Za blisko 9,5 mln zł przebudują Dworzec Zachodni
30-03-2017 12:40   Janusz Ludwiczak
Spółka PKP rozstrzygnęła przetarg na przebudowę Dworca Zachodniego. Inwestycję tą za 9,45 mln zł zrealizuje warszawska SKB SA. Remont obiektu potrwa rok, a przez ten czas pasażerowie będą mogli korzystać z dworca tymczasowego, który ma stanąć przy ul. Głogowskiej.

Dopiero za drugim razem udało się wyłonić wykonawcę przebudowy Dworca Zachodniego. W drugim przetargu Polskie Koleje Państwowe SA spośród czterech ofert wybrały tę złożoną przez SKB SA z Warszawy. Wykonawca wycenił prace na 9,45 mln z. Kolej przewidziała na modernizację obiektu 9,65 mln zł brutto.

Pierwszy przetarg na przebudowę Dworca Zachodniego PKP ogłosiły 10 stycznia. Swoją ofertę złożyły cztery firmy. Najtańszą z nich złożyła spółka SKB z Warszawy (10 858 244,32 zł), a najdroższą konsorcjum: Alstal Grupa Budowlana i AGB Budownictwo z Inowrocławia (14 525 739,22 zł). Wszystkie oferty okazały się za drogie, dlatego przetarg został ponowiony.

Spółka SKB z Warszawy wyremontowała już dworce kolejowe m.in. w Jarosławiu, Dębicy, Kutnie, Pile, Zawierciu, Radomiu i Radomsku.

W ramach inwestycji w holu zmodernizowanego Dworca Zachodniego znajdzie się poczekalnia, nowe kasy biletowe, toalety, lokale handlowe i restauracje, do której zaprojektowano bezpośrednie wyjście na zewnątrz, co umożliwi powstanie ogródków letnich.

Zaprojektowano nadbudowę budynku, renowację elewacji i rekonstrukcję pierwotnej formy rzeźby wieńczącej wejście do budynku, wykonanej z brązu. Ponadto o 2 metry podwyższony ma zostać dach dworca, a na elewacji pojawi się napis stylizowany na przełom lat 20. i 30. XX wieku.

Podczas remontu Dworca Zachodniego podróżni mają korzystać z dworca tymczasowego, który ma stanąć przy ul. Głogowskiej.

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest jeszcze wiosną, a prace mają zakończyć się w drugiej połowie 2018 roku. Prace potrwają 51 tygodni od podpisania umowy.


R E K L A M A

Komentarze (6)

31-03-2017 14:38:12
Hania
@mk35, jak tylko mieszkam na Lazarzu, /od urodzenia a jestem wieku emerytalnym/, nie pamietam innego godla /tak to nazywam/ jaki te, ktore jest aktualnie nad drzwiami wejsciowymi. Wszyscy Lazarzanie pamietaja wlasnie takie jakie jest, wiec po co zmiany ? Te godlo/znaczek/rzezba - jak kto woli to nazwac - jest na Lazarzu od dziesiatek lat w tej wersji i jest punktem rozpoznawalnym. Skrzydla podniesione moze i byly ale to bylo bardzo dawno i nikt tego nie pamieta i nie utozsamia sie ze starym znakiem. Ciagle jakies zmiany, ciagle cos sie zmienia "naprawia" historie. Czy powrot do dawnego godla/rzezby to tez jakis wymysl kogos kto jest ciety na PRL ? Litosci ........
31-03-2017 11:02:39
Amicus
Dokładnie tak, bardzo ciekawie to wygląda i zarówno ten projekt, jak i projekty dotyczące odnowy niektórych ważnych elementów naszej dzielnicy.
31-03-2017 10:36:38
mk35
@Hania - to nie godło, a rzeźba (konkretnie koło ze skrzydłami). Skrzydła będą podniesione, ponieważ tak pierwotnie wyglądała rzeźba - polecam przejrzenie archiwalnych zdjęć.
31-03-2017 09:30:28
Brandt
Bardzo potrzebny remont. Brawo! Cała okolica zmienia się na plus. Nieopodal nowe osiedle przy Gąsiorowskich, remont rynku Łazarskiego, odświeżenie elewacji Magnolii, estetyzacja Parku Wilsona itp. Mam wrażenie, że to aktualnie najbardziej dynamicznie zmieniająca się dzielnica Poznania.
31-03-2017 09:24:25
Hania
DLACZEGO PODNIESIONO/UNIESIONO DO GORY SKRZYDLA W GODLE NAD DRZWIAMI /na rysunku/ ??? Projekt pochodzi od nie poznaniakow a od warszawiakow i inowroclawiakow, to widac, maja zgodnosc z oryginalem w blebokim powazaniu. Gdzie pani konserwator zabytkow Poznania na takie zmiany ? To sa jakies jaja ?
31-03-2017 07:06:19
x
Te drzwi to z dykty?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

maj

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Warsztaty „Żywego obrazu’- spotkanie inauguracyjne- Ogród Łazarz Warsztaty w ramach projektu "Ogród sztuk, sztuka w Ogrodzie Łazarz" dofinansowanego przez Miasto Poznań w konkursie Centrum Warte Pozna

05

maj

do 07-05-2017
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych

07

maj

11:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
"Dzień otwartych strażnic" - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicza nr 2

12

maj

do 13-05-2017
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - Aktywność. Zdrowie. Profilaktyka (targi Aktywni 50+)

do 14-05-2017
Międzynarodowe Targi Poznańskie
FIT-EXPO Fitness & Sport Park

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: