"Granice granic"
16-06-2017 21:42   Janusz Ludwiczak
Od czwartku w galerii Pix.House można oglądać wystawę fotografii "Granice Granic" Justyny Mielnikiewicz. Autorka, która od kilku lat mieszka w Gruzji prezentuje życie w krajach byłego Związku Radzieckiego czy nieudane próby rewolucji na Ukrainie i w Azerbejdżanie.

Żyję w Gruzji od 2002 roku i od tego czasu uparcie pracuję niemal wyłącznie na terenie byłych państw sowieckich. Byłam świadkiem kolorowych rewolucji w Gruzji, nieudanych ich prób na Ukrainie i w Azerbejdżanie, widziałam rosyjskie czołgi toczące się w kierunku Tbilisi w 2008 r. Tematem moich opowieści są zwykli ludzie, często złapani w wyjątkowych sytuacjach. Rozmawiam z nimi, aby dowiedzieć się, skąd pochodzą i jaka jest historia ich krajów – szczególnie ta tworzona właśnie za ich życia. Należą oni do narodów uwięzionych w wielkiej walce o budowanie własnej niepodległości w obliczu ogromnego nacisku Rosji. Jednak moja praca nie jest wyłącznie o tym – opowiada także o przetrwaniu, radości z życia mimo wielu przeciwności i o przyjaźni – wyjaśnia Justyna Mielnikiewicz.

Kluczowym elementem mojego projektu jest próba zrozumienia, jakie znaczenie ma naród, granica i patriotyzm dla moich bohaterów oraz dla mnie samej. Dużą częścią mojej misji jest badanie ludzkich ścieżek prowadzących lub oddalających od pojednania po wojnie(...)
Gdy w 2013 r. ukończyłam trwającą dekadę pracę w rejonie Kaukazu, skupiłam się na Ukrainie. Opowieść Davida Ebralize łączy oba projekty – a nie jest on jedynym z podobnymi doświadczeniami. W młodości David walczył w Gruzji za Abchazję. Późniejsze otrzęsienie się z wydarzeń wojennych zajęło mu 12 lat. Przeniósł się do Ukrainy i zaczął wytwarzać meble, aby później znaleźć się w środku kolejnej wojny. W 2014 r. zaniósł swojego laptopa do lombardu i kupił bilet autobusowy w celu dołączenia do ochotniczego batalionu. Wiele podobnych batalionów tworzyło się jako, że właściwa armia praktycznie nie istniała
– dodaje autorka fotografii.

Justyna Mielnikiewicz – wielokrotnie nagradzana fotograf z Polski. Od 2002 r. przebywa w Tbilisi (Gruzja). Ostatnie zdobyte przez nią nagrody to m.in. wygrana w ramach E. Smith Memorial Fund w 2016 r. oraz wygrana w projekcie Aftermath: War is Only Half the Story (Wojna to tylko połowa historii) w 2015 r. W pracy skupia się głównie na krajach byłego Związku Radzieckiego. Jej twórczość publikowana jest przez światowe wydawnictwa takie, jak The New York Times, Monocle, Newsweek International, Marie Claire , GEO France , National Geographic , Le Monde , Stern , niemiecki rocznik Reporters without Borders (Reporterzy bez Granic). Mielnikiewicz rozpoczęła swoją karierę w Polsce w 1999 r. jako reporterka „Gazety Wyborczej”, a od 2001 r. prowadzi własną działalność zawodową fotografa-dokumentalisty. W swojej działalności najbardziej skupia się na osobistych, długoterminowych projektach. W 2014 r. została wydała jej pierwsza książka zatytułowana: „Kobieta z małpą – Kaukaz w notatkach i fotografiach” śledząca dekadę jej dokumentalnej pracy w tym regionie. W latach 2014-2017 autorka skupiała się na długoterminowym projekcie dotyczącym Ukrainy o tytule: A Ukraine Runs Through it (w wolnym tłumaczeniu: Tu przebiega Ukraina) przedstawiającym współczesną Ukrainę na tle rzeki Dniepr jako metaforę dawnych i współczesnych podziałów w kraju. Obecnie dzięki grantowi E. Smith Memorial Fund bada rolę pochodzenia etnicznego w formowaniu się tożsamości Rosjan rezydujących w krajach postkomunistycznych – 25 lat po upadku Związku Radzieckiego. W 1998 r. ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie pisząc pracę magisterską pt. Camille Paglia – Mona Lisa z wąsem wśród krytyków sztuki.

Wystawę fotografii "Granice Granic" Justyny Mielnikiewicz można oglądać w galerii Pix.House (ul. Głogowska 35a) do 16 lipca od wtorku do soboty w godz. 16:00-20:00 oraz w niedzielę od 14:00 do 16:00.


Fot: Danuta S. ANAD

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
XXXVIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

14

gru

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
IX Łazarskie Spotkanie Opłatkowe

15

gru

I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

17:00
Rynek Łazarski
Granie na straganie czyli Świąteczny Rynek z Dziewiątką

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl dla dzieci "Kot w butach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: