Na Grunwaldzkiej powstanie droga rowerowa. Samochody pojadą po torowisku tramwajowym
03-10-2017 21:21   Janusz Ludwiczak
ZDM przedstawił projekty drogi rowerowej, która ma powstać na ulicy Grunwaldzkiej. Pomiędzy ulicami Matejki a Stolarską kierowcy mają jeździć po torowisku tramwajowym.

Powraca sprawa budowy drogi rowerowej na ulicy Grunwaldzkiej, która ma powstać od Bałtyku do ronda Skubiszewskiego. Ostatnio najwięcej emocji budził odcinek w rejonie dawnego kina Olimpia i skrzyżowania z ul. Matejki, dlatego ZDM przedstawił nowe założenia, które zostały uwzględnione z przeprowadzonych w ubiegłym roku konsultacji społecznych.

Z uwagi na natężenie ruchu droga rowerowa pomiędzy ulicami Matejki i Stolarską zostanie odseparowana od chodnika. Samochody w tym miejscu poruszać się będą po torowisku tramwajowym, a sygnalizacja świetlna zostanie zaprogramowana w taki sposób, aby auta nie blokowały tramwajów. Projekt uwzględnia ponadto śluzę rowerową dla skręcających z ul. Grunwaldzkiej w Szylinga– informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Na odcinku Wojskowa – Ułańska droga dla rowerów poprowadzona zostanie istniejącym łącznikiem bitumicznym biegnącym za budynkiem Żłobka nr 3. Dzięki temu, jak również dzięki rezygnacji z rozbiórki stacji transformatorowej w sąsiedztwie budynku dawnego kina Olimpia zmniejszą się koszty inwestycji. Na wysokości Olimpii projekt przewiduje ponadto korektę krawężnika w celu maksymalnego poszerzenia ciągu pieszo-rowerowego. Projekt przewiduje natomiast korektę krawężnika przy rondzie Jana Nowaka-Jeziorańskiego; poszerzy to przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. W związku z wykonaną wymianą nawierzchni w parku Manitiusa zrezygnowano w tym miejscu z poszerzenia ciągu pieszo-rowerowego. Nie zostaną również wprowadzone zaprezentowane w koncepcji zmiany na ul. Iłłakowiczówny – wyjaśnia ZDM.

Nie będzie natomiast wydzielonej śluzy rowerowej na ul. Wyspiańskiego z uwagi na negatywną opinię Miejskiego Konserwatora Zabytków dotyczącą przenoszenia zabytkowych słupów oświetleniowych.

Projekt drogi rowerowej na odcinku od ronda Jeziorańskiego do ul. Stolarskiej

Projekt drogi rowerowej przez Park Manitiusa oraz na skrzyżowaniu Reymonta/Wyspiańskiego oraz Grunwaldzka/Obozowa

Projekt drogi rowerowej na odcinku od ronda Jeziorańskiego w kierunku Grunwaldu


Komentarze (9)

31-01-2018 20:36:07
do M.
Mowa o odcinku od Matejki do Stolarskiej który ma jakieś 60 metrów. Na skrzyżowaniu będzie detekcja że czeka tramwaj, dostanie 10 sekund zielonego, przejedzie, potem zielone dostaną samochody. Problem może być jedynie wtedy gdy będzie korek i tramwaj nie będzie miał jak przejechać... Cieszę się że infrastruktura rowerowa nie będzie wciśnięta na chodnik, martwi że samochody będą mogły w niektórych sytuacjach zablokować tramwaj. No chyba że korek nigdy tam nie sięga.
09-10-2017 19:51:50
oxox
To może w ogóle samochody i pieszych do podziemia, a rowery pojadą sobie wzdłuż, w poprzek i zygzakiem. I zasmażka.....!!!!!
08-10-2017 18:36:10
Dziadek
Kiedy nadejdzie w końcu czas rządów pana prezydenta Który próbuje zrobić z nas Holandię Może wiatraki też zacznie budować A ulice i chodniki jak dziurawe były tak są A urzędasy i wykonawcy za głupie pomysły kasę biorą CHORE MIASTO
04-10-2017 13:06:10
M.
Czegoś tu nie rozumiem. Najpierw zlikwidowano po jednym pasie ruchu, bo kierowcy blokowali tramwaje (co akurat było prawdą). Teraz przerzucimy samochody na torowisko, zmienimy tylko ustawienie świateł i ruch będzie odbywał się płynnie?!
04-10-2017 10:19:57
@bazyli
@bazyli - na głogowskiej nie ma drogi rowerowej. a mnie prawie przejechał samochód na chodniku.
03-10-2017 23:31:06
Jan
Skrzyżowanie Grunwaldzka/Matejki/Szylinga jest najwyraźniej zbyt przepustowe dla samochodów, więc ZDM zabiera się do pracy… Czy urzędnicy nie dostrzegli, że brak większych zatorów na Grunwaldzkiej w kierunku centrum jest możliwy jedynie dzięki temu, że obecna organizacja ruchu umożliwia jednoczesną jazdę tramwaju i samochodów? Poprzednia organizacja ruchu z czerwonym sygnałem dla samochodów przy przejeździe tramwaju powodowała duże zatory na Grunwaldzkiej, mimo, że w teorii możliwe było korzystanie z obu pasów w kierunku centrum. Trochę matematyki: zakładając, że przejazd jednego tramwaju przez skrzyżowanie trwa ok. 30 sek., a w godzinach szczytu kursuje 20 tramwajów na godzinę, to oznacza, że co godzinę wypadnie 10 minut zielonego sygnału dla kierunku Grunwaldzka-centrum. Jeśli założyć, że samochody wjeżdżają na skrzyżowanie co 3 sek., to utracona przepustowość wynosi 200 samochodów na godzinę! Proponowana organizacja nie sprawdzi się również podczas kumulacji wyjazdów MTP. Mimo, że tramwaj będzie miał priorytet na skrzyżowaniu z Matejki, to zostanie zablokowany przez samochody stojące w korku na Grunwaldzkiej.
03-10-2017 22:34:11
as
Odliczajmy czas ktory odmierza koniec tej parodii z pl. Kolegiackiego.A p. Łazarz i jej podobni oczywiscie siedzą cicho...
03-10-2017 22:05:09
Negatyw
Tramwaje powinny mieć wydzielony i niezależny pas ruchu. Nie można preferować pedałowców, kosztem płynności ruchu aut... (!!!!!!).
03-10-2017 21:30:34
Bazyli
To już przegięcie całkowite! Zdjęcia pokazują, jak mało już jest miejsca - tylko jeden pas dla aut w jedną stronę! A rowerzyści, gdziekolwiek w mieście jeżdżą po chodnikach wśród pieszych, pomimo tego że mają ścieżki! Mam tego dość - to niebezpieczne! Moja niepełnosprawna sąsiadka boi się wychodzić na Głogowską, bo tam na chodniku zahaczył ją rowerzysta - prawie wytrącił kulę z ręki!!!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

lut

do 24-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Gardenia - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Specjal Days - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
Sport Invest - Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej

02

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Światowy Dzień Modlitwy - nabożeństwo ekumeniczne

04

mar

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

06

mar

do 09-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli arena Design
Home Decor - Targi Wnętrz

15

mar

do 17-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salmed - Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego
Poznański Salon Optyczny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: