Witraże w kościele Matki Boskiej Bolesnej zostały poddane renowacji
09-07-2017 21:39   Janusz Ludwiczak
Trwa renowacja witraży, znajdujących się w kościele Matki Boskiej Bolesnej. 70 tys. zł na ten cel przekazało miasto. Pozostałą kwotę sfinansuje parafia.

Rozpoczęła się renowacja pochodzących z początku XX wieku witraży z kościoła Matki Boskiej Bolesnej. Odnowione zostaną witraże, które znajdują się na tyłach świątyni oraz dwa od frontu.

Remont witraży trwa kolejny rok. W tym roku otrzymaliśmy dofinansowanie od miasta w wysokości 70 tysięcy złotych. Pozostałą część sfinansuje parafia. Prace potrwają do jesieni – powiedział ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Najstarsze witraże pochodzą z 1900 roku. Nad wejściem od strony zachodniej umieszczona została rozeta o średnicy około 2 m, wypełniona witrażem w stylu konstrukcyjno-dekoracyjnym, pochodząca z początku XX wieku. Witraż nad wejściem od strony południowej został wykonany przez P. Porchista w 1946 r. Wypełniają go motywy kwiatowe i geometryczne.

Na uwagę zasługują również witraże w ścianach kaplic lokalizowanych na zakończeniu ramion transeptu. Wykonał je, w stylu postmodernistycznym, w 1956, Stanisław Powalisz. Wypełniają one triforia, z których część środkowa jest wyższa. Witraże okien bocznych składają się z trzech pól kwadratowych, zwieńczonych półkolem, zaś środkowe z czterech pól prostokątnych także zakończonych półkolem.


Komentarze (3)

11-07-2017 00:07:59
antymoher
Miasto powinno finansować tylko miejskie zabytki. Kościół to własność prywatna. I płacić na to powinni wyłącznie wierni, ewentualnie kuria. Rozdział kościoła od państwa się kłania. No chyba, że jak we Francji kościoły będą własnością państwa lub gminy a parafia wynajmuje budynek. To by uzasadniało dopłaty, bo remont to zadanie właściciela. Ludzie płacą podatki i zamiast za nie dostać lepszą służbę zdrowia czy poprawę bezpieczeństwa na ulicach, marnuje się je na tuczenie katabasów. Kapelani, katecheci, ulgi w podatku - po co to wszystko, opodatkować jak normalną firmę tę zakłamaną organizację. I od razu w budżecie się luźniej zrobi. Ale Pis woli wydusić kasę z kierowców zamiast z kleru, wstyd, że miasto wspiera takie działania nawet pośrednio.
10-07-2017 23:11:38
dziewucha
Miasto dofinansowuje takie inwestycje gdyż kościół to zabytek. Po prostu.
10-07-2017 13:49:52
Negatyw
Proszę o podanie wysokości tej "pozostałej" kwoty... I dlaczego miasto, dofinansowuje takie inwestycje??!!!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Śpiewamy polskie piosenki - "Na całej połaci śnieg" - piosenki zimowe i utwory świąteczne z płyty "Szukamy stajenki" Jacka Kaczmarskiego i "Moje kolędy na koniec wieku" Zbigniewa Preisnera. Gościnnie

13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
XXXVIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

14

gru

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
IX Łazarskie Spotkanie Opłatkowe

15

gru

I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl dla dzieci "Kot w butach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: