Skwer przy Małeckiego ma otrzymać nazwę "Eki z Małeki"
27-06-2017 13:17   Janusz Ludwiczak
W środę przypada 61. rocznica poznańskiego Czerwca`56. Niedawno Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania pozytywnie zaopiniowała propozycję nadania skwerowi przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej nazwy "Eki z Małeki".

O sprawie pisaliśmy w styczniu. Skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej początkowo miał otrzymać imię Janusza Kolasa, jednak uczestnik Powstania Czerwca`56 otrzymał rok temu swoją ulicę, która prowadzi od Solnej do Św. Barbary w centrum miasta. Roman Modrzyński ze Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz, członek Rady Osiedla Św. Łazarz, społecznik i motorniczy zaproponował, by łazarski skwer otrzymał imię "Eki z Małeki".

Dlaczego taka nazwa? Funkcjonuje ona w pamięci mieszkańców Łazarza. Powstały dwie części filmu "Eki z Małeki", które oddają obraz lat 50. Łazarza. Eki to poprostu grupy ludzi stojących na naroznikach ulic. Ważnym wydarzeniem w funkcjonowaniu tych grup były wydarzenia Czerwca 1956, w których część brała aktywny udział. Kilku zginęło. Bezimienny skwer może w końcu otrzymać swoją nazwę – przekonuje Roman Modrzyński, pomysłodawca.

Członkowie Eki cechowali się specyficzną modą. Używali slangu oraz mieli specyficzne fryzury. W ubiegłym roku symbolicznie skwer został nazwany imieniem Janusza Kulasa jednak oficjalnie nie można złożyć takiej nazwy albowiem jest już ulica imienia Kulasa. W drugiej części filmu Eki z Małeki na ubeki pada nazwisko Janusza Kulasa także miał związek z Eką. Gdyby się udało chciałbym dotrzeć do bohaterów tych krótkich filmów zaprosić ich na skwer – dodaje Roman Modrzyński.

Podczas jednego z ostatnich posiedzeń Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania pozytywnie zaopiniowała propozycję nadania skwerowi przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej nazwy "Eki z Małeki".

Zastrzeżenia mieli jedynie radni PiS. Michał Grześ wskazał, że ma wątpliwości dotyczące wartości tej nazwy. Zdaniem radnego Eka z Małeka to grupa kumpli z ul. Małeckiego i nie jest to wystarczający powód, aby upamiętnić ich przez nadanie tej nazwy skwerowi. Jeszcze innego zdania był jego klubowy szef.

Ecy kontestowali znienawidzony ustrój, próbując między innymi wysadzić w powietrze obelisk z czerwoną gwiazdą na poznańskiej Cytadeli. 28 czerwca 1956 r. chwycili za broń, by walczyć na ulicach Poznania – stwierdził Artur Różański, przewodniczący klubu radnych PiS.

Z kolei Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania wskazał, że Eka z Małeka jest niewątpliwie elementem ludowej kultury miejskiej.

Ostatecznie 4 głosami za, 2 przeciw i 3 wstrzymującymi się komisja pozytywnie zaopiniowała propozycję. Teraz projekt trafi najpierw do Rady Osiedla Św. Łazarz, a jesienią ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta Poznania.


Komentarze (1)

28-06-2017 11:43:52
morlock
Są różne sposoby na spłatę długów. Pan Roman Modrzyński jak widać uwiecznia swego sianodawcę mianując skwerek Jego nickiem ;-) Pozdrawiam!. Z drugiej zaś strony nazwa adekwatna do otoczenia bo dokładnie na przeciw skwerku jest brama a raczej BRAMA przed którą dzień i noc eka z Małeckiego dba by kultura językowa nie poszła w zapomnienie. A z trzeciej strony to korzystne sąsiedztwo. Przynajmniej buractwo ze sprayem w łapie nie op***oli różową farbą ławeczek ( o kolorowych kredkach na ścieżkach z textem typu "welcome refu..." nie wspomnę). A tera wzniese toast- WIĘCEJ ZIELENI MNIEJ BETONÓW, dewelopedzie na tory! I w świetle ostatnich przekrętów - GOAP też.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
20

lis

do 23-11-2017
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Wystawa rękodzieła
w godz. 11:00-18:00

21

lis

19:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie Sala Ziemi (pawilon 15)
Koncert T.Love - 35 lat

22

lis

do 25-11-2017
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Glass - Targi Branży Szklarskiej
Stone - Targi Branży Kamieniarskiej

16:00
Dzienny Dom Pomocy nr 1 - Klub Centrum ul. Konopnickiej 18
Zakończenie konkursu "Zielony Poznań" na Łazarzu

17:30
Dzienny Dom Pomocy nr 1 - Klub Centrum ul. Konopnickiej 18
XXXVII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
- porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: