Śmieci: Będzie nowy przetarg i regulamin wywozu
27-03-2017 12:47   redakcja, Biuletyn Miejski
Dla firm wywożących odpady z terenu GOAP kończy się okres obowiązywania umów z poprzedniego przetargu. Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej szykuje już nowy przetarg, którego rozstrzygnięcia wejdą wżycie od stycznia 2018 r. W raz z nim będzie też nowy regulamin wywozów, znikną m.in. obowiązkowe kody kreskowe na workach.

O nowym przetargu na wywóz odpadów i regulaminie wywozu tych odpadów rozmawiali radni z Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej. Władze miasta oraz Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (GOAP) przedstawiły proponowane zmiany. Nowy przetarg związek ma ogłosić w najbliższych tygodniach, a jego rozstrzygnięcia wejdą w życie od 1 stycznia 2018 roku. Przetarg zmieni podział na sektory wywozu śmieci, obecnie są 22 sektory, od stycznia będzie ich 15, z czego 7 będzie obejmować Poznań. Ta zmiana ma obniżyć koszt wywozu odpadów i lepiej go zorganizować od strony logistycznej.

Nowy regulamin wywozu odpadów, który wejdzie w życie wraz z rozstrzygnięciami przetargu choć zasadniczo jest podobny do tego obecnie obowiązującego, wprowadza jednak pewne zmiany. Przede wszystkim worki na odpady nie będą musiały mieć kodów kreskowych, jak to było do tej pory. Zwiększy się też częstotliwość wywozu odpadów problemowych. Z domów jednorodzinnych i ogródków działkowych będą one wywożone raz na pół roku, a z domów wielorodzinnych raz w miesiącu. Dodatkowo raz w styczniu i raz w lutym będzie zorganizowany wywóz świątecznych drzewek choinkowych. Zmiana będzie też dotyczyć wywozu bioodpadów, które do tej pory były odbierane w workach. Teraz będą wywożone z pojemników stałych.

Co ważne: pojemniki na bioodpady klient GOAP musi zapewnić sobie sam. Kubły na odpady zmieszane, oraz do selektywnej zbiórki na: papier, szkło oraz na metale i tworzywa sztuczne zapewni jak do tej pory - GOAP. Podobnie będzie z workami do selektywnej zbiórki, które dostarczy GOAP, będą to worki na: papier, metale i tworzywa sztuczne oraz na szkło. Nie będzie już worków na bioodpady.

Oprócz nowego przetargu i regulaminu radni zajęli się też sytuacją finansowa związku.

Udało nam się obniżyć stratę GOAP z 46 mln zł do 11 mln zł, więc jest to z pewnością jakiś sukces choć już bardziej tej straty nie uda się zmniejszyć. Widzimy jednak perspektywę roku 2018, w którym wedle szacunków zabraknie nam ponad 12 mln zł. Uczciwie przedstawiamy sytuacje, żebyśmy wiedzieli jaki jest punkt wyjścia naszych obecnych działań – mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania, przewodniczący Zarządu Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej".


Komentarze (3)

19-04-2017 23:23:17
Nick
Retman Sanitech przed powstaniem GOAPU nie podawał strat w wysokości 46 milionów złotych ani 11 milionów . .Wywóz śmieci był dobrze skorygowany. . Obecnie kilka samochodów odbiera śmieci z jednej ulicy w tym np. papier , czy tworzywa sztuczne . Dziwnie układane są harmonogramy. Co któryś budynek obsługuje jeden samochód by następnego dnia po te same odpady przyjeżdzaa kolejny samochód.
28-03-2017 15:32:07
h
Jeszcze dodam w temacie smieci, ze odwiedzilam w zeszla sobote Osiedle Zielone Wzgorza w Murowanej Goslinie....Spoldzielnia Zielone Wzgorza jest godna do nasladowania, jest tam tak CZYSTO, SCHLUDNIE i LADNIE, ze nigdzie tak nie ma i nie bedzie w Poznaniu. Kwestia mieci jest zorganizowana zupelnie inaczej niz w Poznaniu, jestem totalnie mile zaskoczona jak mozna pieknie i czysto mieszkac. Pojedzcie i zobaczcie az niemozliwe, ze to jest Polska.
28-03-2017 15:23:26
Hania
11 milionow, tak, no przeciez trzeba placic pensje i nagrody dla pracownikow GOAP, sztucznego tworu dla setek urzednikow, ktorzy naprawde nie wiem co robia a biora srednio niezle pensje za przerzucanie papierkow na biurku i obslugiwanie drukarek, kopiarek itp. Moze nareszcie UM wzialby sie za redukcje niepotrzebnych etatow w UM i podleglych jemu jednostkach takze w Goap wtedy pieniadze sie znajda. Ile urzednikow moze zatrudniac UM i ile jeszcze sztucznych stanowisk bedzie produkowac ?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
XXXVIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

14

gru

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
IX Łazarskie Spotkanie Opłatkowe

15

gru

I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

17:00
Rynek Łazarski
Granie na straganie czyli Świąteczny Rynek z Dziewiątką

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl dla dzieci "Kot w butach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: