Na Górczynie ma powstać parking podziemny park&ride na 343 samochody
11-07-2017 12:57   Janusz Ludwiczak
Na os. Sobieskiego w pobliżu pętli PeSTki powstaje pierwszy w Poznaniu parking typu park&ride. Kolejny ma powstać na Górczynie. Będzie on dwupoziomowy i ma pomieścić 343 samochody.

Parking typu park&ride (parkuj i jedź) ma zachęcić kierowców, zwłaszcza z okolic Poznania do przesiadki z samochodu na tramwaj lub autobus i kontynuowania podróży do centrum miasta właśnie tym środkiem transportu. Pierwszy tego typu parking powstaje na osiedlu Sobieskiego, przy pętli PST.

Zapotrzebowanie na parkingi jest ogromne, liczba samochodów przypadających na 1000 mieszkańców Poznania dynamicznie rośnie i według danych GUS w 2015 roku wynosiła aż 625 samochodów. Dla porównania europejska średnia to 564 samochody – wyjaśnia Jan Gosiewski z Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta Poznania.

Miasto planuje budowę kolejnego parkingu typu park&ride, który ma powstać na Górczynie, przy pętli tramwajowo-autobusowej w rejonie wiaduktu Kosynierów Górczyńskich. Parking P&R ma być dwupoziomowy, który będzie mógł pomieścić 343 samochody.

W przyszłym tygodniu odbędą się konsultacje społeczne w tej sprawie.

Projekt zakłada stworzenie parkingów Park&Ride, jako III etapu tworzenia systemu na terenie miasta Poznania. Parkingi P&R są elementami planowanych w tych lokalizacjach zintegrowanych węzłów przesiadkowych, które pozwolą na dogodne przesiadki użytkowników transportu indywidualnego na publiczny transport zbiorowy (autobus, tramwaj, kolej). Umożliwi to korzystne zmiany w podziale modalnym podróży na rzecz efektywnych i ekologicznych środków transportu publicznego, a także wpłynie pozytywnie na usprawnienie ruchu miejskiego – informuje Urząd Miasta Poznania.

We wtorek, 18 lipca o godz. 17:00 w Gimnazjum nr 50 przy ul. Ściegiennego 10 odbędzie się spotkanie dla mieszkańców, przedsiębiorców, właścicieli nieruchomości, przedstawicieli instytucji, podczas którego przedstawione zostaną szczegóły dotyczące projektu.

Projekt parkingu park&ride na Górczynie - cz.1 {POBIERZ PDF}

Projekt parkingu park&ride na Górczynie - cz. 2 {POBIERZ PDF}


Komentarze (1)

11-07-2017 15:06:26
Pawel_Górczyn
Zastanawiam się czy ZDM wpadnie na pomysł przeniesienia postoju taksówek z Krzywej na Petlę Górczyn. W końcu to jest centrum komunikacyjne od południowej strony Poznania. Pomysł parkingu jest sensowny. Po tablicach rejestracyjnych aut ktore już parkują widać że króluje PZ/PKS.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
21

lis

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi pracy
w godz. 10:00-19:00 - paw. 15

19:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie Sala Ziemi (pawilon 15)
Koncert T.Love - 35 lat

22

lis

do 25-11-2017
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Glass - Targi Branży Szklarskiej
Stone - Targi Branży Kamieniarskiej

16:00
Dzienny Dom Pomocy nr 1 - Klub Centrum ul. Konopnickiej 18
Zakończenie konkursu "Zielony Poznań" na Łazarzu

17:30
Dzienny Dom Pomocy nr 1 - Klub Centrum ul. Konopnickiej 18
XXXVII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
- porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: