Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Biskup z Brazylii obchodził na Łazarzu swoje 70. urodziny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Biskup z Brazylii obchodził na Łazarzu swoje 70. urodziny
02-02-2017 10:21   Janusz Ludwiczak
Biskup diecezji Porto Nacional w Brazylii ks. Romuald Kujawski w środowy wieczór odprawił msze św. dziękczynną z okazji swoich 70. urodzin. W nabożeństwie uczestniczył również ks. biskup Grzegorz Balcerek.

Ks. biskup Romuald Kujawski urodził się 24 stycznia 1947 roku. Mieszkał przy ulicy Jarochowskiego 52, na terenie Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Jest absolwentem "Marcinka" (I Liceum Ogólnokształcącego), które ukończył w 1965 roku. Studiował teologię życia wewnętrznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie obronił pracę doktorską.
W 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Piętnaście lat później wyjechał do Brazylii, gdzie był profesorem i rektorem seminarium duchownego w Diamantina.

15 sierpnia 2008 r. przyjął sakrę biskupią w diecezji Porto Nacional w Brazylii. Rok później, 4 listopada 2009 roku decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI został mianowany ordynariuszem – biskupem diecezjalnym.

Jestem jeszcze pod wrażeniem uroczystego ingresu do Katedry Wawelskiej ks. abp. Marka Jędraszewskiego, razem byliśmy w tym samym seminarium. Chciałbym podziękować za to swoje 70-lecie. Pragnę wspomnieć ludzi, którzy byli u początku mojego powołania - moich rodziców. Nie mogę zapomnieć o kapłanach z Parafii Matki Bolesnej Bolesnej - ks. prałatowi Marianowi Frankiewiczowi, ks. Bolesławowi Exlerowi, ks. Januszowi Piotrowskiemu, który był założycielem chóru Dolorosa. Dziękuję ks. prof. Bogdanowi Częszowi, do dziś pamiętam jak doskonale przewodniczył kołami ministranckimi. Wiele serdeczności zawdzięczam ks. proboszczowi Eugeniuszowi Antkowiakowi. Zawsze jak jestem w Polsce odprawiam msze św. w swojej rodzinnej parafi. Chcę podziękwoać wszystkim, aby czuwanie mojego, naszego życia było zawsze czuwaniem wdzięczności – powiedział w trakcie kazania ks. Romuald Kujawski, biskup diecezji Porto Nacional w Brazylii.

Ks. biskup Romuald Kujawski przyjął zawołanie: " State in fide" ("Trwajcie silni w wierze"). Diecezja Porto Nacional powstała w 1915 r.

Moja Diecezja Porto Nacional w Stanie Tocantins jest bardzo rozległa. Obszarem obejmuje ok. sto tys. km kwadratowych, czyli tak jak 1/3 terytorium Polski. Do najdalszej parafii będę miał około 560 kilometrów. Nie do wszystkich parafii jest dostęp - droga asfaltowa. Porto Nacional niekiedy jest także nazywane "Bramą do Amazonii". Klimat tropikalny, gorący, raczej uciążliwy – opowiada ks. biskup Romuald Kujawski.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
21

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Uroczystość zakończenia sezonu kulturalno-oświatowego 2017/2018 na Łazarzu

22

cze

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
"Powitanie lata" - dyskoteka Samorządu Wychowanków MDK3

do 23-06-2018
20:00
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
w godz. 20:00-2:00

23

cze

Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festyn Charytatywny "Niebiescy Dzieciom"
w godz. 13:00-17:30

29

cze

do 30-06-2018
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: