Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

DJ, hip-hop, grill i koksowniki – znów będzie sąsiedzki sylwester na Małeckiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
DJ, hip-hop, grill i koksowniki – znów będzie sąsiedzki sylwester na Małeckiego
29-12-2016 02:15   Janusz Ludwiczak
Już po raz drugi na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej odbędzie się "Sąsiedzki sylwester". Na skwerze wystapi Wuzet. Oprócz koncertu hip-hipowego na mieszkańców czekać będzie grill, będą również... koksowniki. Punktem kulminacyjnym będzie płonący, 5-metrowy totem, stanowiący rzeźbę mieszkańców Łazarza. Podobnie jak w latach ubiegłych w Sylwestra już o godz. 8 rano wprowadzony zostanie zakaz parkowania i zatrzymywania się.

W ostatnią godzinę 2016 roku na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej rozpocznie się "Sąsiedzki Sylwester", który już po raz drugi organizuje Otwarta Strefa Kultury.

To co w roku ubiegłym było płonącą kanapą, w tym roku będzie grillem. Będą kiełbaski, potrawy mięsne i vege oraz ciepłe i zimne napoje. Zabawę rozpoczniemy o godz. 23. Zagra Wuzet. Będzie więc sylwester w rytmie hip-hop. O północy punkt kulminacyjny. Zapłonie totet - 5-metrowa rzeźba mieszkańców Łazarza, stworzona w ramach wakacyjnego projektu Małeka - Skwer Kreacji – zapowiada Łukasz Trusewicz, prezes Fundacji Otwarta Strefa Kultury.

"Sąsiedzki Sylwester na Skwerze", który otrzymał dofinansowanie w wysokości 6 tys. zł z Rady Osiedla Św. Łazarz w ramach projektu "Lokalne Inicjatywy Osiedlowe" rozpocznie się w sobotę, 31 grudnia o godz. 23:00. Zabawa potrwa do ok. godz. 1.

Podobnie jak w latach ubiegłych w dniu 31 grudnia o godz. 8 na ulicy Małeckiego – na odcinku od Rynku Łazarskiego do ul. Strusia oraz wokół skweru przy zbiegu ulic Granicznej i Łukaszewicza wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się i parkowania.

Ograniczenie w możliwości parkowania pojazdów na tej ulicy podyktowane jest względami bezpieczeństwa i wynika z doświadczeń nocy sylwestrowych, w latach ubiegłych. Chodzi przede wszystkim o możliwość prowadzenia akcji ratowniczo – gaśniczych w związku z podpaleniami starych mebli. W takich przypadkach zaparkowane pojazdy nie tylko utrudniają prowadzenia takich działań, ale dodatkowo same są narażone na uszkodzenie lub spalenie – przekonuje Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej.

Kierowcy, którzy nie przestawią swoich aut będą musieli liczyć się ze 100-złotowym mandatem i 1 punktem karnym, a także poniosą koszty odholowania pojazdu.

Po godzinie 8 wszystkie pojazdy pozostawione przy ul. Małeckiego zostaną odholowane na parking strzeżony a ich właściciele będą musieli ponieść koszty transportu i przechowania samochodu, ewentualnego mandatu a także utrudnień związanych z procedurą wydawania takiego pojazdu. W ubiegłym roku wszyscy kierowcy przestawili swoje samochody co pozwoliło uniknąć opisanych problemów. Mam nadzieję, że w tym roku również takich problemów nie będzie – tłumaczy Przemysław Piwecki ze Straży Miejskiej.

Przypomnijmy. "Huczny" sylwester na Małeckiego ma miejsce od kilku ostatnich lat. W 2010 roku grupa młodzieży postanowiła urozmaicić sobie powitanie nowego roku podpalając meble na środku ulicy Małeckiego, w pobliżu Granicznej i Łukaszewicza i urządzając w ten sposób ognisko. Na miejscu pojawiły się dwie jednostki straży pożarnej, jednak chuligani próbowali pobić strażaków i nie dopuścić do ugaszenia pożaru. Potrzebna była interwencja policji. Funkcjonariusze pojawili się z tarczami i pałkami. Zarówno w stronę strażaków, jak i policjantów poleciały m.in. butelki.

W 2012 roku policja zatrzymała trzy osoby. Jeden z mężczyzn rzucił w stronę policjantów petardą. Dwie pozostałe osoby zostały zatrzymane za znieważenie funkcjonariuszy i naruszenie nietykalności cielesnej.

Niespokojnie było również na powitanie 2014 roku. Na ulicy Małeckiego i na Rynku Łazarskim pojawiło się ponad 10 radiowozów i policjanci uzbrojeni w tarcze i broń gładkolufową. W stronę funkcjonariuszy poleciały petardy i butelki. Zatrzymano dwie osoby.

Podobnie było również w 2015 roku. Czterech młodych mężczyzn odpowiedziało za napaść na funkcjonariuszy policji. W stronę mundurowych znów poleciały petardy oraz butelki po szampanie i piwie. Obyło się bez palenia mebli, jednak ktoś podpalił pojemnik śmieciowy na skrzyżowaniu ulic Małeckiego i Kanałowej. Pożar został szybko opanowany. Do innego, znacznie groźniejszego pożaru doszło w Nowy Rok tuż przed godz. 1 w kamienicy przy ul. Łukaszewicza 10 (narożnik Calliera).

Nieco inaczej miało być na Małeckiego podczas poprzedniego sylwestra. Koordynatorzy Otwartej Strefy Kultury przy współpracy Rady Osiedla Św. Łazarz zorganizowali po raz pierwszy sylwester sąsiedzki, podczas którego na mieszkańców czekał grill, a o północy "płonąca kanapa". Jednak niechlubnej tradycji stało się zadość. Grupa wandali podpaliła śmietniki. Policja zatrzymała osiem osób, z czego dwie odpowiedzą za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, sześć pozostałych zostało aresztowanych za wzniecenie pożaru.

Podobno "tradycja" ogniska związana jest z pracownikiem drukarni, który pod koniec roku palił stare kalendarze. Z czasem mieszkańcy zaczęli dorzucać stare tapczany, meble, a nawet drzwi i opony. Ogień sięgał nawet drugiego piętra.


Komentarze (9)

30-12-2016 17:37:20
Amicus
...trollingu... kolejne obce słowo zaśmiecające naszą piękną słowiańszczyznę...
30-12-2016 15:44:06
niequmammm
@tonny Dzięki za odpowiedź i przepraszam jeśli nie zrozumiałaś trollingu. Obecne, polskie słownictwo nabrało tyle neologizmów i wieloznaczeń że, w szczególnie młodzieżowym slangu wiele dotychczasowych słów nabrało innego znaczenia. Nie myślałem że ktoś wpis mojego alter ego potraktuje poważnie. Przepraszam jeszcze raz. Ps.Teraz mi się dziwią że piszę pod wpływem impulsu nie analizując odpisywanego posta (bez obrazy).
30-12-2016 11:19:40
Egonowaty
Jestem mieszkańcem pięknej i starej dzielnicy Łazarz. Mieszkam na Małeckiego! Będę wraz z gośćmi z innych krajów Unii Europejskiej. Chcę pokazać ,że Łazarz to również Wiesbaden na przykład w Sylwestra. Z drugiej strony może być penerstwo,chamstwo i butelki! Będzie mi przykro i wstyd! Pozdrawiam wszystkich na Łazarzu !
29-12-2016 20:35:56
grubas
i pomyśleć, że wszystko zaczęło się od drukarza, który w sylwestra palił na chodniku kalendarze, których nie sprzedał na bieżący rok
29-12-2016 12:44:46
tonny
@niequmammm: oj widać jak wykształcone jest dziś młode pokolenie. A wystarczy byś zajrzał do encyklopedii: Koksownik, koksiak – przenośne palenisko w postaci stalowego kosza do spalania koksu, służące do ogrzania się na wolnym powietrzu. Znane ze stosowania podczas stanu wojennego przez żołnierzy i milicjantów do ogrzewania się w mrozy na posterunkach ulicznych. W niektórych miastach są ustawiane w mroźne dni w okolicach przystanków komunikacji miejskiej i miejsc, gdzie gromadzą się bezdomni. Nazwy koksownik używa się też do grilli wykonanych w postaci podobnej do oryginalnego koksownika
29-12-2016 12:37:59
poznanianka
Własnie przeszłam sie zobaczyć na skwerze Małeckiego ,Graniczna ,choinke.Skwer gdzie są ławki , kosz. Jest piękniejszy.Cieszy oko , bo choinkę zrobili ( czyt. przystroili ją ) ludzie dbający o otoczenie .Dali nam mieszkańcom poczucie świetowania.Dlatego wierzę ,że w Sylwestra będą witać Nowy Rok z entuzjazmem .Głośno ( może zbytnio ) , ale kulturalnie bez interwencji służb porządkowych.Chciałabym napisać .Byłam i nie musiałam się bać palenia i interwencji straży , ani nie musieli pilnowac porządku policjanci.Butelki zostały zabrane do domu.Dosiego Roku.
29-12-2016 11:35:07
niequmammm
Przepraszam, "koksownik" to nowa nazwa siłowni ?
29-12-2016 11:12:48
as
Powinno być "znowu bedzie patologiczny sylwester na Maleckiego"
29-12-2016 08:59:07
Negatyw
... i darcie ryja, petardy i wulgaryzmy (!!!).
Aktualności
Niezapominajka
27

cze

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
XXXLV sesja (budżetowa - I czytanie) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

28

cze

22:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
„Boisko bezdomnych” - plenerowe kino letnie na Targach
wstęp wolny

29

cze

do 30-06-2018
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
godz. 8:00-13:00

01

lip

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Letnie koncerty orkiestr dętych w Parku Wilsona - Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta Poznania przy MPK

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: