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

lut

do 24-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Gardenia - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Specjal Days - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
Sport Invest - Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej

02

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Światowy Dzień Modlitwy - nabożeństwo ekumeniczne

04

mar

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

06

mar

do 09-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli arena Design
Home Decor - Targi Wnętrz

15

mar

do 17-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salmed - Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego
Poznański Salon Optyczny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: