Witraże w kościele Matki Boskiej Bolesnej zostały poddane renowacji
09-07-2017 21:39   Janusz Ludwiczak
Trwa renowacja witraży, znajdujących się w kościele Matki Boskiej Bolesnej. 70 tys. zł na ten cel przekazało miasto. Pozostałą kwotę sfinansuje parafia.

Rozpoczęła się renowacja pochodzących z początku XX wieku witraży z kościoła Matki Boskiej Bolesnej. Odnowione zostaną witraże, które znajdują się na tyłach świątyni oraz dwa od frontu.

Remont witraży trwa kolejny rok. W tym roku otrzymaliśmy dofinansowanie od miasta w wysokości 70 tysięcy złotych. Pozostałą część sfinansuje parafia. Prace potrwają do jesieni – powiedział ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Najstarsze witraże pochodzą z 1900 roku. Nad wejściem od strony zachodniej umieszczona została rozeta o średnicy około 2 m, wypełniona witrażem w stylu konstrukcyjno-dekoracyjnym, pochodząca z początku XX wieku. Witraż nad wejściem od strony południowej został wykonany przez P. Porchista w 1946 r. Wypełniają go motywy kwiatowe i geometryczne.

Na uwagę zasługują również witraże w ścianach kaplic lokalizowanych na zakończeniu ramion transeptu. Wykonał je, w stylu postmodernistycznym, w 1956, Stanisław Powalisz. Wypełniają one triforia, z których część środkowa jest wyższa. Witraże okien bocznych składają się z trzech pól kwadratowych, zwieńczonych półkolem, zaś środkowe z czterech pól prostokątnych także zakończonych półkolem.


R E K L A M A

Komentarze (3)

11-07-2017 00:07:59
antymoher
Miasto powinno finansować tylko miejskie zabytki. Kościół to własność prywatna. I płacić na to powinni wyłącznie wierni, ewentualnie kuria. Rozdział kościoła od państwa się kłania. No chyba, że jak we Francji kościoły będą własnością państwa lub gminy a parafia wynajmuje budynek. To by uzasadniało dopłaty, bo remont to zadanie właściciela. Ludzie płacą podatki i zamiast za nie dostać lepszą służbę zdrowia czy poprawę bezpieczeństwa na ulicach, marnuje się je na tuczenie katabasów. Kapelani, katecheci, ulgi w podatku - po co to wszystko, opodatkować jak normalną firmę tę zakłamaną organizację. I od razu w budżecie się luźniej zrobi. Ale Pis woli wydusić kasę z kierowców zamiast z kleru, wstyd, że miasto wspiera takie działania nawet pośrednio.
10-07-2017 23:11:38
dziewucha
Miasto dofinansowuje takie inwestycje gdyż kościół to zabytek. Po prostu.
10-07-2017 13:49:52
Negatyw
Proszę o podanie wysokości tej "pozostałej" kwoty... I dlaczego miasto, dofinansowuje takie inwestycje??!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

lut

do 25-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Gardenia - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Specjal Days - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
Sport Invest - Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej

02

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Światowy Dzień Modlitwy - nabożeństwo ekumeniczne

04

mar

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

06

mar

do 09-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli arena Design
Home Decor - Targi Wnętrz

15

mar

do 17-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salmed - Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego
Poznański Salon Optyczny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: