Procesje Bożego Ciała, które miały 1,5 km i łączyły dwie parafie
15-06-2017 01:22   Janusz Ludwiczak
W tym roku procesje Bożego Ciała pójdą odrębnymi trasami w każdej z czterech łazarskich parafii. W latach minionych były jednak procesje, które miały nawet 1,5 km długości i łączyły kilka parafii. Był nawet plan, by przeszła procesja Bożego Ciała, która miała połączyć trzy kościoły - Św. Anny, Matki Boskiej Bolesnej i Chrystusa Sługi.

Na przełomie lat 80. i 90. procesja Bożego Ciała w Parafii Matki Boskiej Bolesnej wyruszała z kościoła i prowadziła ulicą Głogowską, Rynek Łazarski, Dmowskiego i Stablewskiego. W 1994 roku zmieniono kierunek trasy procesji - zgodny ze wskazówkami zegara. Przez piętnaście lat wierni wyruszali z kościoła i szli w procesji prowadzącej ulicą Głogowską, Stablewskiego, Dmowskiego, Rynek Łazarski i Głogowską z powrotem do kościoła. Ołtarze znajdowały się przy zbiegu Lodowej i Stablewskiego, na ul. Dmowskiego, na Rynku Łazarskim (przy wylocie z ul. Niegolewskich) oraz pod gmachem dawnego VIII LO (obecnie Publiczne Gimnazjum Katolickie im. Stanisława Kostki i Publiczne Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz).

W 2010 roku po raz pierwszy w historii procesja w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej połączyła dwie łazarskie parafie - Matki Boskiej Bolesnej i Św. Anny. Wierni przeszli po nabożeństwie, które zostało odprawione w kościele przy ul. Głogowskiej i następnie ulicami Głogowską, Stablewskiego, Dmowskiego, Rynkiem Łazarskim, Głogowską, Sczanieckiej, Kasprzaka przeszli na do świątyni przy ul. Matejki. Na liczącej 1,5 km trasie procesji wierni zatrzymali się przy czterech ołtarzach, które zlokalizowane były na ulicy Dmowskiego, Rynku Łazarskim, przy skrzyżowaniu ulic Sczanieckiej i Kasprzaka oraz pod kościołem Św. Anny.

Rok później procesja w Parafii Matki Boskiej Bolesnej przeszła zupełnie inną trasą niż zazwyczaj. Zamiast ulicami Stablewskiego, Dmowskiego, Rynek Łazarski i Głogowską wierni przeszli ulicami: Stablewskiego, Dmowskiego ale w kierunku przeciwnym, następnie Potockiej, Potworowskiego i Stablewskiego. Jeden z ołtarzy znajdował się m.in. przed wejściem do Klubu Osiedlowego "Krąg".

Jest taki plan, aby oprócz tradycyjnej trasy prowadzącej przez Rynek Łazarski wytyczyć jeszcze kilka innych tras, które cyklicznie co kilka lat będą powtarzane. Dzięki temu procesja Bożego Ciała w naszej parafii będzie mogła dotrzeć na inne ulice, na przykładna Jarochowskiego, Bogusławskiego i Chociszewskiego, na Łukaszewicza, a nawet na odległą od kościoła Kolejową" – wyjaśniał ks. prałat Eugeniusz Antkowiak na łamach Parafii Matki Boskiej Bolesnej w maju 2011 r.

Z kolei w 2013 roku procesja Bożego Ciała przeszła z najstarszej, bo liczącej 100 lat parafii Matki Boskiej Bolesnej do najmłodszej łazarskiej parafii Chrystusa Sługi, która obchodziła 10-lecie istnienia. Trasa procesji prowadziła wtedy ulicami Głogowską, Stablewskiego, Kasprzaka i Palacza.

Od trzech lat ulicami Łazarza przechodzą cztery procesje Bożego Ciała - oddzielnie w każdej parafii, choć był plan by 4 czerwca 2015 r. procesja Bożego Ciała połączyła aż trzy łazarskie parafie.

Chcę dalej trwać przy łączeniu procesji dwóch parafii, które integrują naszą społeczność. W procesjach uczestniczy coraz mniej wiernych. Uznaliśmy, że w tym roku we wszystkich parafiach procesje Bożego Ciała przejdą osobno. Jeśli by się udało, to za rok procesja mogłaby połączyć trzy parafie - Św. Anny, Matki Boskiej Bolesnej i Chrystusa Sługi. Procesje łączone parafii nie odbywały się co roku – mówił w 2014 r. ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, dziekan dekanatu Poznań-Łazarz, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Wspólna procesja trzech parafii miała odbyć się z okazji 115. rocznicę poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła Matki Boskiej Bolesnej, 70. rocznicę utworzenia Parafii Św. Anny oraz z okazji 115. rocznicy przyłączenia Łazarza do Poznania. Planu tego jednak nie zrealizowano.


Komentarze (2)

25-06-2017 00:15:24
REDAKCJA
Proszę czytać uważnie opisy pod zdjęciem. Fot: archiwum lazarz.pl. Pozdrawiam.
24-06-2017 17:51:37
mały
Skąd macie te zdjęcia, na jednym z nich jest śp.ksiądz P,nieżyjący ok.5 lat.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
XXXVIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

14

gru

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
IX Łazarskie Spotkanie Opłatkowe

15

gru

I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

17:00
Rynek Łazarski
Granie na straganie czyli Świąteczny Rynek z Dziewiątką

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl dla dzieci "Kot w butach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: