Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Apel smoleński podczas upamiętnienia rocznicy powołania Batalionów Chłopskich - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Apel smoleński podczas upamiętnienia rocznicy powołania Batalionów Chłopskich
16-10-2017 21:43   Janusz Ludwiczak
W poniedziałkowe południe pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki upamiętniono 77. rocznicę powstania Batalionów Chłopskich. Podczas uroczystości kombatanci i weterani wraz z parlamentarzystami i samorządowcami złożyli kwiaty. Odczytany został również apel smoleński, podczas którego upamiętniono 96. ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010.

Bataliony Chłopskie bardzo prężnie się rozwijały, początkowo pod sztandarem straży chłopskiej. Obok działań strategicznych i wojennych organizowały pomoc społeczną. Bataliony chroniły też majątek chłopów – powiedział w trakcie uroczystości Eugeniusz Pacia, prezes zarządu okręgu Batalionów Chłopskich w Poznaniu.

Uroczystości rozpoczęły się ceremonią podniesienia flagi i wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Odczytany został również apel smoleński, podczas którego upamiętniono ofiary katastrofy rządowego samolotu, do którego doszło 10 kwietnia 2010 r.

Historię ruchu chłopskiego i powstania Batalionów przypomniała również wicewojewoda Wielkopolski.

Chłopi zawsze pozostawali wierni sobie i swoim wartościom. Mieli swój udział w walce o wolność i złożyli olbrzymią daninę krwi. Także im zawdzięczamy, że Polska jest dziś wolnym i niepodległym krajem. Dokładnie 15 października 1817 roku, Tadeusz Kościuszko, bohater walk o niepodległość dwóch narodów, zmarł na wygnaniu w Szwajcarii. Dla Stanów Zjednoczonych, dziś największego światowego mocarstwa, Kościuszko jest nadal ważną postacią z okresu tworzenia państwowości – powiedziała Marlena Maląg, wicewojewoda Wielkopolski.

Bataliony Chłopskie była to konspiracyjna organizacja zbrojna polskiego ruchu ludowego licząca około 160 tys. ludzi, działająca w czasie II wojny światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa i w Wielkopolsce. Po Armii Krajowej była to największa formacja zbrojna podczas okupacji.

ZOBACZ TAKŻE: Wojewoda nie zaprosił prezydenta Poznania na obchody


Komentarze (6)

18-10-2017 07:17:07
Negatyw
Wyznawcy bomby termobarycznej (bąka po kebabie)...
17-10-2017 15:21:05
mania
w głowie się nie mieści, co się dzieje w tym kraju; najgorsze jest, że wykorzystuje się do tej propagandy dzieci i młodzież, której nie ma kto powiedzieć jak jest prawda; teraz czas wrócić do nauki historii w domu, ważną rolę do spełnienia mają rodzice i dziadkowie; już przeżyłam takie czasy, niestety;
17-10-2017 13:56:38
tonny
@as: jasne a w PiS są same świętoszki
17-10-2017 11:24:32
as
Wole wieRZyc PiSiorom niz złodziejom z PO ktorzy interesy na cmentarzach zalatwiali...
17-10-2017 00:51:01
tonny
@as: mylisz sie. Mają jakas obsesje z yym Smoleńskiem. Co to ma wspólnego? Na rocznicy Czerwca 56 czy Powstania Wlkp.tez probowali dodawać do naszych rocznic 10 kwietnia 2010. Ale wiesz sobie dalej PiSiorom, daleko zajdziesz
16-10-2017 22:18:56
as
I co z tego ze byl Apel Smolenski? Co to za politykowanie? Lepiej byloby gdyby Miedzynarodowke odspiewali?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
21

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Uroczystość zakończenia sezonu kulturalno-oświatowego 2017/2018 na Łazarzu

22

cze

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
"Powitanie lata" - dyskoteka Samorządu Wychowanków MDK3

do 23-06-2018
20:00
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
w godz. 20:00-2:00

23

cze

Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festyn Charytatywny "Niebiescy Dzieciom"
w godz. 13:00-17:30

01

lip

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: