Sołtysówka: w środę pożar, następnego dnia odgrodzona taśmą "Sprzedane/Sold"
02-06-2017 10:04   Janusz Ludwiczak
W środę wieczorem doszło do pożaru w budynku stróżówki, przylegającym do sołtysówki. Następnego dnia zabytkowa willa przy Głogowskiej 37 została ogrodzona czerwoną taśmą, na której widnieje napis: "SPRZEDANE/SOLD".
Co dzieje się z Sołtysówką? Wczoraj tam się paliło, a dziś owinięta jest taśmami "sprzedane". Coś tu śmierdzi – niepokoi się nasz Czytelnik.

Jak już informowaliśmy w środę wieczorem doszło do pożaru w budynku stróżówki, przylegającym do sołtysówki. W akcji gaśniczej uczestniczyły dwa zastępy straży pożarnej. W opuszczonym budynku stróżówki, przylegającym do sołtysówki zapaliły się śmieci. Prawdopodobnie było to celowe podpalenie.

Tymczasem następnego dnia zabytkowa willa przy ul. Głogowskiej 37 została ogrodzona czerwoną taśmą z napisem: "SPRZEDANE/SOLD". W tej sprawie otrzymaliśmy kilka sygnałów od Państwa na Kontaktową Platformę Czytelników 24@lazarz.pl:

Witam. Czy wiadomo cos co dzieje się z Sołtysówką. Wczoraj się tam paliło a dzisiaj owinięta jest taśmami sprzedane? – pyta Dariusz.

Pisaliście, że w środę paliła się Sołtysówka. Dziś została oklejona taśmą S P R Z E D A N E. Czyżby kolejna deweloperka? – alarmuje Maryla Kaczmarek.

Łatwiej podpalić i wyburzyć niż wyremontować. Sołtysówka przechodzi do historii? – pisze do nas Małgorzata Mielcarz.

Jak udało nam się dowiedzieć ogrodzenie taśmą "Sprzedane" to działanie jednego z artystów. Jak powiedział nam Arek Pasożyt miało to sprowokować do odpowiedzi na pytanie: co dalej z Sołtysówką? Czy jest nowy właściciel? Co dzieje się z tym budynkiem.

W środę o godz. 19:00 w Perfexie przy ul. Głogowskiej 29 (dawny Hortex) odbędzie się spotkanie dotyczące rewitalizacji Łazarza i przyszłości pustostanów oraz opuszczonych budynków.

Chcemy porozmawiać o rewitalizacji Łazarza, co można zrobić z pustostanami, co można zrobić by zmieniło się na lepsze. W spotkaniu weźmie udział wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, krytyk architektury i miejski działacz społeczny Jakub Głaz, Katarzyna Czarnota z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Arek Pasożyt – mówi Łukasz Trusewicz z Otwartej Strefy Kultury.

Jak informowaliśmy niedawno pod koniec sierpnia zabytkowa willa przy ul. Głogowskiej 37, w której mieszkał Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz została wystawiona na sprzedaż za 2,9 mln zł. Jak udało nam się ustalić Sołtysówka została kupiona już dwa lata temu, a obecny właściciel próbował znów sprzedać nieruchomość. Teraz planuje wyremontować obiekt i dobudować nowy budynek. "Sołtysówkę" chciało przejąć nawet miasto.

Na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków starosta może zająć czasowo obiekt, który jest wpisany indywidualnie do rejestru zabytków. Wynika to z przepisów Ustawy zabytków i opiece nad zabytkami. Jeśli zabytek ma jakieś określone walory historyczne i architektoniczne to na wniosek konserwatora starosta, w przypadku Poznania - prezydent miasta może ten obiekt przejąć. Taki wniosek musi opracować konserwator zabytków. Prezydent miasta musi chcieć taki obiekt przejąć. To wiąże się z kosztami, zabezpieczeniem budynku i uratowaniem obiektu. Nie narusza to jednak prawa własności – tłumaczył nam mgr inż. Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

"Sołtysówka" od kilku lat jest niezamieszkana i niezagospodarowana. Kilkukrotnie dochodziło tutaj do pożarów. Najpoważniejszy miał miejsce 25 września 2011 roku. Przez trzy godziny 30 strażaków z ośmiu zastępów gasiło pożar zabytkowej wilii. Zapalenie się drewnianego dachu pokrytego papą było przyczyną powstania czarnych, ogromnych kłębów dymu, które zasnuły okolice ulicy Głogowskiej i mocno ograniczyły widoczność. Z tego powodu przez godzinę ulica była zamknięta dla ruchu. Kolejny poważny pożar miał miejsce w noc sylwestrową z 31 grudnia 2013 na 1 stycznia 2014 r. "Sołtysówka" paliła się wielokrotnie. Niewykluczone, że były to celowe podpalenia.

Pod koniec sierpnia w jednym z portali ogłoszeniowych pojawiła się informacja, że "Sołtysówka" została wystawiona na sprzedaż na kwotę 2,9 mln zł (5800 zł/m2). Udało nam się skontaktować jednym z właścicieli nieruchomości.

Ogłoszenie jest jeszcze aktualne. Mamy kupca, ale prowadzimy negocjacje. Prowadzimy rozmowy z konserwatorem zabytków. Mamy kupca, ale myślimy również o wyremontowaniu budynku, bywa różnie, zakładamy różne warianty. Sołtysówkę kupiliśmy dwa lata temu od poprzednich właścicieli. Chcemy ją wyremontować, myślimy o wybudowaniu obok nowego budynku, jednak jest to nasza tajemnica firmowa, nie chcę zdradzać planów. Budynku na pewno nie zburzymy, jest on wpisany do rejestru zabytków, prowadzimy rozmowy z konserwatorem – mówił nam w październiku w rozmowie telefonicznej właściciel nieruchomości, który zachował anonimowość.

Tymczasem w informacji z zakresu pracy prezydenta i wydziałów Urzędu Miasta Poznania czytamy: "W zakresie Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków: ul. Głogowska 37 (Sołtysówka) - konsultacje z nowym właścicielem willi dotyczące zabezpieczenia obiektu".

Mam informację, że sołtysówka została sprzedana. Obiekt zostanie zabezpieczony, taką wolę wyraził też inwestor. Są przymiarki projektowe, by zachowany został istniejący budynek z zaadoptowaniem go do nowej funkcji i dobudowaniem nowego budynku. Dla mnie nie jest ważne czy będzie to restauracja czy hotel, ale by obiekt ten funkcjonował, otrzymał drugie życie – powiedziała portalowi lazarz.pl Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu.

Nie chciałabym spalić tematu, za dużo mówić, by inwestor nie miał pretensji. Mam podobne sytuacje z Pałacem Mielżyńskich, gdzie inwestor nie chce zdradzać szerzej swoich planów, ma swoje biznesowe cele i nie chce udzielać informacji. Ja mogę jedynie opowiadać o planach remontowych, a nie funkcji jaka będzie dominować w danym obiekcie – podsumowuje Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków.

Willa przy ul. Głogowskiej 37 pochodzi z 1902 roku. Mieszkał tutaj Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz (przypomnijmy, że Łazarz został przyłączony do Poznania 1 kwietnia 1900 roku). Sołtysówka wykończona jest różnokolorową cegłą klinkierową, bogata w detale architektoniczne, zwieńczona niewysoką wieżyczką. Od ulicy budynek odgrodzony jest płotkiem z żeliwa. Towarzyszą mu dwa budynki gospodarcze.


Fot: Janusz Ludwiczak, archiwum

ZOBACZ TAKŻE: Pożar sołtysówki

ZOBACZ TAKŻE: Co dalej z Sołtysówką?

ZOBACZ TAKŻE: Czternastu strażaków gasiło pożar sołtysówki w sylwestrową noc - było to podpalenie

ZOBACZ TAKŻE: Pożar zabytkowej willi na Głogowskiej {WIDEO}

ZOBACZ TAKŻE: "Zielona perła" ma zostać sprzedana. Potencjalny właściciel chce wyremontować zdegradowaną kamienicę

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji? Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (5)

03-06-2017 20:59:48
poznanianka
Coś Poznań nie ma szczęścia do konserwatora zabytków. Czytając i słuchając , nie raz zastanawiałam się , czy sam konserwator wraz z urzędującymi pracownikami cokolwiek wie o zabytkach w Poznaniu . Czy ma ich wykaz i potrafi sensownie swoje decyzje lub obojętność uzasadnić.Warto , aby bardziej konsultował się z mieszkancami , a nie tłumaczył się ,że to nie jego "dzialka ", albo coś słyszał. a może nie.
03-06-2017 17:02:59
Bolek
Niech nawet sprzedadza sołtysowke i tereny za murem(tamto drugie podwórko co sa burdele czy co to tam jest) nawet lidlowi z zaznaczeniem ze odnowia soltysowke a sklep sobie postawia za soltysowka. Lepsze takie byloby rozwiazanie , a nie ze taki zabytek stoi i niszczeje.
02-06-2017 18:43:04
Amicus
...nie tylko w Poznaniu, niestety...
02-06-2017 16:29:36
Negatyw
Takie cyrki, to tylko w Poznaniu...
02-06-2017 11:48:02
x
Ostatnie zdjęcie - który to rok?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

sty

19:00
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
"Rodzina" - spektakl teatru Circus Ferus

27

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Kazanie: ks. Tomasz Siuda, kościół rzymskokatolicki

28

sty

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ

17:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
007 James Bond Live! - koncert

30

sty

do 02-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Budma - Międzynarodowe Targi Budownictwa
Intermasz - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
Ifratec - Międzynarodowe Targi Technologii i Materiałów dla

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: