Pod Browar i AWF tylko "za tramwajem"
26-06-2017 00:42   Janusz Ludwiczak
Z poważnymi utrudnieniami muszą liczyć się zarówno pasażerowie jak i kierowcy. Rozpoczął się remont na ulicy i moście Królowej Jadwigi. Równocześnie tramwaje i autobusy jeżdżą rzadziej po wprowadzeniu letniego rozkładu jazdy.

W sobotę rozpoczęły się prace torowo-sieciowe na ulicy i moście Królowej Jadwigi. Z ruchu tramwajowego wyłączony został odcinek od Wierzbięcic do ronda Rataje oraz ul. Strzelecka i Górna Wilda. Swoje trasy zmieniły tramwaje linii nr 2, 7, 9, 15 i 20. Zawieszone zostało kursowanie linii tramwajowych nr 6, 12 i 18. W zamian "trzynastka" i "szesnastka" jeżdżą z dwukrotnie większą częstotliwością.

Torowiska od dłuższego czasu nie przechodziły żadnych większych remontów. To na moście Królowej Jadwigi ostatni raz było naprawiane w połowie 90., natomiast pomiędzy AWF a Górną Wilda - w latach 80. Prace na ul. Królowej Jadwigi można podzielić na dwa etapy. Pierwszy to naprawa torowiska na moście Królowej Jadwigi. Drugi - przebudowa torowiska od węzła AWF do węzła Górna Wilda. Oba remonty zaczną się w tym samym czasie, ale plan jest taki, żeby prace na moście zakończyć do końca lipca i żeby przywrócić pełny ruch kołowy przez most na Warcie – przekonuje Tomasz Łapszewicz, kierownik Działu Organizacji Przewozów i Inżynierii Transportu ZTM.

I tak "dwójka" i "dziewiątka" kursują teraz objazdem przez Most Uniwersytecki, Towarową i Wierzbięcice. Z kolei tramwaje linii nr 15 jadą dolną trasą PST do Dworca Zachodniego i dalej ulicami Głogowską, Roosevelta i Grunwaldzką na Budziszyńską.

Mostem Dworcowym do przystanku "Poznań Główny" na ul. Matyi kursuje teraz tylko "dziesiątka".

Do końca wakacji na trasę w ogóle nie wyjadą tramwaje linii nr 6, 12 i 18. W zamian "trzynastka" i "szesnastka" jeżdżą z dwukrotnie większą częstotliwością.

Pomiędzy Dworcem Zachodnim a rondem Rataje uruchomiona została autobusowa komunikacja zastępcza "za tramwaj". Linia T6 w godzinach szczytu kursować będzie co 5 minut, wieczorami, w soboty i niedziele co 7-8 minut.

Autobusy "za tramwaj" linii T6 miały zatrzymywać się na przystanku "Most Dworcowy" na ul. Głogowskiej oraz "Poznań Główny" na ul. Matyi. Jednak decyzją MPK i ZTM przystanki zostały zlikwidowane. "T6" zatrzymuje się teraz tylko przy Dworcu Zachodnim (również na przystanku na ul. Głogowskiej) i dopiero na przystanku "Wierzbięcice" na ul. Matyi, za skrzyżowaniem z ul. Przemysłową.

To nie koniec zmian. W sobotę ZTM wprowadził został letni rozkład jazdy. Pojazdy MPK w dni robocze kursują teraz rzadziej. Tramwaje linii nr 1, 2, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 17 i 20 oraz autobusy linii nr 51, 54, 63, 64, 68, 69, 74, 82, 90, 91 i 93 jeżdżą teraz co 15 minut. Wyjątkowo tramwaje linii nr 13 i 16 w związku z pracami na torowisku na ul. Królowej Jadwigi, będą kursowały co ok. 7-8 minut.

Ponadto na wakacje zawieszone zostało kursowanie "trójki" oraz linii nr 19.

Jest też dobra wiadomość. Tramwaje dojeżdżają już na Piątkowską i Połabską. Zakończyły się prace torowo-sieciowe na Sołaczu i Winogradach. Na swoje trasy wróciły m.in. "10" i "11".

ZMIANY W KOMUNIKACJI

Linia nr 2:
OGRODY – Dąbrowskiego – Roosevelta – Rondo Kaponiera – Most Uniwersytecki – Św. Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 r. – DĘBIEC

Linia nr 3:
ZAWIESZONA

Linia nr 6:
ZAWIESZONA

Linia nr 7:
OGRODY – ... – rondo Rataje – Jana Pawła II – rondo Śródka – Warszawska – MIŁOSTOWO

Linia nr 9:
PIĄTKOWSKA – ... – Roosevelta – Rondo Kaponiera – Most Uniwersytecki – Św. Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 r. – DĘBIEC

Linia nr 12:
ZAWIESZONA

Linia nr 13:
Trasa bez zmian, dwukrotnie zwiększona częstotliwość

Linia nr 15:
BUDZISZYŃSKA – Grunwaldzka – Bukowska – Roosevelta – Głogowska – Zachodnia - Dworzec Zachodni – dolna trasa PST – Rondo Kaponiera (poziom -2) – trasa PST – OS. SOBIESKIEGO

Linia nr 16:
Trasa bez zmian, dwukrotnie zwiększona częstotliwość

Linia nr 18:
ZAWIESZONA

Linia nr 19:
ZAWIESZONA

Linia nr 20:
OS. SOBIESKIEGO – ... – Gwarna – Św. Marcin – MARCINKOWSKIEGO – Pl. Wolności – ... – OS. SOBIESKIEGO

Autobusowa komunikacja zastępcza "za tramwaj" - LINIA T6:
DWORZEC ZACHODNI – Zachodnia – Głogowska – Most Dworcowy – Matyi – Królowej Jadwigi – Most Królowej Jadwigi – Krzywoustego – RONDO RATAJE


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
21

lis

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi pracy
w godz. 10:00-19:00 - paw. 15

19:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie Sala Ziemi (pawilon 15)
Koncert T.Love - 35 lat

22

lis

do 25-11-2017
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Glass - Targi Branży Szklarskiej
Stone - Targi Branży Kamieniarskiej

16:00
Dzienny Dom Pomocy nr 1 - Klub Centrum ul. Konopnickiej 18
Zakończenie konkursu "Zielony Poznań" na Łazarzu

17:30
Dzienny Dom Pomocy nr 1 - Klub Centrum ul. Konopnickiej 18
XXXVII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
- porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: