Kolejna wycinka drzew - tym razem przy Głogowskiej/Hetmańskiej
03-03-2017 13:25   Janusz Ludwiczak
Otrzymujemy od Państwa kolejne sygnały dotyczące masowej wycinki drzew. Tym razem pod topór poszły modrzewie, które przez lata rosły w obrębie ulic Głogowskiej, Hetmańskiej, Kasprzaka i Chociszewskiego.

Ekipa drwali weszła na teren dawnego ogrodu. Po rosnącym modrzewiu pozostał tylko pieniek. Już nie ma sensu patrzeć przez moje okno, bo nie ma na co. Jak to możliwe, że ktoś może tak bezkarnie oszpecić nasz fyrtel i nic nie można z tym zrobić – alarmuje Katarzyna Gmerek na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl).

Jak już pisaliśmy z dniem 1 stycznia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy umożliwiające właścicielom prywatnych posesji bez zezwolenia wyciąć drzewa lub krzewy, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

Do tej pory, by wyciąć drzewo na swojej posesji należało wystąpić do gminy - czyli do burmistrza o zezwolenie. Zdaniem PiS stanowiło to nadmierną i nieuzasadnioną ingerencję w możliwość wykonywania prawa własności nieruchomości.

Zgodnie z nowymi przepisami nie trzeba starać się również o pozwolenie na wycinkę drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm.

Nowa ustawa o ochronie przyrody została uchwalona w dość rekordowym tempie. Projekt wpłynął do Sejmu 7 grudnia 2016. Pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu sejmowej Komisji Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa 14 grudnia, a już dzień później odbyło się drugie czytanie. Ustawa została przegłosowana 16 grudnia.

Okazuje się, że w wyniku zmian przepisów pod topór poszły drzewa również w parkach czy lasach. Wielu właścicieli "czyści" działki po to, by sprzedać je deweloperom. Ostatnio nawet prezes PiS Jarosław Kaczyński dostrzegł potrzebę zmian nowych przepisów i zapowiedział poprawkę do ustawy.

Na razie jest szansa, że wycinki drzew na razie nie będzie, gdyż 1 marca zaczął się okres lęgowy ptaków. Do końca października nie można wycinać drzew, na których znajdują się gniazda ptaków w drzewach lub w dziuplach.


Fot: Katarzyna Gmerek
Zdjęcia przesłane przez naszą Internautkę na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl. Dziękujemy

ZOBACZ TAKŻE: Głogowska/Hetmańska: Nie będzie żadnej budowy - "to jedynie prace porządkowe"

ZOBACZ TAKŻE: Wycinka na Łukaszewicza

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji? Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (7)

04-03-2017 13:48:10
morlock
Pewno się znowu narażę ale o co ta cała batalia? Nagonka na inny rząd? Stąd już widzę że tak. Zamiast bezkrytycznie pyszczyć POpatrzcie w np. googla. jeśli szkoła nie "naumiała" Bo już nic innego, jako ostatnia instancja nie zostało i "zastanófta" się - (sorry za capslock) OD KIEDY DRZEWA Z GAŁĘZIAMI JAK CEGŁY I BEZ LIŚCI C O K O L W I E K prócz rozpieprzania korzeniami podziemnej infrastruktóry i chodników robią?! Tylko przez 3 m-ce w roku ten Wasz cenny tlen produkują. No wybaczcie ale spadam bo z indolencją rozmawiać się nie da.
04-03-2017 11:29:36
M.
W tym przypadku ewidentnie wycięto drzewa niezgodnie z prawem. Można wycinać drzewa na działkach prywatnych, ale tylko pod warunkiem, że pozbycie się roślinności nie ma związku z działalnością gospodarczą. Oznacza to, że jeżeli ktoś wytnie drzewo, bo np. chce dobudować do domu jeden pokój, w którym będzie prowadził biuro, to zgoda jest wymagana. W przypadku wspomnianej wycinki nie ma żadnych wątpliwości, że pozbycie się drzew jest związane z działalnością gospodarczą (teraz parking, w przyszłości biurowiec), czyli zgoda była niezbędna. Jeżeli jej nie było, to konsekwencją powinna być kara + nasadzenia kompensacyjne. Czy ktoś zgłosił/sprawdził w WOŚ czy zgoda była wydana?
04-03-2017 06:04:21
Szczun zez Łazarza
No i było głosować na PIS ? Albo nie iść na wybory ? No to macie dobrą zmianę . Wycinka , wożenie się jak paniska ," równość" obywateli i rządzących , płacenie "kościołowi " za majątki i grunty ...... Oprzytomnijcie PISuary i mohery !!!! " dobra zmiana "
03-03-2017 17:13:04
Hania
To jest BARDZO SMUTNE :( A kto bedzie sie przejmowal gniazdami ? Powiedza, ze gniazd nie bylo i tyle, powycinaja co sie da, przeciez nie ma teraz zadnej kontroli nad wycinka. Urodzilam sie, jak sie mowilo, na Engla, pamietam ile zieleni bylo na Glogowskiej, piekne deby wzdluz Glogowskiej i piekne drzewa, krzewy na w/w parceli, teraz Glogowska to pustynia, ulica beznadziejnie nieatrakcyjna, szaro i brudno a teraz bedzie jeszcze gorzej. Na Lazarzu bylo duzo zieleni teraz to jakas namiastka tego co bylo. A jak sadza drzewa to tylko takie, ktore nie sa wysokie i nie sa duze aby nie bylo wiele lisci do sprzatania. W glowie sie nie miesci jak mozna takie zarzadzenia wydac ?! Czy naprawde nie ma kto w tym kraju rzadzic z glowa ? Inna sprawa jest, ze przecietny Polak ma negatywne nastawienie do zieleni....chyba, ze to zielen dolara... Zal mi tej wyrugowanej zieleni, zal mi naszej dzielnicy.
03-03-2017 16:37:02
Olga
PiS bał się prywatyzacji lasów przez PO a teraz jesteśmy cicho na masowe wycinanie drzew??? Kto za tym stoi , czyj interes reprezentuje???!!!
03-03-2017 14:55:22
Ł.
A po co drzewa? Przeszkadzają przecież w utworzeniu 2 miejsc parkingowych więcej na tym pseudo parkingu. Jednak nie bądźmy hipokrytami....to nie pseudo minister Ochrony Środowiska (sic!) jest winien wycinkom tylko my sami polacy... W żadnym innym kraju nie ma takiej awersji do drzew jak w tym kraju...sami siebie zabijamy...psując jeszcze to morowe poznańskie (polskie) powietrze byle tylko zarobić parę złotych...
03-03-2017 14:47:08
Albi
Na własne oczy widziałem, jak ekipa z podnośnika zwalała gniazda srok z drzewa, następnego dnia drzewa już nie było. I na własne oczy widzę sroki, krążące ogłupiałe po fyrtlu, na którym jeszcze kilka dni temu rosły ich drzewa. Tak wygląda ochrona przyrody wg Szyszki.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

sty

do 21-01-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Polagra-PREMIERY - Międzynarodowe Targi Rolnicze

21

sty

16:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert kolęd w wykonaniu chórku dziecięco-młodzieżowego "Boże Serduszka"
Kaplica/dom parafialny

Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Wege Festiwal - targi kuchni wegańskiej
w godz. 12:00-19:00

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Kazanie: pastor Piotr Wisełka, Kościół Zielonoświątkowy

22

sty

18:00
Kościół Zielonoświątkowy ul. Grunwaldzka 55 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Kazanie: ks. Marek Jański, kościół rzymskokatolicki

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: