Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Protestanci obchodzili 500-lecie Reformacji. Arcybiskup wziął udział w nabożeństwie {► WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Protestanci obchodzili 500-lecie Reformacji. Arcybiskup wziął udział w nabożeństwie {► WIDEO}
06-11-2017 01:47   Janusz Ludwiczak
We wtorek w kościele Łaski Bożej przy parku Manitiusa obchodzono 500-lecie Reformacji. W uroczystości wziął udział również ks. abp Stanisław Gądecki, a także marszałek Marek Woźniak, wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski i przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

31 października to data szczególna dla ewangelików, którzy podobnie jak inni wierni kościołów protestanckich obchodzili w tym dniu Pamiątkę Reformacji. W tym roku Święto Reformacji jest szczególne, gdyż mija 500 lat od powstania ruchu protestanckiego.

Jubileusz nawiązuje do wystąpienia augustiańskiego mnicha ks. dra Marcina Lutra, który w dniu 31 października 1517 r. przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez przeciwko sprzedaży listów odpustowych. To wydarzenie symbolicznie stało się początkiem wielkiego ruchu religijno-społeczno-kulturowego, określany mianem Reformacji. Hasła odnowy ówczesnego Kościoła Zachodniego dość szybko dotarły do Poznania, gdzie już w roku 1555 założono parafię ewangelicką i od tamtego czasu ewangelicy są obecni na wyznaniowej mapie naszego regionu. W Poznaniu działali wybitni przedstawiciele XVI-wiecznej Reformacji, mi.in.: Jan Seklucjan – tłumacz pierwszego przekładu Nowego Testamentu z języka oryginalnego na język polski, ks. Samuel Dambrowski, autor zbioru kazań tzw.„Postylii” czytanej w ewangelickich domach jeszcze w XIX w. – wyjaśnia ks. Marcin Kotas, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

We wtorek wieczorem w kościele ewangelickim Łaski Bożej w Poznaniu przy ul. Obozowej 5 (przy parku Manitiusa) zostało odprawione uroczyste nabożeństwo, w którym wziął udział m.in. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki, przedstawiciele kościołów zrzeszonych w Poznańskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej, a także marszałek Marek Woźniak, wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski i przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Po raz pierwszy w historii jest nam dane obchodzić okrągły jubileusz w czasach pokoju. 100-lecie reformacji przypadło w czasach 30-letniej wojny religijnej. Jubileusz 200-lecia to czas wojny północnej, jaka toczyła się w Europie. 1817 r. to czas wojen napoleońskich. Jubileusz 400-lecia przypadł w czasie kiedy toczył się I wojna światowa. 500-lecie Reformacji dane jest nam obchodzić w czasach pokoju – zaznaczył w kazaniu ks. Marcin Kotas, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Uczestniczymy w obchodach już nie osobno, ale razem, na sposób ekumeniczny – tego jeszcze nie było. Ten jubileusz jest z pewnością okazją do wyrażenia naszej wdzięczności za to, co udało się dokonać w dialogu katolicko-luterańskim. Dzięki temu dialogowi mogliśmy odkryć to, co jest wspólne obu Kościołom, a jest to o wiele większe od tego, co nas dzieli. Katolicy i luteranie powinni się znów zobowiązać do poszukiwania widzialnej jedności, powinni składać wspólne świadectwo o Bożej Łasce w zwiastowaniu oraz służbie dla świata. Rodzi się nadzieja na przyszłość, że wspólne upamiętnienie Reformacji da nam możliwość uczynienia nowych kroków ku wyczekiwanej jedności – dodał w trakcie uroczystości ks abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W trakcie uroczystości odbył się również uroczysty koncert Chóru Parafialnego przy akompaniamencie dr Mikołaja Zgółki na skrzypcach i Małgorzaty Raszyk–Kopczyńskiej na organach. Po nabożeństwie organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników na poczęstunek i zwiedzanie wystawy "Reformatorzy".

Wtorkowe uroczystości z okazji 500-lecia Reformacji transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacje wideo:


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
22

cze

do 23-06-2018
20:00
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
w godz. 20:00-2:00

23

cze

Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festyn Charytatywny "Niebiescy Dzieciom"
w godz. 13:00-17:30

27

cze

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
XXXLV sesja (budżetowa - I czytanie) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

29

cze

do 30-06-2018
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
godz. 8:00-13:00

01

lip

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: