Tramwaje jeżdżą Hetmańską zbyt szybko? Rodzice uczniów SP77 obawiają się o bezpieczeństwo dzieci
16-02-2017 20:03   Janusz Ludwiczak
Zdaniem rodziców uczniów Szkoły Podstawowej nr 77 tramwaje na ulicą Hetmańską jeżdżą zbyt szybko, nawet 60 km/h. Zagrożeniem dla ich dzieci są również pędzące samochody. W przyszłym tygodniu przeprowadzona ma zostać wizja lokalna z udziałem miejskich służb. Docelowo na przejściu dla pieszych na ul. Hetmańskiej, przy Dmowskiego mają pojawić się także barierki ochronne, podobne do tych na ul. Reymonta przy skrzyżowaniu z Chociszewskiego.

Rodzice dzieci, którzy uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 77 domagają się by na ulicy Hetmańskiej zostało wprowadzenie ograniczenie prędkości zarówno dla samochodów jak i tramwajów, a także, by zamontowane zostały barierki ochronne rozgraniczające wysepki od jezdni i torowiska tramwajowego.

Tramwaje zjeżdżając z górki od strony Głogowskiej jeżdżą zbyt szybko, nawet 60 km/h. Na tej samej ulicy, na odcinku od Kolejowej w kierunku Wildy tramwaje mają ograniczenie prędkości do 30 km/h. Nasze dzieci nie są wstanie też przejść za jednym razem na druga stronę ulicy. Postulujemy, by zamontowane zostały tutaj barierki ochronne i wprowadzone zostało ograniczenie prędkości zarówno dla tramwajów jak i samochodów. Na tym skrzyżowaniu jest zbyt dużo wypadków – powiedziała Monika Popielas z Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 77.

O poprawie bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Dmowskiego i Hetmańskiej rozmawiano w środę podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Rady Miasta.

W przyszłym tygodniu przeprowadzona zostanie wizja lokalna z udziałem Miejskiego Inżyniera Ruchu, Policji, służb MPK, ZDM i ZTM. Popieramy wniosek rodziców o zmniejszenie prędkości, montaż barierek ochronnych i utworzenie bezkolizyjnego lewoskrętu z ul. Dmowskiego (od strony Krauthofera) w Hetmańska – powiedziała Lidia Dudziak, przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Poznania.


Komentarze (18)

21-02-2017 18:09:05
Nati
Nie mieszajmy Pani Radnej Lidii Dudziak z urzędnikami, którzy na każdy nasz argument mówili "nie". Z tego co wiem to Pani Dudziak pomogła rodzicom ruszyć tą sprawę dalej. To ona poruszyła nasz problem na Komisji.
21-02-2017 12:35:34
M.
@Beato, paradoksalnie zwiększenie natężęnia ruchu powoduje jego jednoczesne spowolnienie. Tramwaje jeżdżące z prędkością 60 km/h? Niemożliwe - to przejście jest mniej więcej w połowie drogi między stosunkowo blisko położonymi przystankami. Tramwaj nie zdąży się rozpędzić do tej prędkości na tak krótkim odcinku, a musi jeszcze mieć odpowiednio długą drogę hamowania. Co do samego przejścia, ten przystanek nie różni się pod tym względem od innych w Poznaniu czyli zielone światło pali się zbyt krótko. Wchodząc na jezdnię zaraz po zmianie świateł i idąc całkiem szybko (co dla osób starszych oraz dzieci nie jest możliwe) schodzimy z jezdni już na migającym zielonym. To można poprawić. Natomiast osobną kwestią jest kultura jazdy i pieszych. Tak jak samochody nie powinny wjeżdżać zielonym na skrzyżowanie jeżeli nie będą miały szansy z niego na zielonym zjechać, tak piesi nie powinni wchodzić na jezdnię na migającym zielonym, bo zwyczajnie czerwone złapie ich na jezdni. O to już powinni zadbać rodzice i nauczyciele, żeby nauczyć dzieci jak prawidłowo przejść przez jezdnię.
21-02-2017 09:01:37
Maciej
@Beata to,że odpowiedź nie wpasowała się w postrzegania świata rodziców,to wcale nie znaczy,że urzędnicy załamują ręce,bo ich odpowiedzi,w przeciwieństwie do m.in. tu komentujących,zawierały argumenty.Do tego „W przyszłym tygodniu przeprowadzona zostanie wizja lokalna z udziałem Miejskiego Inżyniera Ruchu, Policji, służb MPK, ZDM i ZTM. Popieramy wniosek rodziców o zmniejszenie prędkości, montaż barierek ochronnych i utworzenie bezkolizyjnego lewoskrętu z ul. Dmowskiego (od strony Krauthofera) w Hetmańska – powiedziała Lidia Dudziak, przewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Poznania.” - to też załamywanie rąk? O jaką wizję chodzi?Tempo 30 na Hetmańskiej?”Przydałoby się trochę konstruktywnego myślenia”?To dlaczego go nie znajduję w Waszych komentarzach?Skrzyżowanie jest niebezpiecznie,bo ktoś tak napisał - ”Duża ilość wypadków na tym skrzyżowaniu paraliżuje mieszkanców Łazarza”,”Skrzyżowanie bardzo niebezpieczne”?Przedstawcie fakty dotyczące wypadków na tym skrzyżowaniu,bo tylko czytam,że jest ich dużo,ale nikt nie potrafi wskazać ile i w jakim czasie.Bijecie na alarm,a nie potraficie tego sensownie uzasadnić.
20-02-2017 20:57:27
Beata
@Maciej, urzędnicy załamują ręce, tyle wynika z odpowiedzi. Brak całościowej wizji, brak współpracy różnych urzędów. Fakt, że coś nie jest "nowością" , nie powoduje, aby taka sytuacja była bezpieczna dla dzieci i dla dorosłych, szczególnie niezmotoryzowanych, starszych. Zwróć uwagę, że natężenie ruchu z roku na rok wzrasta. Zamiast złośliwości przydałoby się trochę konstruktywnego myślenia i życzliwości wobec tych, dla których bezpieczeństwo pieszych jest ważne. Szukamy kompromisu. Może się przyłączysz?
20-02-2017 11:16:49
Maciej
Czy ktoś z Państwa może odnieść się do oficjalnych odpowiedzi ze strony policji,urzędu miasta czy zarządu dróg miejskich?Tam było napisane wszystko to,czego powinna teraz dotyczyć dyskusja,a nie pytania o rzeczy,na które padła już w nich odpowiedź. @kaa jeśli zielone mają pojazdy jadące ul. Dmowskiego,to jednocześnie zielone mają piesi przechodzący przez skrzyżowanie.To żadna nowość. @asia progi zwalniające na ul. Hetmańskiej?Może od razu niech tam będzie strefa Tempo 30. Przecież tam jest sygnalizacja świetlna i zdecydowana większość wypadków w tym miejscu,wynika z tego,że kierujący pojazdami i piesi,ignorują to co w danej chwili pokazuje. Może likwidacja szkoły w tym miejscu zniweluje wydumane problemy rodziców? ;)
19-02-2017 21:21:44
asia
uważam iż barierki a nawet jestem skłonna powiedzieć aby tam zamontować progi zwalniające i odpowiednie oznakowanie o tym ze jest tak szkoła i przejście przez które uczęszcza bardzo duża liczba dzieci
19-02-2017 21:15:13
kaa
skrzyżowanie jest fatalne niejednokortnie tamtędy przechodzę idą z dzieckiem do przedszkola nie zdołam przejść na jednej zmianie świateł .Bardzo często jest że przechodząc ostatni odcinek samochody skręcające z Dmowskiego w kierunku Hetmańskiej mają już zielone światło a my nawet nie jesteśmy w połowie przejścia
19-02-2017 14:28:40
Anula
Uważam, że barierki nie zaszkodzą, zawsze będzie bezpieczniej i nie powinno to zbyt mocno nadwyrężyć budżetu .
17-02-2017 19:41:49
Maciej
@Mama niektórzy ludzie chodzą do pracy i nie mogę się z niej zwalniać tylko po to,żeby prostować kłamliwe informacje osób rozwieszających ogłoszenie o spotkaniu.Na każdym kroku czytam o wielu wypadkach na tym skrzyżowaniu,a w rzeczywistości to nieprawda.Skoro na ul. Klaudyny Potockiej doszło niedawno do morderstwa,to wg tej logiki,na Łazarzu dochodzi do wielu morderstw,co jest chyba bardziej niebezpieczne,niż szybko jadące samochody.
17-02-2017 16:34:49
Mama
Mógł Pan być w środę w UM,Panie Macieju.
17-02-2017 13:21:23
kasiaT
Skrzyżowanie bardzo niebezpieczne! Auta oraz tramwaje jadą zbyt szybko, nie ma miejsca gdy się stoi pomiędzy torami. Przerażenie człowieka bierze gdy stoi się pośrodku, a przed nosem przejeżdża szybko tramwaj... Należy to zmienić dla bezpieczeństwa wszystkich! Do "as" nie mówimy o kwestii wychowania dzieci, które z domu nie wyniosły odpowiednich zasad, ale o skrzyżowaniu, które jest niebezpieczne!
17-02-2017 10:50:50
Maciej
Co to znaczy,że na tym skrzyżowaniu jest zbyt dużo wypadków? Proszę podać konkretne fakty,takie jak daty tych wypadków,bo ja niestety nie znajduję informacji o tym,żeby to skrzyżowanie było szczególnie niebezpieczne. Kojarzę tylko ten z października 2016 roku,gdy jedna z mam wjechała na żółtym świetle,która zdążyło się zamienić w czerwone i uderzył w jej samochód tramwaj.Kodeks drogowy wyraźnie mówi o zakazie wjeżdżania za sygnalizator,gdy pali się światło żółte i czerwone. Jestem za tym,żeby lewoskręty były bezkolizyjne,bo upłynni to ruch,ale co do barierek,to w pismach,na które odpowiedziała m.in. policja,było wyraźnie napisane,że wydłuży to czas przejścia pieszych. Ktoś ma jakiś personalny zatarg,że zakłamuje rzeczywistość i wywiesza kartki z treścią o znieczulicy urzędników,którzy przecież odpowiedzieli rzetelnie w swoich pismach na uwagi rodziców uczniów SP77?
17-02-2017 10:00:59
appia
Światła są zbyt krótkie dla lewoskrętu Dmowskiego- Hetmańska, tramwaj ma już wtedy zielone, a nie można często opuścić skrzyżowania, w tym wszystkim dzieci, piesi...coś tu jest źle pomyślane. Poza tym niedawno był tu bardzo niebezpieczny wypadek, w którym ucierpiało troje dzieci.
17-02-2017 09:46:29
Anna
@as Codziennie rano zaprowadzam dzieci do szkoły i nigdy nie widziałam, żeby jakikolwiek rodzic szedł z dzieckiem na czerwonym (co w Poznaniu jest rzeczywiście rzadkością). Owszem, widuję tam dorosłych, którzy nie czekają na zielone, ale nie idą oni z dziećmi. Sygnalizacja może byłaby wystarczająca, gdyby kierowcy nie jeździli na "późno-pomarańczowym", a motorniczy częściej by używali hamulca niż dzwonka...
17-02-2017 09:09:06
Sylwia Czapla
Szanowny Panie lub Pani,bo widać brak cywilnej odwagi by się przedstawić. W ostatnich tygodniach włącznik zielonego światła od strony os. Hetmańskiego był zepsuty,dlatego pewnie widział Pan lub Pani dzieci i rodziców dzieci przechodzące na czerwonym świetle,którzy ryzykowali własne zdrowie lub życie. ZDM już usunął usterkę. W 160 bramach na Łazarzu zostały rozwieszone informacje o zebraniu Komisji ds.Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Szkoda,ze Pana,Pani tam nie było. Była szansa na polemikę.
17-02-2017 08:55:56
do as
Bachor to może ty jestes! A nasze to są dzieci. Zielone światło nie zawsze jast gwarancją bezpieczeństwa!
16-02-2017 23:45:56
Lucyna W
To skrzyżowanie jest Bardzo Niebezpieczne, przechodzą przez nie dzieci do szkoły jak i dorośli. Prędkość samochodów oraz tramwajów jest stanowczo za duża! !! Duża ilość wypadków na tym skrzyżowaniu paraliżuje mieszkanców Łazarza i nie tylko.Dodatkowe zabezpieczenia (udogodnienia )pozwolą poczuć się bezpieczniej przedewszystkim dzieciom idących do szkoły.Bardzo Dziękujemy osobom zaangażowanym w sprawę Sylwi Czapla,Monice Popielas oraz Radnej Łazarza Lidi Dudziak
16-02-2017 23:23:34
as
Nauczyc bachory ze przechodzimy na zielonym swietle, przeciez tam jest sygnalizacja, no ale jak mamusia jedna z druga idzie na czerwonym to sie potem dziecko uczy...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

sty

do 21-01-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Polagra-PREMIERY - Międzynarodowe Targi Rolnicze

21

sty

16:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert kolęd w wykonaniu chórku dziecięco-młodzieżowego "Boże Serduszka"
Kaplica/dom parafialny

Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Wege Festiwal - targi kuchni wegańskiej
w godz. 12:00-19:00

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Kazanie: pastor Piotr Wisełka, Kościół Zielonoświątkowy

22

sty

18:00
Kościół Zielonoświątkowy ul. Grunwaldzka 55 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Kazanie: ks. Marek Jański, kościół rzymskokatolicki

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: