Wyburzają stary młyn z końca XIX w. przy Kolejowej
15-05-2017 10:08   Janusz Ludwiczak
Przy ul. Kolejowej 21 rozbierany jest budynek. Stracił już dach oraz najwyższą kondygnację. Czy ten budynek nie jest pod ochroną konserwatora? – alarmuje nasz Czytelnik.

Czy ten budynek nie jest pod ochroną konserwatora? Czy nie jest wpisany na listę zabytków? Na miejscu nie ma żadnej tablicy informacyjnej jakiego rodzaju prace są tam prowadzone. Od wielu już lat ten budynek popada w ruinę. Jeszcze 2-3 lata temu miał wszystkie okna oraz metalowe drzwi i bramy. Wygląda jakby komuś zależało na jego doprowadzeniu budynku do ruiny. Czy ma ustąpić miejsca na budowę jakiegoś bloku? – napisał Marcin Napierała na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl).

Sprawdziliśmy. W sierpniu 2016 r. Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał pozwolenie na rozbiórkę budynku młyna i budynku kotłowni (dawny warsztat). Inwestorem jest spółka MKKM Inwestycje.

Wcześniej, w styczniu 2009 r. Wydział Urbanistyki i Architektury wydał pozwolenie - na budowę dla adaptacji i przebudowy istniejącego zabytkowego obiektu willi dla potrzeb obiektu o przeznaczeniu konferencyjnym dla hotelu.

Dlaczego prowadzona jest rozbiórka i czy coś powstanie w miejscu wyburzanego młynu tego nie udało nam się jeszcze ustalić. Do sprawy wrócimy.

Młyn parowy przy ul. Kolejowej 19/21 powstał pod koniec XIX wieku. Początkowo należał do spółki akcyjnej Hermannmühlen. Zespół młynarski składał się z głównego pomieszczenia młyna, a także obiektów towarzyszących, takich jak: maszynownia, kotłownia, spichlerz, stajnia, portiernia, pomieszczenia socjalne, mieszkalne i kuchnia. Pierwotnie młyn znajdował się na terenie Wildy, zanim nie przyłączono osady Święty Łazarz w granicę Poznania.

Stojący wśród drzew mały dworek pod "dwudziestym dziewiątym". Jest to dawna własność rodziny Denizotów. Francuz Augustyn Denizot, ogrodnik rodem z Szwajcarii, urządził polskim ziemianom zwłaszcza wielkopolskim parki i sady. W roku 1879 zaprowadził przedsiębiorstwo ogrodniczo-sadownicze. Syn Augusta, Alfred Denizot był profesorem fizyki doświadczalnej Uniwersytetu Poznańskiego [obecnie UAM - przyp. red.]. Trzyhektarowy ogród Denizota miał cenną i bogatą kolekcję gatunków drzew liściastych. Po roku 1939 został rozparcelowany i zabudowany – czytamy w książce "Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939" Zbigniewa Zakrzewskiego.

Na działce należącej do Denizotów znajdował się również Młyn Poznański. Jednak po włączeniu Łazarza do Poznania w 1900 roku został on przeniesiony do Lubonia.


Fot: Marcin Napierała
Zdjęcia przesłane przez naszego Internautę na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl. Dziękujemy

ZOBACZ TAKŻE: Została wytyczona w końcu XIX w. Mieściła się tu fabryka maszyn rolniczych,młyn i sad - ul. Kolejowa

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji? Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (12)

18-05-2017 07:55:24
Matka Polka
@poznanianka Hala garażowa w tym bloku ma sporo wolnych miejsc parkingowych, ale kupno to 20 000, a wynajem 250, więc ludzie wolą parkować wokół bloku.
18-05-2017 03:03:41
poznanianka
Foxman, widziałam w Anglii.Pięknie ukwiecone stare ceglane mury, obecnie mieszkania, po starym młynie.Ale to gospodarne i przywiązujące do zabytków państwo.U nas się burzy. Co na to radni???.Może Redakcja napisze , kto i dlaczego rozbiera dawne budynki młyna.Znam nieruchomości gdzie na jedno mieszkanie przypada jedno miejsce postojowe . Zapisane jest w akcie notarialnym.Wechta budując tylko umożliwiła ,nie wszystkim garaż podziemny. Brak miejsc w stosunku do ilości sprzedanych mieszkań i drogie .Garaż podziemny z wolnymi miejscami ,a Kl. Potockiej i Kolejowa zastawione samochodami bez koniecznej widoczności.Jakie to polskie.
17-05-2017 23:25:07
Matka Polka
@poznanianka Blok Wechty ma podziemy parking na ponad 100 samochodów, tyle że miejsca drogie.
17-05-2017 19:43:06
Daria
Dzisiaj skończyło się wyburzanie budynku, pozostał już tylko gruz do wywiezienia. Na działce jest kilka dużych drzew, jeśli będą się Państwo dalej zajmować tą sprawą, warto zapytać, czy nie planuje się ich wycinki.
16-05-2017 23:13:38
Foxman
W Anglii robią z takich młyny... chociażby budynki mieszkalne... z resztą bardzo ładne
16-05-2017 20:08:22
Ben
Wielka szkoda. To mógł być piękny obiekt.
16-05-2017 07:24:59
poznanianka
Mogę o tym miejscu opowiadać od półwiecza.Tak długo i do dzisiaj przechodzę codziennie obok Młyna.Nikt z władz Poznania nie zadbał o tak nieco dzienne miejsce Rozmawiałam z radnym ,bardzo aktywnym p. Mikuła.Nic,Zaczęło się od lat Najpierw była hurtowania , sklepik,potem bezdomi.Przez jakis czas stały maszyny Agvanetu i jej spółek.Teraz rozbiórka .I coś mi mówi ,że bedzie to dogodne teren na postawienie następnego bloku .Przykład Vechta .Bez parkingu dla stokilkudziesięciu mieszkań.Kolejowa bez przebudowy będzie tak ruchliwa jak Hetmańska.A Kl.Potockiej i Kolejowa na skrzyżowaniu będzie musiał stać policjant.Albo bedą się rozbijały samochody.Brak widoczności,Dojdzie dojazd mieszkańców z budowanego bloku na Gąsiorowskich.Brak przestrzeni .Wstyd dla najwyżych urzędników .Nikt juz nie wierzy w przebudowę ulicy Kolejowej nawet panu Włudarskiemu.
15-05-2017 22:11:42
...
wyczuwam kolejnego molocha pokroju Wechty na Potockiej/Kolejowej
15-05-2017 18:40:53
Aga
Do Szczuna zez Łazarza. Jestem z Małeki. Przecież chodzi o teren przy Kolejowej, a nie przy Lidlu na Wildzie. Z remontem Kolejowej na razie wielka ściema ze strony miasta. Interesuje mnie jak będzie poprowadzona "Nowa Głogowska" i czy w ogóle do tego dojdzie, czy jest dla niej miejsce
15-05-2017 16:57:17
Szczun zez Łazarza
Nowa głogowska będzie po stronie Łazarza a nie Wildy .
15-05-2017 15:39:01
eka z małeki
-jak w firmie jeszcze coś się działo to był otwarty sklep firmowy,kupowałem było tam o wiele taniej.Kiedyś pisałem,że to jest atrakcyjny teren i żadne argumenty że to zabytek nie wchodzą w rachubę,powoli niszczono i mamy jak mamy.A niektóre miasta po odpowiedniej niekoniecznie takiej drogiej renowacji mogą coś pokazywać zwiedzającym,sporo jest takich miast no nie MOJE niestety! eka....
15-05-2017 11:17:12
Aga
Wszystko rozpiprzą, zabudują, a gdzie jet miejsce na planowaną "Nową Głogowską"?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
XXXVIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

14

gru

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
IX Łazarskie Spotkanie Opłatkowe

15

gru

I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

17:00
Rynek Łazarski
Granie na straganie czyli Świąteczny Rynek z Dziewiątką

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl dla dzieci "Kot w butach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: