Ulica Marcelińska zniknęła....
09-10-2017 01:35   Janusz Ludwiczak
...przynajmniej na mapach w najpopularniejszym na świecie serwisie Google. Ulica Marcelińska została zastąpiona ulicą Jarosława Ziętary na całej długości, od Grunwaldzkiej do Wałbrzyskiej.

O sprawie jako pierwszy informował portal epoznan.pl. W serwisach GoogleMaps nie ma ulicy Marcelińskiej. W jej miejscu pojawiał się ulica Jarosława Ziętary.

Ulica Jarosława Ziętary znajduje się jednak na krótkim odcinku wcześniejszej ulicy Marcelińskiej, na odcinku od Grunwaldzkiej do budynku Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, wzdłuż redakcji "Głosu Wielkopolskiego"

Pomysłodawcą przemianowania fragmentu ulicy Marcelińskiej na Jarosława Ziętary był Krzysztof Kaźmierczak, dziennikarz, przedstawiciel Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary.

Na początku września ubiegłego roku Rada Miasta Poznania jednogłośnie zdecydowała, żeby ówczesna ulica Marcelińska, pomiędzy Grunwaldzką wzdłuż budynku "Głosu Wielkopolskiego" do jednostki wojskowej otrzyma nazwę Jarosława Ziętary. Wcześniej Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania oraz Rada Osiedla Św. Łazarz pozytywnie zaopiniowały propozycję zmiany.

Jarosław Ziętara urodził się 16 czerwca 1968 r. w Bydgoszczy, ale całe swoje dorosłe życie spędził w Poznaniu. Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra nauk politycznych – specjalność dziennikarstwo. Pracował w redakcjach "Wprost", "Gazety Wyborczej" i "Gazety Poznańskiej", w których zajmował się m.in. dziennikarstwem śledczym, badał afery gospodarcze, w tym popełnione na wielką skalę przestępstwa związane z przemytem.

1 września 1992 r. zaginął bez śladu w drodze do pracy. Jarosław Ziętara po raz ostatni widziany był na ul. Kolejowej, w pobliżu kamienicy, w której mieszkał. Do dziś nie wiadomo w jakich okolicznościach zaginał dziennikarz śledczy. W 1995 roku umorzono śledztwo w sprawie jego zaginięcia. Podczas ponownego śledztwa w latach 1998-1999 ustalono, że Jarosława Ziętarę porwano na zlecenie i zamordowano. Rodzice dziennikarza już nie żyją. Całymi latami lekceważono ich prośby o wznowienie i przekazanie sprawy prokuraturze spoza Poznania. Starania o to kontynuował utworzony w 2010 roku Komitet Społeczny "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary". W efekcie ich działań w czerwcu 2011 roku wznowiono śledztwo, które obecnie prowadzi krakowska prokuratura. Do dziś jednak jest to sprawa niewyjaśniona, nie odnaleziono ciała. Jedynie byłemu senatorowi, biznesmenowi Aleksandrowi G. postawiono zarzut podżegania do zabójstwa dziennikarza.

Jarosław Ziętara jest uważany za jednego z prekursorów polskiego dziennikarstwa śledczego i jedną z najtragiczniejszych ofiar okresu transformacji ustrojowej Polski. W Bydgoszczy znajduje się symboliczny grób Jarosława Ziętary.


Fot: GoogleMaps

ZOBACZ TAKŻE: Powstała ulica Jarosława Ziętary

ZOBACZ TAKŻE: Ćwierć wieku temu na Kolejowej zaginął Jarosław Ziętara

ZOBACZ TAKŻE: "Był zagrożeniem dla ludzi, którzy prowadzili przestępcze interesy" - odsłonięto tablicę J. Ziętary

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji? Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (3)

10-10-2017 22:49:26
norbi
Bardzo dobra decyzja. Chociaż wolałbym żeby ul. Ziętary przebiegała przy jego domu tj. na krótkim odcinku ul. Kolejowej. Natomiast odnośnie poszukiwań ciała Jarka to można sobie wyobrazić wpływy jakimi dysponują do dzisiaj komunistyczne organa ścigania skoro nawet słynne Archiwum X z Krakowa jest (przynajmniej na razie) bezradne.
10-10-2017 07:43:55
Negatyw
A winny cwaniak z sianem, nosi się z pyszna... (!!!!).
09-10-2017 16:28:13
eka z małeki
-nazwa ulicy będzie raziła oczy morderców Jarka.ale czy ludzie tego rodzaju raczą to zauważyć czy choć w myślach wyrażą żal...... no a może poczują satysfakcję z tego co zrobili??????? eka

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
""Morze, moje morze"- widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki" z udziałem - Kabaretu "Klub Szyderców Bis". Artyści przygotują i wspólnie z publicznością wykonają znane przeboje w klimat

24

maj

do 29-05-2018
Łazarz
29 DNI ŁAZARZA: 24-29.05.2018

17:00
Łazarz
29. Dni Łazarza - XIII PARADA ŁAZARSKA
Parada Łazarska z udziałem mieszkańców Łazarza. Na zakończenie parady pokazy artystyczne w wykonaniu min. Teatru "Z głową w chmurach"
Trasa: Zes

18:00
Park Kasprowicza
29. Dni Łazarza - Wystawa Przemysłowa na Wzgórzu św. Łazarza w 1908 r.
Jest to prezentacja, która opowiada o miejscu, którego już nie ma i o wydarzeniu, które zapoczątkowało tradycje wystaw

25

maj

do 26-05-2018
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
"Sean powie parę słów o sobie" - Pustoła & Rapior & Ziemilski

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: