"5-tką" dojedziemy z Łazarza pod Browar, ale już nie wrócimy
19-09-2017 01:24   Janusz Ludwiczak
Od trzech tygodni na dworzec Poznań Główny, pod Browar i w okolice AWF możemy dojechać bezpośrednio "piątką". Tramwaje te kursują znacznie częściej niż wcześniej "trójka", jednak od poniedziałku z Półwiejskiej na Łazarz już nie dojedziemy.

Ponad 20 lat mieszkańcy Łazarza, Górczyna, przedstawiciele szkół podstawowych oraz Rady Osiedli: Święty Łazarz i Górczyn wnioskowali o uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z ulicy Głogowskiej do Dworca Głównego, Starego Browaru i AWF. W końcu we wrześniu 2015 r. ZTM wydłużył trasę "trójki" ze Śródki przez Rondo Rataje, Królowej Jadwigi i Most Dworcowy na Łazarz i Górczyn. Jednak tramwaje linii nr 3 jeździły tylko w dni robocze do godz. 19 co 20/24 minuty.

Od niedzieli, 3 września trwa przebudowa ulicy Święty Marcin. Z tego powodu tramwaje linii nr 3 nie dojeżdżają już na Łazarz. "Trójka" jak dawniej dojeżdża tylko do Zawad. W zamian ZTM skierował "piątkę" przez Most Dworcowy, Matyi i Królowej Jadwigi na Rataje. "Piątka" kursuje dwukrotnie częściej niż "trójka", na dodatek z Łazarza pod Browar możemy dojechać również wieczorami, w soboty, niedziele i święta.

W poniedziałek rozpoczął się remont torowiska na ul. Dąbrowskiego (pomiędzy Teatralką a Rynkiem Jeżyckim), a zakończyła wymiana zwrotnic przy Okrąglaku (przy skrzyżowaniu 27 Grudnia i Gwarnej). Tramwaje linii nr 5 wróciły na swoją stałą trasę, ale tylko z Rataj na Górczyn (jadą przez Most Rocha, Plac Wolności, Gwarną i Kaponierę). W kierunku przeciwnym jadą objazdem przez Głogowską, Most Dworcowy, Matyi, Królowej Jadwigi, rondo Rataje i Jana Pawła II. Tym samym z okolic AWF, Browaru i dworca Poznań Główny nie dojedziemy na Łazarz bezpośrednim tramwajem. Jedynym rozwiązaniem jest dojechanie "dwunastką" do Dworca Zachodniego lub "szóstką" do Most Dworcowego i przesiadka na tramwaje linii nr 5, 8 lub 11. Z powodu przebudowy ul. Św. Marcin nie można również dojechać tramwajem z Łazarza w okolice Kupca Poznańskiego czy Politechniki.

Wprowadzone zmiany w transporcie publicznym są tymczasowe i są związane z toczącymi się pracami związanymi m.in. z realizacją Projektu Centrum. Z uwagi na zamknięcie ulicy Święty Marcin linia nr 5 kursuje objazdem w jednym kierunku (od czasu otwarcia dla tramwajów ulic Gwarnej i 27 Grudnia), a linia nr 3 została skrócona do Zawad. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu na bieżąco monitoruje sieć komunikacyjną i stara się zapewnić pasażerom jak najbardziej dogodną możliwość przejazdu biorąc pod uwagę realne możliwości. Zależy nam, aby pasażerowie mieli do dyspozycji – w miarę możliwości – jak najbardziej regularny i pewny transport publiczny – tłumaczy Agnieszka Smogulecka, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Dodajmy, że inaczej kursuje teraz również "osiemnastka", dla której objazd wyznaczono przez Towarową, Most Uniwersytecki, Kraszewskiego i Zwierzyniecką. Z kolei "trzynastka" jedzie przesz Grunwaldzką, Kaponierę, Most Uniwersytecki, Św. Marcin, Gwarną, Plac Cyryla Ratajskiego do Placu Wielkopolskiego.


R E K L A M A

Komentarze (2)

06-10-2017 12:21:55
kasia
Eka z maleki, mnie się też tak wydaje - przynajmniej nie czuję się sama ;) Jakbyśmy byli osiedlem dla emerytów, gdzie nikt nie pracuje ani nie uczy się w śródmieściu..
19-09-2017 13:28:58
eka z małeki
-ktoś ma wyrażną awersję do Łazarza------no nie da się wprost tego ukryć i to od wielu już lat no chyba że się mylę.,,ale myślę że nie !!! eka

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

lut

do 25-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Gardenia - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Specjal Days - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
Sport Invest - Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej

02

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Światowy Dzień Modlitwy - nabożeństwo ekumeniczne

04

mar

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

06

mar

do 09-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli arena Design
Home Decor - Targi Wnętrz

15

mar

do 17-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salmed - Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego
Poznański Salon Optyczny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: