Nie będzie już Radia Merkury
21-04-2017 11:27   Janusz Ludwiczak
Radio Poznań - tak będzie nazywać się regionalna rozgłośnia Polskiego Radia w Poznaniu. – Nazwa Radio Poznań ma przywrócić stacji postrzeganie rozgłośni jako misyjnej. Uzasadnieniem naszych decyzji jest powrót do historycznej i cenionej nazwy jednoznacznie wskazującej, że poznańskie Radio należy do sieci rozgłośni wykonujących misję i cel radia publicznego – przekonuje wybrany z ramienia PiS Filip Rdesiński, prezes rozgłośni. Tym samym po 24 latach zniknie Radio Merkury.

W poniedziałek, 24 kwietnia Radio Merkury obchodzić będzie 90-lecie istnienia. Tymczasem jak już informowaliśmy pod koniec lutego nie będzie już Radia Merkury. W jego miejsce pojawi się Radio Poznań.

Uzasadnieniem naszych decyzji jest powrót do historycznej i cenionej nazwy jednoznacznie wskazującej, że poznańskie Radio należy do sieci rozgłośni wykonujących misję i cel radia publicznego. Argumentem za zmianą jest też odbudowa wizerunku radia, dotychczas często kojarzonego z radiem komercyjnym. Zmiana nazwy jest też uzasadniona w kontekście spójności nazewnictwa publicznych i misyjnych rozgłośni regionalnych. Znamy Radio Kraków, Radio Wrocław, Radio Szczecin, czy Radio Gdańsk. Zmiana nazwy poprzedzona została badaniami oraz opiniami specjalistów zajmujących się budowaniem strategii marki. Z analiz wynika, że obecna nazwa - Radio Merkury stawia je obok rozgłośni komercyjnych i lokalnych. Nazwa RADIO POZNAŃ ma przywrócić stacji postrzeganie rozgłośni jako publicznej, misyjnej i regionalnej – tłumaczy Filip Rdesiński, prezes Radia Merkury.

Zmiana nazwy wymagała zgody m.in. Rady Mediów Narodowych, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zgodę na używanie nazwy Poznań w znaku towarowym musiał wyrazić również prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.

Przez rok rozgłośnia będzie używała dwóch nazw: Radio Merkury i Radio Poznań. Nazwa "Radio Merkury" ostatecznie zniknie w kwietniu przyszłego roku.

Początki regionalnej rozgłośni Polskiego Radia sięgają 24 kwietnia 1927 r., kiedy to o godz. 17 nadany został pierwszy sygnał Radja Poznańskiego. Radio Merkury jest jedną z 17 rozgłośni publicznego radia, tworzącą grupę Audytorium 17. Co ciekawe kilka rozgłośni nie posiada nazwy związanej z miastem. I tak w Gorzowie i Zielonej Górze można słuchać Radia Zachód, w Bydgoszczy i Toruniu nadaje Radio PiK, a w Warszawie - RDC (Radio dla Ciebie).

Filip Rdesiński jest prezesem i redaktorem naczelnym Radia Merkury od marca ubiegłego roku. Pierwszą z jego decyzji było emitowanie każdego dnia o północy Roty. Za rządów nowego szefa rozgłośnię opuściło wielu znanych dziennikarzy i prezenterów, jak np. Agnieszka Gulczyńska, Mariusz Kwaśniewski, Wojciech Biedak, Ania Skoczek czy Kalina Olejniczak. Od pracy został odsunięty również Maciej Kluczka, po tym jak pytał europosła PiS Ryszarda Czarneckiego o kompetencje syna i kiedy pełni dyżury poselskie.


Komentarze (6)

28-04-2017 19:04:05
zlubonia
szkoda starego dobrego radia MERKURY.Zepsuli całe radio
28-04-2017 19:00:00
pozpoz
po zmianach w radiu nie da się tego słuchać. Zmiana nazwy po co się pytam. Prowadzący do kitu. Reklamy czasopism kosćielnych. Jakieś reportaże po południu. Totalne dno.
22-04-2017 07:29:16
Tomek
To co dzieje się w tym radiu to jeden wielki skandal. Redaktorzy potrafią chwalić się kibicowanie Legii, transmituja msze, cenzuruja redaktorów. szkoda slow.
22-04-2017 06:34:42
Szczun zez Łazarza
Zniszczyć , zmienić , skasować , zaorać , wyciąć ..... totalna destrukcja . W imię czego , kogo ? Niszczycie dorobek przynajmniej 20 lat . Zaorano Janów Podlaski , wycieto miliony drzew , rozwala się naszą armię , wysadzono w kosmos Trybunał , pseudoreforma szkolnictwa , zamach na sądy , pigułka po , aglomeracja warszawska , kłamstwa , MACIAREWICZ ...... MISIU . To jest opętanie , to trzeba leczyć i to ZBIOROWO !!!. Tu na tym katolickim portalu . Wzywam Was , ludzie z PiS , katole i inni prawicowcy . OPAMIĘTAJCIE się OBUDŹCIE się lub IDŹCIE SIĘ LECZYĆ Z AMOKU !!!! PS. Zaczynają się żreć między sobą .... jest dobrze .
21-04-2017 18:11:30
Bazyli
Szkoda!!! Poznaniacy cenią (i dalej będą cenić) Radio Merkury. Niedawno był przecież jubileusz Radia Merkury, o którym sami pisaliście: http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=11446
21-04-2017 15:07:12
eka z małeki
-kochane moje(byłe)RADIO MERKURY,nie wiem jak wyrazić żal po stracie tak lubianego przez słuchaczy RADIA.Znałem wszystkich Redaktorów.prezes rdesiński już raz doprowadził do kryzysu finansowego RADIA a teraz na fali dobrej zmiany niszczy RADIO całkowicie!!!.Tego nie da się słuchać program i jego prowadzenie poza wszelką krytyką-nieliczne wyjątki jeszcze pozostały!!!.Byłem na większości rocznic RADIA.teraz nie będę!!!.Na 90-tą rocznicę wydano z tej okazji album historii RADIA miał być rozdawany gościom,nie będzie bo prezes obraził się że podano prawdę o nim i wyroku za jego działalność.Nie wiadomo czy nakład został zniszczony,a przecież to nawet byłby to epizod w całej historii RADIA.Z tego co wiem to wielu wiernych słuchaczy od niego się odwróciło.Dodaję,że podczas rocznicy ma być podane zmienione na nowe DOTYCHCZASOWE logo RADIA znane w całym kraju i nie tylko!!!----WIERNY wieloletni wielbiciel RADIA MERKURY POZNAŃ eka

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

gru

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
IX Łazarskie Spotkanie Opłatkowe

15

gru

I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

17:00
Rynek Łazarski
Granie na straganie czyli Świąteczny Rynek z Dziewiątką

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl dla dzieci "Kot w butach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

17:00
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Cugowscy - koncert

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: