Za parkowanie w strefie zapłacimy nawet 9 złotych za godzinę? Również w weekendy?
30-06-2017 06:32   Janusz Ludwiczak
Ministerstwo Rozwoju przygotował projekt, który zakłada podwyżkę cen nawet do 9 złotych za godzinę za pozostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania.

Obecnie za parkowanie w ścisłym centrum Poznania w strefie czerwonej trzeba zapłacić 3 złote za godzinę. Z kolei za pozostawienie auta w rejonie Dworca Zachodniego - na ul. Głogowskiej (od Roosevelta do Śniadeckich) trzeba zapłacić 2,80 zł/h. Natomiast w strefie zielonej, która obowiązuje m.in. na ul. Śniadeckich, Orzeszkowej, Konopnickiej, Święcickiego i Grunwaldzkiej (od Bukowskiej do Matejki) parkowanie kosztuje 2 złote za godzinę.

Jednak niebawem parkowanie może być droższe i to aż trzykrotnie. Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt zakładający podniesienie cen opłat w strefie płatnego parkowania w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Obecny limit opłat za parkowanie w centrach miast już nie spełnia swojej funkcji. Obecne stawki obowiązują od 2003 roku. Od tego czasu przeciętne wynagrodzenie wzrosło z ok. 2200 zł do ok. 4050 zł, przy równoczesnym dynamicznym wzroście liczby samochodów – wskazał Witold Słowik, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Projekt zakłada, że płatne parkowanie mogłoby zostać wprowadzone również w weekendy.

Obowiązujący limit opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania nie spełnia już funkcji, której miał pierwotnie służyć. Faktyczna wysokość opłat obecnie zależy od decyzji władz gmin (miasta), i w tym względzie procedowany projekt tego nie zmienia. To władze samorządowe powinny ocenić, jaki poziom opłat jest właściwy, a także czy celowe jest pobieranie opłat w dni wolne od pracy – dodaje Witold Słowik, Wiceminister Rozwoju.

Czy projekt wejdzie w życie - o tym zdecydują posłowie i senatorowie. Ostateczną decyzję podejmie i tak Rada Miasta Poznania.

Dodajmy, że od lutego nie trzeba płacić za pozostawienie samochodu w strefie płatnego parkowania. Po grudniowym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że sobota nie jest dniem roboczym i w tym dniu nie powinny być pobierane opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania władze Poznania i ZDM zdecydowały, że kierowcy nie muszą płacić za postój.

Strefa Płatnego Parkowania obejmuje swoim zasięgiem Centrum i Jeżyce, a także fragment Łazarza – głównie okolice Międzynarodowych Targów Poznańskich i Dworca Zachodniego, gdzie według wyliczeń ZDM jest 627 miejsc postojowych.

W latach 2018-2019 strefa ma zostać rozszerzona do rejonu obejmującego granice ulic: Bukowska - Grunwaldzka - rondo Jeziorańskiego - Reymonta - Hetmańska - Kolejowa - Gąsiorowskich - Głogowska - Roosevelta - Bukowska. Jednak na samej ulicy Kolejowej strefa płatnego parkowania pojawi się nie wcześniej niż w 2020 roku, czyli dopiero po zakończeniu przebudowy arterii.


Komentarze (6)

06-07-2017 09:43:04
Amicus
Proponuję jeszcze wnieść opłatę za deptanie po chodniku, korzystanie z przejść dla pieszych, ścieżek rowerowych, przypinanie rowerów. Dadzą 500+ (i to co niektórym tylko) a zabiorą 1000+. Taka polityka... a naród to kupuje, bo dają... Nie pyta nikt tylko ile zabierają...
05-07-2017 18:35:31
noc
Na Kolejowej ARTERII - lubię to słowo - przez najbliższe 100 lat nie będzie strefy, bo remontu nie zrobią!!!!!!!!!!!!!!! 10 razy jeszcze przebudują wszystkie ronda w stolicy Pyrlandii, a za....piaki będą parkwać bez opłat na Kolejowej.
01-07-2017 07:56:02
hm
bardzo dobrze - nawet za przechowanie bagażu na dworcu trzeba płacić, a do dopiero tak dużej rzeczy jak auto.
30-06-2017 17:22:07
emeryt
Trzeba odebrać 500+.
30-06-2017 14:58:10
primasol
Co za idiota wymyslił taki projekt? Nikt się pewnie do tego nie przyzna wszędzie pieniędzy szukają
30-06-2017 12:58:10
morlock
Same "projekty" żadnych konkretów (z obu stron - dla niekumatych: zarówno Rządu jak i massmediów. Choć skłaniam się przy obecnej politycznej opcji to wydaje mi się że takie pierdoły zawsze było w gestii Miasta.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
XXXVIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

14

gru

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
IX Łazarskie Spotkanie Opłatkowe

15

gru

I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

17:00
Rynek Łazarski
Granie na straganie czyli Świąteczny Rynek z Dziewiątką

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl dla dzieci "Kot w butach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: