Radni zdecydują co dalej z MDK3
25-02-2017 12:45   Janusz Ludwiczak
We wtorek podczas nadzwyczajnej sesji Rada Miasta Poznania zdecyduje czy zlikwidować oddzielny Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 i w jego miejsce utworzyć filię. Projekt Wydziału Oświaty przewiduje, by księgowością i organizacją filii zajmowała się jedna centralna placówka.

Przypomnijmy. Wydział Oświaty przewiduje likwidację Młodzieżowego Domu Kultury nr 3. Nie oznacza to jednak, że istniejąca od 1974 r. placówka przy ul. Jarochowskiego 1 zostałaby zamknięta. Projekt zakłada, że zlikwidowane zostałyby wszystkie trzy Młodzieżowe Domu Kultury: nr 1 na Drodze Dębińskiej, nr 2 na Cytadeli i właśnie "3" na Łazarzu. MDK2 miałby zmienić nazwę na Młodzieżowy Dom Kultury w Poznaniu i stałby się główną siedzibą tego typu placówek. MDK3 stałby się więc filią. Ponadto na Ratajach utworzona miałaby zostać czwarta filia.

Dziś mamy trzy oddzielne placówki, różne formy zarządzania, komunikowania i promowania, a jednocześnie ogromny potencjał kadry i oferty zajęć. Po połączeniu powstanie jednostka z jednolitą i wspólną promocją, jednolicie zarządzana, wspólna baza dokumentów, kompetencje i podział zadań. Pracownicy zostaną zatrudnieni na tych samych zasadach. Nadzór obejmą dyrektor i wicedyrektorzy. Ten zespół będzie budował markę placówki – tłumaczy Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Sporo wątpliwości i zastrzeżeń do tych planów mieli ostatnio mieli poznańscy radni z Komisji Oświaty i Wychowania, którzy odstąpili w ubiegłym tygodniu od wydania opinii w tej sprawie.

Nie widzę uzasadnienia centralizowania MDK-ów, lepsza w zarządzaniu jest decentralizacja. Czy ustanawiamy jednego dyrektora dla kilku szkół albo przedszkoli? Jestem przeciwna temu rozwiązaniu – powiedziała radna Katarzyna Kretkowska.

Dlaczego akurat MDK nr 2 ma być tym głównym wokół, którego nastąpi połączenie? Młodzieżowy Dom Kultury powinien zostać utworzony również na Jeżycach – dodaje radna Lidia Dudziak.

Negatywną ocenę w sprawie propozycji przekształcenia przedstawił Związek Nauczycielstwa Polskiego. W czwartek opinię w tej sprawie podjęła Rada Osiedla Św. Łazarz.

Odrzuciliśmy projekt miasta, jednak uważamy, że jakieś zmiany powinny być. Dobrze sprawdził się system w przypadku Zespołu Dziennych Domów Pomocy, jedna placówka zajmuje się księgowością. Również w przypadku MDK-ów wystarczy jeden dyrektor główny, a zastępcy w poszczególnych filiach. Dodatkowo jesteśmy za tym, by powstała grupa programowa, w której zasiedliby rodzice, pracownicy, rada osiedla i radni miejscy, by raz na pół roku wypracować program działania – powiedziała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Nauczyciele obawiają się, że MDK3 jako filia straci prestiż. W założeniach jest jeszcze mowa o mobilności nauczycieli, że będą musieli jeździć z papierami na Cytadelę do administracji, ale również prowadzić swoje zajęcia w innej filii, jeśli przykładowo będzie wolna sala i chętne dzieci. Nauczyciele pracujący tam, są „z tego zawodu”, wszyscy na karcie nauczyciela, mogą łączyć godziny w kilku różnych placówkach, żeby mieć etat. Teraz będą mieli jednego dyrektora i możliwość „dorobienia” godzin pod szyldem w sumie jednej firmy, jedynie w kilku miejscach do wyboru. Wiadomo, że na Ratajach pierwszeństwo w zatrudnianiu będą mieli ci, którym brakuje godzin do etatu. Nauczyciele narzekali również, że brakuje im sal do prowadzenia zajęć, jeśli chcą wziąć wolne i odwołać zajęcia, nie mają jak ich potem odrobić. Okazało się, że część podnajmuje prywatnym podmiotom. Jeśli chodzi o tą administrację, nic się nie zmieni oprócz tego, że będą pracować na całych etatach, a nie jak teraz na pół lub ¼.. Jako rada osiedla chcielibyśmy przeprowadzenia audytu oraz poszerzenia oferty – dodaje Agnieszka Glapa z Rady Osiedla Św. Łazarz.

A co zakładają planowane zmiany? Jak wyjaśnia Wydział Oświaty: "Zmiana opiera się na założeniu stworzenia jednej placówki Młodzieżowego Domu Kultury wraz z filiami. Do tej pory istniały trzy Młodzieżowe Domy Kultury i działały niezależnie. Dyrekcja i nauczyciele podejmowali próby współpracy, powstawały wspólne projekty, jednak działania te były marginalne i trudne do przeprowadzenia ze względów organizacyjnych. Proponowane zmiany umożliwią lepsze wykorzystanie potencjału kadry, zaplecza lokalowego i doświadczenia wszystkich trzech miejsc. Wśród pozytywnych aspektów zmian organizacyjnych należy wyróżnić m.in. jednolite zarządzanie placówką wraz z filiami, ujednolicenie i wzmocnienie dotychczasowych praktyk organizacyjnych, wprowadzenie mobilnej kadry, która będzie obsługiwać kilka MDK-ów w zależności od ich potrzeb (m.in. rzemieślnicy, operator audiowizualny), centralizację kadr, płac, administracji ogólnej oraz podnoszenie kompetencji i mobilności kadry pedagogicznej, a także tworzenie wśród nauczycieli zespołów międzyplacówkowych, które zajmą się wspólną organizacją imprez, wnioskami o dofinansowanie, współpracą z innymi placówkami i instytucjami".

Odnoszę się do tego z pewną rezerwą. Reorganizacja jest źle przygotowana. Wszystko jest za późno realizowane. Stworzenie jednej placówki i czterech filii spowoduje, że Młodzieżowy Dom Kultury straci swój charakter, każdy MDK jest inny – uważa Jan Górski, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 3.

Roczny budżet placówki wynosi 1 081 364 zł. W MDK nr 3 zatrudnionych jest 30 pracowników, w tym 21 nauczycieli, łącznie z dyrektorem, 3 pracowników administracyjnych oraz 6 pracowników obsługi. Nauczyciele pełnozatrudnieni zajmują 8 etatów, którzy prowadzą koła i zespoły w licznie 24 godzin tygodniowo. Tygodniowa liczba realizowanych godzin dydaktycznych stałych oraz imprez wynosi 234. Zajęcia stałe odbywają się w 58 kołach i grupach, w których w ciągu tygodnia uczestniczy ok. 600 wychowanków w wieku 3-20 lat. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy ponad sto imprez - głównie koncerty okolicznościowe, audycje edukacyjne, warsztaty artystyczne, gry i zabawy, w których uczestniczyło ok. 4 tys. osób – wylicza Jan Górski, dyrektor MDK3.

O tym, czy Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 stanie się filią zdecydują we wtorek poznańscy radni. Zmiany zakładają, że z dniem 30 września zlikwidowana zostanie jednostka budżetowa Młodzieżowy Dom Kultury nr 3. W jej miejscu powstanie Filia nr 3 wchodząca w skład zespołu Młodzieżowy Dom Kultury w Poznaniu.


O planach likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury nr 3 było już głośno w 2011 roku. Według koncepcji ówczesnego wiceprezydenta Sławomira Hinca i Wydziału Oświaty Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 miałby zostać przeniesiony na ulicę Solną, gdzie mieści się Ogród Jordanowski nr 2, który z kolei miałby zostać zlikwidowany. W zamian Przedszkole nr 51, znajdujące się nad Magnolią miałoby zostać przeniesione do budynku przy ul. Jarochowskiego 1, po MDK3.

Rozpoczęto wówczas zbiórkę podpisów pod petycją. W połowie grudnia 2011 nauczyciele MDK3 i rodzice dzieci wyszli na ulice, biorąc udział w marszu w obronie Młodzieżowych Domów Kultury. Miesiąc później Wydział Oświaty wycofał się z planów likwidacji, jednak urzędnicy rozważali wprowadzenie oferty również dla seniorów przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 3.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
21

lis

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi pracy
w godz. 10:00-19:00 - paw. 15

19:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie Sala Ziemi (pawilon 15)
Koncert T.Love - 35 lat

22

lis

do 25-11-2017
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Glass - Targi Branży Szklarskiej
Stone - Targi Branży Kamieniarskiej

16:00
Dzienny Dom Pomocy nr 1 - Klub Centrum ul. Konopnickiej 18
Zakończenie konkursu "Zielony Poznań" na Łazarzu

17:30
Dzienny Dom Pomocy nr 1 - Klub Centrum ul. Konopnickiej 18
XXXVII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
- porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: