Spacery z przewodnikiem, łazarskie dni sąsiada, kino w bramie - rozstrzygnięto inicjatywy osiedlowe
03-04-2017 01:28   Janusz Ludwiczak
16 projektów o łącznej wartości 66 480 złotych otrzyma dofinansowanie w ramach Łazarskich Inicjatyw Osiedlowych. Rada Osiedla Św. Łazarz już drugi rok uruchomiła program finansowania wydarzeń kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych i społecznych, które skierowane będą do wsparcia inicjatyw sąsiedzkich i integracji mieszkańców. W puli na realizację wniosków było w sumie 80 tys. zł, z czego na realizację jednego projektu można było otrzymać do 8 tys. zł.

Projekt "Lokalnych Inicjatyw Osiedlowych" już drugi rok realizowany będzie na Łazarzu, a także na Wildzie i Starym Mieście z inicjatywy samych rad osiedli przy współpracy Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Założeniem projektu jest wsparcie i zachęcenie mieszkańców do aktywnego tworzenia i uczestnictwa w różnego rodzaju wydarzeniach o charakterze społecznym, kształtujące tożsamość danego osiedla. W praktyce każdy mieszkaniec Łazarza może złożyć wniosek na organizację podwórkowego festynu, sąsiedzkiego pikniku, zawodów sportowych czy koncertu "pod chmurką".

W ubiegłym roku w ramach "Łazarskich Inicjatyw Osiedlowych" na Orliku przy Arenie odbyły się Łazarskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej, w Pireusie odbył się klub filmowy "Poznań na ekranie", a w Parku Wilsona zorganizowano festyn "Za mundurem Łazarz sznurem". Ponadto przeprowadzona została akcja edukacyjna "Człowieku, sam po sobie nie posprzątam", a także odbyły się spacery z przewodnikiem w ramach cyklu "Odkryj swój fyrtel". Natomiast na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej zorganizowano "Sylwester sąsiedzki".

W sumie do pierwszej edycji programu zgłoszono 42 projekty o łącznej kwocie 260 tys. zł. Jednak w sumie w puli budżetu Rady Osiedla Św. Łazarz na realizację wniosków było 70 tysięcy złotych, z czego na realizację jednego projektu można było otrzymać do 8 tys. zł.

W lipcu ruszyła druga edycja programu, gdyż część autorów projektów wycofała się z realizacji zadania po zmniejszeniu wnioskowanej kwoty. W puli na realizację projektów pozostało 12 200 złotych.

W tym roku program "Łazarskie Incijatywy Osiedlowe" jest kontynuowany, jednak z kilkoma zmianami. Pierwsza z nich to zwiększenie środków z 70 tys. do 80 tys. zł. Koszt pojedynczej pracy konkursowej nie mógł przekroczyć 8 tys. zł brutto.

Liczy się pomysł, który powinien być zrealizowany na terenie osiedla. Działania nakierowane na mieszkańców. Chodzi o to by, by pomysł skierować do mieszkańców. Na realizację projektu przewidziano do 8 tys. zł. Jedna osoba lub podmiot może zgłosić maksymalnie dwa projekty – tłumaczy Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Do tegorocznej edycji "Łazarskich Inicjatyw Osiedlowych" zgłoszono w sumie 24 projekty, o łącznej wartości ponad 148 tysięcy złotych. Komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele Rady Osiedla Św. Łazarz oraz Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania przyznała dofinansowanie dla 16 wniosków.

Na Łazarzu odbędą się przejazdy wrotkarskie, spacery z przewodnikiem w ramach akcji "Odkryj swój fyrtel", a także Dni Sąsiada czy zajęcia dla seniorów. Kontynuowana będzie również akcja edukacyjna zachęcająca do sprzątania psich kup. Zaplanowano także "Kino w bramie" kamienicy przy ul. Matejki 46 czy akcja antysmogowa, dzięki której Łazarz wzbogaci się o system ostrzegania mieszkańców przed złym stanem powietrza.


Komentarze (6)

06-04-2017 11:32:13
K.
Zastanawiające, że odrzucono prawie wszystkie projekty zgłoszone przez stowarzyszenia.
06-04-2017 08:52:48
Artur Brzyski
Skandalem jest brak sylwestra. Ale czuję też niesmak, że dofinansowanie dostają projekty podpisane przez radnych. Rok temu było podobnie. Demokracja nam się psuje od spodu.
03-04-2017 23:59:37
Łukasz Trusewicz
Nie zmienia to faktu że nasi radni osiedlowi uciekają od tego problemu jak się da.
03-04-2017 22:22:49
Amicus
Odpowiedzialność to przede wszystkim biorą te naprute bezmózgi co taką zadymę robią...
03-04-2017 19:25:29
Łukasz Trusewicz
Fajnie że obrazujecie artykuł zdjęciami z sylwestra jednak w tym roku RO nie przyznała środków na to wydarzenie mimo że był to spory sukces, obyło się bez przemocy i agresji. W tym roku będzie tak jak było dwa lata temu, czyli chaos i anarchia. Tym sposobem odpowiedzialność za wszelkie negatywne historie które się wydarzą bierze na siebie Rada Osiedla.
03-04-2017 15:54:17
A.
Spacery po Łazarzu- brałem udział niestety tylko w jednym, ale jestem pod wrażeniem, ile można się jeszcze dowiedzieć ciekawych rzeczy o dzielnicy, w której przez lata mieszkałem i wydawało mi się, że wszystko wiem. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda mi się obejść z przewodnikiem Górny Łazarz. Co ważne- było całkiem spore zainteresowanie i sporo ludzi wraz ze mną chodziło po okolicy.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

sty

17:30
Biuro Rady Osiedla Święty Łazarz - Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych (bud.B) ul. Wyspiańskiego 27
XXXIX sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
- porządek obrad

27

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Kazanie: ks. Tomasz Siuda, kościół rzymskokatolicki

28

sty

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ

17:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
007 James Bond Live! - koncert

30

sty

do 02-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Budma - Międzynarodowe Targi Budownictwa
Intermasz - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
Ifratec - Międzynarodowe Targi Technologii i Materiałów dla

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: