"To jemu Poznań wiele zawdzięcza" – chcą, by powstała ulica twórcy Targów
25-11-2017 02:08   Janusz Ludwiczak
– Był faktycznym pomysłodawcą i inicjatorem powstania Międzynarodowych Targów Poznańskich. Patrząc dzisiaj już z pewnej perspektywy historycznej na ówczesne wypadki należy stwierdzić, że powstanie Targów w Poznaniu byłoby pod znakiem zapytania, mimo bardzo przychylnych nastrojów ogółu kupiectwa poznańskiego do projektu urządzenia targów w Poznaniu, gdyby wtedy nie znalazł się mąż tej miary co śp. Mazurkiewicz, który zorientowany doskonale w sytuacji wszystkie swoje wysiłki poświęcił realizacji Targów Poznańskich już na wiosnę 1921 r. – mówi Tomasz Mikszo, który postuluje, by ulica Roosevelta otrzymała imię Edwarda Mazurkiewicza.

Ostatnio wiele mówi się o przemianowaniu nazwy ulicy Franklina Delano Roosevelta, o czym pisaliśmy dwa tygodnie temu.

Tomasz Mikszo z archiwum MTP wyszedł z inicjatywą, by patronem arterii przebiegającej od Mostu Dworcowego do Kaponiery był Edward Mazurkiewicz, dzięki któremu Poznań zawdzięcza Targi.

Od kilku lat powraca temat zmiany nazwy ulicy Roosevelta. W zamian proponuje się nam nazwiska prezydentów (nie tylko polskich) i premierów (Margaret Thatcher) zapominając absolutnie o naszych lokalnych postaciach, godnych upamiętnienia. Odcinek pomiędzy Mostem Dworcowym a Rondem Kaponiera to przede wszystkim pawilony Międzynarodowych Targów Poznańskich, instytucji nierozerwalnie związanej z nazwiskiem prezesa Związku Towarzystw Kupieckich Edwarda Mazurkiewicza. Postać Edwarda Mazurkiewicza została już zweryfikowana przez blisko stuletnią historię, nie podlega ona wątpliwościom obecnych czasów, kiedy to trwa walka o pozycjonowanie tylko "swoich bohaterów" przez różne ugrupowania polityczne. Ta postać całym swoim życiem i działaniem pokazywała troskę o dobro Miasta – tłumaczy Tomasz Mikszo.

Edward Mazurkiewicz jako sekretarz Związku Towarzystw Kupieckich stworzył prężny sekretariat Związku (oddając bezinteresownie na ten cel swoje pomieszczenia przy ul. Kantaka) i od 1919 roku działał w ramach Związku tworząc podwaliny pod centralną instytucję kupiecką byłej dzielnicy pruskiej a także rady gospodarczej ziem Polski Zachodniej. Jego działalność w sferze gospodarczej była szeroko zakrojona, lecz chciałbym się skupić na zainicjowaniu przez niego działalności Targu Poznańskiego – to on był pomysłodawcą i współtwórcą tej poznańskiej i międzynarodowej instytucji targowej. Wszelkie wątpliwości w tej sprawie rozwiewa m.in. artykuł adwokata Kazimierza Frąckowiaka "Kto był inicjatorem Targów Poznańskich – Jedna z najpiękniejszych kart poznańskiego kupiectwa" zamieszczony w Dzienniku Poznańskim (24 maja 1936 r.). Edward Mazurkiewicz zyskał poparcie targowej idei przez Prezydenta Jarogniewa Drwęskiego, a później w marcu 1920 roku na zjeździe delegatów Związku Towarzystw Kupieckich doprowadził do podjęcia uchwały o powołaniu Komitetu Targów Poznańskich. Intensywne działania i rozmowy z ministerstwem byłej Dzielnicy Pruskiej oraz Centralnym Związkiem Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów w Warszawie tzw. „Lewiatan” doprowadziły do powołania Komitetu Wystawy ( październik 1920 r.) składającego się z 44 osób który m.in.u stalił nazwę Targ Poznański i jego termin. Należy pamiętać, że w tym czasie apetyt na to aby stać się targową stolicą Polski miały także inne miasta jak chociażby Gdańsk, Lwów i Warszawa – zaznacza Tomasz Mikszo.

Edward Mazurkiewicz był faktycznym pomysłodawcą i inicjatorem powstania Międzynarodowych Targów Poznańskich „patrząc dzisiaj już z pewnej perspektywy historycznej na ówczesne wypadki należy stwierdzić, że powstanie targów w Poznaniu byłoby pod znakiem zapytania, mimo bardzo przychylnych nastrojów ogółu kupiectwa poznańskiego do projektu urządzenia targów w Poznaniu, gdyby wtedy nie znalazł się mąż tej miary co śp. Mazurkiewicz, który zorientowany doskonale w sytuacji wszystkie swoje wysiłki poświęcił realizacji Targów Poznańskich już na wiosnę 1921 r." – dodaje Tomasz Mikszo.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Światowy Dzień Modlitwy - nabożeństwo ekumeniczne

04

mar

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

06

mar

do 09-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli arena Design
Home Decor - Targi Wnętrz

15

mar

do 17-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salmed - Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego
Poznański Salon Optyczny

20

mar

17:00
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Spotkanie z wiceprezydentem Mariuszem Wiśniewskim ws. przebudowy Rynku Łazarskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: