"5" nie dojedzie na Łazarz, "8" i "11" pojadą Mostem Dworcowym i Towarową
18-08-2017 08:30   Janusz Ludwiczak
W weekend pasażerów czekają kolejne utrudnienia. W związku z remontem torowiska na węźle "Bałtyk" tramwaje nie pojadą ulicą Roosevelta - pomiędzy Kaponierą a Mostem Dworcowym oraz ulicą Grunwaldzką (od ronda Jeziorańskiego do Roosevelta). Swoje trasy zmienią tramwaje linii nr 5, 8, 10, 11, 13 i 15. uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza - linia "za tramwaj" T15, która kursować będzie z Dworca Zachodniego do ronda Jeziorańskiego. Co ciekawe remont torowiska będzie prowadzony po pięciu latach od ostatnich prac!

O tym, że remont torowiska na skrzyżowaniu ulic Roosevelta i Bukowskiej będzie prowadzony latem informowaliśmy już w maju. Zdaniem ZDM remont węzła "Bałtyk", który został całkowicie zmodernizowany pięć lat temu na Euro 2012 jest konieczny.

Prace będą prowadzone w związku z tym, że nastąpiło nadmierne zużycie szyn w łukach i występuje ponadnormatywne odchylenie od pożądanego rozstawu szyn. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest bardzo duży ruch tramwajowy, a w szczególności obciążenie nim łuków podczas objazdów zamkniętego ronda Kaponiera – tłumaczy Agnieszka Smogulecka, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego.

Dodajmy, że w 2014 roku prowadzony był remont przystanku tramwajowo-autobusowego na wysokości hotelu Sheraton. Nierówne krawężniki, unoszące się do góry, popękany asfalt - tak prawie dwa lata po generalnym remoncie wyglądał przystanek "Bałtyk".

Remont torów na "Bałtyku" prowadzony będzie w przyszły weekend. W sobotę, 19 sierpnia oraz w niedzielę, 20 sierpnia zmienionymi trasami pojadą tramwaje linii nr 5, 8, 10, 11, 13 i 15.

Na Łazarz nie dojedzie w ogóle "piątka", która skrócona zostanie do Kaponiery (przez Plac Wolności, Fredry, Most Teatralny i Roosevelta, dalej przez Most Uniwersytecki i Św. Marcin powrót na Stomil).

Z Łazarza zniknie też "trzynastka", która będzie kierowana przez rondo Jeziorańskiego, Przybyszewskiego, Dąbrowskiego i Roosevelta do Kaponiery i dalej po stałej trasie do Starołęki.

Tramwaje linii nr 8 i 11 pojadą objazdem przez Głogowską, Most Dworcowy, Towarową, Most Uniwersytecki i Kaponierę. Przez Towarową (zamiast przez Roosevelta i Most Dworcowy) pojedzie również "dziesiątka".

Z kolei "piętnastka" kursować będzie z Dworca Zachodniego przez Głogowską, Hetmańską, i Reymonta.

Z Dworca Zachodniego do ronda Jeziorańskiego dojechać będzie można autobusową komunikacją zastępcza "za tramwaj" linii T15.

Linia T15 będzie „przedłużeniem” linii T6: od Rataj do Dworca Zachodniego pojazdy będą kursować jako T6, na Dworcu Zachodnim nastąpi przenumerowanie i autobusy pojadą dalej – do ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego – już jako linia T15. W przeciwną stronę – autobusy zostaną przenumerowane na Dworcu Zachodnim z T15 na T6 – objaśnia Agnieszka Smogulecka z ZTM.

Zmieni się również lokalizacja przystanków autobusowych. Przystanek dla linii nr 48, 59, 63, 69, 77, 240, 242 i 251 będzie znajdował się na ul. Bukowskiej, przy sklepie Żabka (za hotelem Sheraton).

ZMIANY W KOMUNIKACJI W NASTĘPNY WEEKEND: 19 i 20 sierpnia 2017:

Linia nr 5:
STOMIL – … – Marcinkowskiego – Pl. Wolności – Fredry – Most Teatralny – Roosevelta – RONDO KAPONIERA – Święty Marcin – … – STOMIL

Linia nr 8:
GÓRCZYN – Głogowska – Most Dworcowy – Towarowa – Św. Marcin – Most Uniwersytecki – Rondo Kaponiera – Roosevelta – Most Teatralny – ... – MIŁOSTOWO

Linia nr 10:
POŁABSKA – … – Roosevelta – Rondo Kaponiera – Most Uniwersytecki – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 r. – DĘBIEC

Linia nr 11:
STAROŁĘKA – ... – Hetmańska – Głogowska – Most Dworcowy – Towarowa – Św. Marcin – Most Uniwersytecki – Rondo Kaponiera – Roosevelta – ... – PIĄTKOWSKA

Linia nr 13:
JUNIKOWO – Grunwaldzka – Rondo Jeziorańskiego – Przybyszewskiego – Dąbrowskiego – Roosevelta – Rondo Kaponiera – Most Uniwersytecki – Święty Marcin – … – STAROŁĘKA

Linia nr 15:
OS. SOBIESKIEGO – trasa PST – Rondo Kaponiera (poziom -2) – dolna trasa PST – Dworzec Zachodni – Zachodnia – Głogowska – Hetmańska – Reymonta – Rondo Jeziorańskiego – Grunwaldzka – BUDZISZYŃSKA

Autobusowa komunikacja zastępcza "za tramwaj" - linia T15:
DWORZEC ZACHODNI – Roosevelta – Bukowska – Grunwaldzka – RONDO JANA NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGO
Linia T15 będzie "przedłużeniem” linii T6: od Rataj do Dworca Zachodniego pojazdy będą kursować jako T6, na Dworcu Zachodnim nastąpi przenumerowanie i autobusy pojadą dalej – do ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego – już jako linia T15. W przeciwną stronę – autobusy zostaną przenumerowane na Dworcu Zachodnim z T15 na T6.


Utrudnienia czekają również kierowców. Dla ruchu zamknięte zostaną:

  • dwa pasy do skrętu w lewo z ul. Bukowskiej w stronę Ronda Kaponiera - dopuszczono zawracanie za wyspą kanalizującą na ul. Roosevelta;
  • dwa pasy do skrętu w lewo z ul. Roosevelta (od strony mostu Dworcowego) w ul. Bukowską - wytyczono objazd przez Rondo Kaponiera;
  • dwa pasy do jazdy na wprost z Ronda Kaponiera w ul. Roosevelta (w kierunku Mostu Dworcowego) - dopuszczono skręt w ul. Bukowską i zawracanie za wyspą przystankową przy Sheratonie.

Ze zmianami muszą liczyć się również rowerzyści. Zamknięty zostanie przejazd rowerowy przez ul. Roosevelta po południowej stronie skrzyżowania (od strony Mostu Dworcowego).

Na czas remontu wyłączona będzie sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Bukowskiej i ul. Roosevelta oraz na Rondzie Kaponiera.


Komentarze (3)

15-08-2017 15:25:33
as
Za to osiegnieciami jaskowiaczyzny sa uciekanie z miasta mieszkancow, co kawalek sciezka dla kretynow na rowerach, ktorzy i tak jezdza chodnikami i wstyd na caly kraj...
11-08-2017 11:58:56
poznanianka
A może pani rzecznik ZTM przejedzie się tramwajami , a nawet autobusami i zechce przeprosić pasażerów za niebezpieczną jazdę.W pojezdzie trudno się utrzymać stojąc ( nie mowiąc o skasowaniu biletu lub zrobieniu kilka krokow do tego aby zając miejsce ) . W dalszej podróży koniecznie trzeba się trzymać dwoma rękoma ( uwaga , aby nie wyrwać sobie z barków rąk ).Dotyczy to tak tramwajów jak i autobusów.I nie chodzi zapewne o zużycie szyn w łukach i występujące odchylenia ( przede wszystkim ) tylko jeżdzic zgodnie z rozkładem jazdy.Szybko , ale musi byc punktualnie.Autobusy nie jeżdzą po szynach .Podróżuję tylko kom. miejską i boję się coraz częściej jechać nie mówiąc, kiedy jadą ze mną mali kuzynowie.Dzieci ,czy osoby starsze ).Z tym się zgadzam mamy b. duży ruch tramwajowy, ale też niedoróbki i fuszerki i do stałych remontów przyzwyczajamy się .Ale ktoś te roboty nadzoruje i odpowiada.
10-08-2017 19:37:01
werserk
Remont Bałtyku i Kaponiery to jedne z najwznioślejszych osiągnięć grobelszczyzny...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

sty

18:00
Kościół Zielonoświątkowy ul. Grunwaldzka 55 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Kazanie: ks. Marek Jański, kościół rzymskokatolicki

23

sty

19:00
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
"Rodzina" - spektakl teatru Circus Ferus

27

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Kazanie: ks. Tomasz Siuda, kościół rzymskokatolicki

28

sty

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ

17:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
007 James Bond Live! - koncert

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: