Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Za parkowanie w strefie zapłacimy nawet 9 złotych za godzinę? Również w weekendy? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Za parkowanie w strefie zapłacimy nawet 9 złotych za godzinę? Również w weekendy?
30-06-2017 06:32   Janusz Ludwiczak
Ministerstwo Rozwoju przygotował projekt, który zakłada podwyżkę cen nawet do 9 złotych za godzinę za pozostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania.

Obecnie za parkowanie w ścisłym centrum Poznania w strefie czerwonej trzeba zapłacić 3 złote za godzinę. Z kolei za pozostawienie auta w rejonie Dworca Zachodniego - na ul. Głogowskiej (od Roosevelta do Śniadeckich) trzeba zapłacić 2,80 zł/h. Natomiast w strefie zielonej, która obowiązuje m.in. na ul. Śniadeckich, Orzeszkowej, Konopnickiej, Święcickiego i Grunwaldzkiej (od Bukowskiej do Matejki) parkowanie kosztuje 2 złote za godzinę.

Jednak niebawem parkowanie może być droższe i to aż trzykrotnie. Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt zakładający podniesienie cen opłat w strefie płatnego parkowania w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Obecny limit opłat za parkowanie w centrach miast już nie spełnia swojej funkcji. Obecne stawki obowiązują od 2003 roku. Od tego czasu przeciętne wynagrodzenie wzrosło z ok. 2200 zł do ok. 4050 zł, przy równoczesnym dynamicznym wzroście liczby samochodów – wskazał Witold Słowik, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Projekt zakłada, że płatne parkowanie mogłoby zostać wprowadzone również w weekendy.

Obowiązujący limit opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania nie spełnia już funkcji, której miał pierwotnie służyć. Faktyczna wysokość opłat obecnie zależy od decyzji władz gmin (miasta), i w tym względzie procedowany projekt tego nie zmienia. To władze samorządowe powinny ocenić, jaki poziom opłat jest właściwy, a także czy celowe jest pobieranie opłat w dni wolne od pracy – dodaje Witold Słowik, Wiceminister Rozwoju.

Czy projekt wejdzie w życie - o tym zdecydują posłowie i senatorowie. Ostateczną decyzję podejmie i tak Rada Miasta Poznania.

Dodajmy, że od lutego nie trzeba płacić za pozostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania. Po grudniowym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że sobota nie jest dniem roboczym i w tym dniu nie powinny być pobierane opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania władze Poznania i ZDM zdecydowały, że kierowcy nie muszą płacić za postój.

Strefa Płatnego Parkowania obejmuje swoim zasięgiem Centrum i Jeżyce, a także fragment Łazarza – głównie okolice Międzynarodowych Targów Poznańskich i Dworca Zachodniego, gdzie według wyliczeń ZDM jest 627 miejsc postojowych.

W latach 2018-2019 strefa ma zostać rozszerzona do rejonu obejmującego granice ulic: Bukowska - Grunwaldzka - rondo Jeziorańskiego - Reymonta - Hetmańska - Kolejowa - Gąsiorowskich - Głogowska - Roosevelta - Bukowska. Jednak na samej ulicy Kolejowej strefa płatnego parkowania pojawi się nie wcześniej niż w 2020 roku, czyli dopiero po zakończeniu przebudowy arterii.


Komentarze (6)

06-07-2017 09:43:04
Amicus
Proponuję jeszcze wnieść opłatę za deptanie po chodniku, korzystanie z przejść dla pieszych, ścieżek rowerowych, przypinanie rowerów. Dadzą 500+ (i to co niektórym tylko) a zabiorą 1000+. Taka polityka... a naród to kupuje, bo dają... Nie pyta nikt tylko ile zabierają...
05-07-2017 18:35:31
noc
Na Kolejowej ARTERII - lubię to słowo - przez najbliższe 100 lat nie będzie strefy, bo remontu nie zrobią!!!!!!!!!!!!!!! 10 razy jeszcze przebudują wszystkie ronda w stolicy Pyrlandii, a za....piaki będą parkwać bez opłat na Kolejowej.
01-07-2017 07:56:02
hm
bardzo dobrze - nawet za przechowanie bagażu na dworcu trzeba płacić, a do dopiero tak dużej rzeczy jak auto.
30-06-2017 17:22:07
emeryt
Trzeba odebrać 500+.
30-06-2017 14:58:10
primasol
Co za idiota wymyslił taki projekt? Nikt się pewnie do tego nie przyzna wszędzie pieniędzy szukają
30-06-2017 12:58:10
morlock
Same "projekty" żadnych konkretów (z obu stron - dla niekumatych: zarówno Rządu jak i massmediów. Choć skłaniam się przy obecnej politycznej opcji to wydaje mi się że takie pierdoły zawsze było w gestii Miasta.
Aktualności
Niezapominajka
27

cze

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
XXXLV sesja (budżetowa - I czytanie) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

cze

22:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
„Boisko bezdomnych” - plenerowe kino letnie na Targach
wstęp wolny

29

cze

do 30-06-2018
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
godz. 8:00-13:00

01

lip

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Letnie koncerty orkiestr dętych w Parku Wilsona - Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta Poznania przy MPK

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: