"Granice granic"
16-06-2017 21:42   Janusz Ludwiczak
Od czwartku w galerii Pix.House można oglądać wystawę fotografii "Granice Granic" Justyny Mielnikiewicz. Autorka, która od kilku lat mieszka w Gruzji prezentuje życie w krajach byłego Związku Radzieckiego czy nieudane próby rewolucji na Ukrainie i w Azerbejdżanie.

Żyję w Gruzji od 2002 roku i od tego czasu uparcie pracuję niemal wyłącznie na terenie byłych państw sowieckich. Byłam świadkiem kolorowych rewolucji w Gruzji, nieudanych ich prób na Ukrainie i w Azerbejdżanie, widziałam rosyjskie czołgi toczące się w kierunku Tbilisi w 2008 r. Tematem moich opowieści są zwykli ludzie, często złapani w wyjątkowych sytuacjach. Rozmawiam z nimi, aby dowiedzieć się, skąd pochodzą i jaka jest historia ich krajów – szczególnie ta tworzona właśnie za ich życia. Należą oni do narodów uwięzionych w wielkiej walce o budowanie własnej niepodległości w obliczu ogromnego nacisku Rosji. Jednak moja praca nie jest wyłącznie o tym – opowiada także o przetrwaniu, radości z życia mimo wielu przeciwności i o przyjaźni – wyjaśnia Justyna Mielnikiewicz.

Kluczowym elementem mojego projektu jest próba zrozumienia, jakie znaczenie ma naród, granica i patriotyzm dla moich bohaterów oraz dla mnie samej. Dużą częścią mojej misji jest badanie ludzkich ścieżek prowadzących lub oddalających od pojednania po wojnie(...)
Gdy w 2013 r. ukończyłam trwającą dekadę pracę w rejonie Kaukazu, skupiłam się na Ukrainie. Opowieść Davida Ebralize łączy oba projekty – a nie jest on jedynym z podobnymi doświadczeniami. W młodości David walczył w Gruzji za Abchazję. Późniejsze otrzęsienie się z wydarzeń wojennych zajęło mu 12 lat. Przeniósł się do Ukrainy i zaczął wytwarzać meble, aby później znaleźć się w środku kolejnej wojny. W 2014 r. zaniósł swojego laptopa do lombardu i kupił bilet autobusowy w celu dołączenia do ochotniczego batalionu. Wiele podobnych batalionów tworzyło się jako, że właściwa armia praktycznie nie istniała
– dodaje autorka fotografii.

Justyna Mielnikiewicz – wielokrotnie nagradzana fotograf z Polski. Od 2002 r. przebywa w Tbilisi (Gruzja). Ostatnie zdobyte przez nią nagrody to m.in. wygrana w ramach E. Smith Memorial Fund w 2016 r. oraz wygrana w projekcie Aftermath: War is Only Half the Story (Wojna to tylko połowa historii) w 2015 r. W pracy skupia się głównie na krajach byłego Związku Radzieckiego. Jej twórczość publikowana jest przez światowe wydawnictwa takie, jak The New York Times, Monocle, Newsweek International, Marie Claire , GEO France , National Geographic , Le Monde , Stern , niemiecki rocznik Reporters without Borders (Reporterzy bez Granic). Mielnikiewicz rozpoczęła swoją karierę w Polsce w 1999 r. jako reporterka „Gazety Wyborczej”, a od 2001 r. prowadzi własną działalność zawodową fotografa-dokumentalisty. W swojej działalności najbardziej skupia się na osobistych, długoterminowych projektach. W 2014 r. została wydała jej pierwsza książka zatytułowana: „Kobieta z małpą – Kaukaz w notatkach i fotografiach” śledząca dekadę jej dokumentalnej pracy w tym regionie. W latach 2014-2017 autorka skupiała się na długoterminowym projekcie dotyczącym Ukrainy o tytule: A Ukraine Runs Through it (w wolnym tłumaczeniu: Tu przebiega Ukraina) przedstawiającym współczesną Ukrainę na tle rzeki Dniepr jako metaforę dawnych i współczesnych podziałów w kraju. Obecnie dzięki grantowi E. Smith Memorial Fund bada rolę pochodzenia etnicznego w formowaniu się tożsamości Rosjan rezydujących w krajach postkomunistycznych – 25 lat po upadku Związku Radzieckiego. W 1998 r. ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie pisząc pracę magisterską pt. Camille Paglia – Mona Lisa z wąsem wśród krytyków sztuki.

Wystawę fotografii "Granice Granic" Justyny Mielnikiewicz można oglądać w galerii Pix.House (ul. Głogowska 35a) do 16 lipca od wtorku do soboty w godz. 16:00-20:00 oraz w niedzielę od 14:00 do 16:00.


R E K L A M A

Fot: Danuta S. ANAD

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Targi kolekcjonerskie

22

kwi

Polska * Poznań * Łazarz
Zakaz handlu w niedziele
► więcej

23

kwi

do 26-04-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Expopower - Międzynarodowe Targi Energetyki
Greenpower - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
Instalacje - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Poznań Media Expo
Securex - Międzynar

24

kwi

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Spotkać się między słowami"- wiersze wychowanków Dziennego Ośrodka Adopcyjnego nr 1 w Poznaniu w interpretacji własnej i przyjaciół

25

kwi

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Przez żołądek do kultury cz.5 - Przysmaki z Iranu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: