Skwer przy Małeckiego ma otrzymać nazwę "Eki z Małeki"
27-06-2017 13:17   Janusz Ludwiczak
W środę przypada 61. rocznica poznańskiego Czerwca`56. Niedawno Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania pozytywnie zaopiniowała propozycję nadania skwerowi przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej nazwy "Eki z Małeki".

O sprawie pisaliśmy w styczniu. Skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej początkowo miał otrzymać imię Janusza Kolasa, jednak uczestnik Powstania Czerwca`56 otrzymał rok temu swoją ulicę, która prowadzi od Solnej do Św. Barbary w centrum miasta. Roman Modrzyński ze Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz, członek Rady Osiedla Św. Łazarz, społecznik i motorniczy zaproponował, by łazarski skwer otrzymał imię "Eki z Małeki".

Dlaczego taka nazwa? Funkcjonuje ona w pamięci mieszkańców Łazarza. Powstały dwie części filmu "Eki z Małeki", które oddają obraz lat 50. Łazarza. Eki to poprostu grupy ludzi stojących na naroznikach ulic. Ważnym wydarzeniem w funkcjonowaniu tych grup były wydarzenia Czerwca 1956, w których część brała aktywny udział. Kilku zginęło. Bezimienny skwer może w końcu otrzymać swoją nazwę – przekonuje Roman Modrzyński, pomysłodawca.

Członkowie Eki cechowali się specyficzną modą. Używali slangu oraz mieli specyficzne fryzury. W ubiegłym roku symbolicznie skwer został nazwany imieniem Janusza Kulasa jednak oficjalnie nie można złożyć takiej nazwy albowiem jest już ulica imienia Kulasa. W drugiej części filmu Eki z Małeki na ubeki pada nazwisko Janusza Kulasa także miał związek z Eką. Gdyby się udało chciałbym dotrzeć do bohaterów tych krótkich filmów zaprosić ich na skwer – dodaje Roman Modrzyński.

Podczas jednego z ostatnich posiedzeń Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania pozytywnie zaopiniowała propozycję nadania skwerowi przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej nazwy "Eki z Małeki".

Zastrzeżenia mieli jedynie radni PiS. Michał Grześ wskazał, że ma wątpliwości dotyczące wartości tej nazwy. Zdaniem radnego Eka z Małeka to grupa kumpli z ul. Małeckiego i nie jest to wystarczający powód, aby upamiętnić ich przez nadanie tej nazwy skwerowi. Jeszcze innego zdania był jego klubowy szef.

Ecy kontestowali znienawidzony ustrój, próbując między innymi wysadzić w powietrze obelisk z czerwoną gwiazdą na poznańskiej Cytadeli. 28 czerwca 1956 r. chwycili za broń, by walczyć na ulicach Poznania – stwierdził Artur Różański, przewodniczący klubu radnych PiS.

Z kolei Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania wskazał, że Eka z Małeka jest niewątpliwie elementem ludowej kultury miejskiej.

Ostatecznie 4 głosami za, 2 przeciw i 3 wstrzymującymi się komisja pozytywnie zaopiniowała propozycję. Teraz projekt trafi najpierw do Rady Osiedla Św. Łazarz, a jesienią ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta Poznania.


R E K L A M A

Komentarze (1)

28-06-2017 11:43:52
morlock
Są różne sposoby na spłatę długów. Pan Roman Modrzyński jak widać uwiecznia swego sianodawcę mianując skwerek Jego nickiem ;-) Pozdrawiam!. Z drugiej zaś strony nazwa adekwatna do otoczenia bo dokładnie na przeciw skwerku jest brama a raczej BRAMA przed którą dzień i noc eka z Małeckiego dba by kultura językowa nie poszła w zapomnienie. A z trzeciej strony to korzystne sąsiedztwo. Przynajmniej buractwo ze sprayem w łapie nie op***oli różową farbą ławeczek ( o kolorowych kredkach na ścieżkach z textem typu "welcome refu..." nie wspomnę). A tera wzniese toast- WIĘCEJ ZIELENI MNIEJ BETONÓW, dewelopedzie na tory! I w świetle ostatnich przekrętów - GOAP też.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

do 22-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
XXXL sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
- porządek obrad

22

lut

do 24-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Gardenia - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Specjal Days - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
Sport Invest - Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej

02

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Światowy Dzień Modlitwy - nabożeństwo ekumeniczne

04

mar

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: