Prawie 45 tysięcy wypożyczeń roweru miejskiego na Łazarzu
09-12-2016 00:36   Janusz Ludwiczak
W tym roku z sześciu stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego, które znajdują się na Łazarzu dokonano blisko 45 tysięcy wypożyczeń miejskich jednośladów, z czego najwięcej przy Parku Wilsona oraz dworcu Poznań Główny. W lipcu uruchomiono dwie nowe stacje - na Rynku Łazarskim i przy II LO. W przyszłym roku pojawią się kolejne - w Parku Kasprowicza, przy Rondzie Jeziorańskiego i w pobliżu Dworca Zachodniego.

Poznański Rower Miejski działa od 2012 roku. W tym roku odnotowano ponad trzykrotny wzrost liczby wypożyczeń w stosunku do roku ubiegłego. W sumie od 1 marca do 30 listopada liczba wypożyczeń w całym Poznaniu wyniosła 388 256, a rejestracji nowych użytkowników – 25 091. Dla porównania przed rokiem było to odpowiednio 124 926 wynajmów i 13 926 rejestracji.

Na Łazarzu można korzystać z aż sześciu wypożyczalni miejskich jednośladów, które znajdują się na placu Dworcowym (plac przed dworcem Poznań Główny - przy peronie 4), obok Collegium Stomatologicum (przy zbiegu Bukowskiej i Przybyszewskiego), na ul. Hetmańskiej (przy skrzyżowaniu z Głogowską) oraz w pobliżu Parku Wilsona (na ul. Głogowskiej przy skrzyżowaniu z Berwińskiego. W połowie nowego roku uruchomiono dwie nowe stacje: na ulicy Matejki, przy II Liceum Ogólnokształcącym i na Rynku Łazarskim (na skwerze im. Kazimierza Nowaka - tzw. "Lejek Łazarski").

Miejskie rowery najczęściej są wypożyczane przy dworcu Poznań Głównym oraz w okolicach Parku Wilsona.

Największą popularnością cieszyła się lokalizacja "Poznań Główny", gdzie dochodziło do 3,33% wszystkich wypożyczeń oraz 3,16% zwrotów w tym roku. To jedna z dziesięciu najpopularniejszych stacji w Poznaniu. Miało tu miejsce ponad 25 tysięcy wynajmów i zwrotów. "Park Wilsona" pod względem natężenia wypożyczeń i zwrotów jest na miejscu 13-tym (2,45%/2,48%). "Bukowska/Przybyszewskiego" to miejsce 15. (2,27% wynajmów), a "Głogowska/Hetmańska" - 23. (1,73% wynajmów). Stacja "Matejki" plasuje się w czwartej dziesiątce – wylicza Marek Fall z Nextbike, operator Poznańskiego Roweru Miejskiego.

W przyszłym roku wypożyczalnie miejskich rowerów mają znaleźć się przy Dworcu Zachodnim (w pobliżu Poczty Głównej), przy skrzyżowaniu Jarochowskiego z Palacza i Potworowskiego, w pobliżu Areny – przy skrzyżowaniu Wyspiańskiego i Wojskowej oraz na Rondzie Jana Nowaka–Jeziorańskiego. Lokalizacje te zaopiniowała Rada Osiedla Św. Łazarz.

Wypożyczenia Poznańskiego Roweru Miejskiego na Łazarzu:
• Poznań Główny – 12 929 (3,33%) wypożyczeń, 12 269 (3,16%) zwrotów
• Park Wilsona – 9 512 (2,45%) wypożyczeń, 9 626 (2,48%) zwrotów
• Bukowska/Przybyszewskiego (Uniwersytet Medyczny) – 8 813 (2,27%) wypożyczeń
• Głogowska/Hetmańska – 6 717 wypożyczeń (1,73%)
• Matejki (przy II LO) – niespełna 3,5 tys. wypożyczeń
• Rynek Łazarski – blisko 3,4 tys. wypożyczeń.


Komentarze (3)

09-12-2016 16:38:24
mk35
@Hania: Jeśli te 4-5% użytkowników dróg przesiadłoby się z rowerów do samochodów i powiększyłoby korki, to docenilibyśmy promowanie roweru jako środka transportu w mieście. Oczywiście, że to nie środek dla wszystkich, ale wystarczy, że na rower przesiadłoby 10% użytkowników samochodów, to z poznańskich dróg każdego dnia znikłoby kilkadziesiąt tysięcy samochodów i od razu zrobiłoby się luźniej.
09-12-2016 13:43:21
Hania
Jaskowiak, na sile chce aby z czegos go zapamietano a wiec przy aprobacie 4 - 5% uzytkownikow ulic czyli rowerzystow, na sile robi wszystko w temacie ROWERY. Nie umie rzadzic Poznaniem, jak mowia w UM pan prezydent uczy sie zarzadzania miastem. Pozatym czlowiek ten nie posiada charyzmy, zero, a ona potrzebna jest na takim stanowisku. Szkoda, ze jeszcze 2 lata do konca kadencji bo bedziemy mieli rowerowy Poznan gdzie pieszy i kierowca zostaje spychany na ostatni plan. Zapamietam p.Jaskowiaka negatywnie.
09-12-2016 11:14:55
zdziwiona
I tu m a m y odpowiedz ,że na tak z w a r t a zabudowę Sw, Lazarza , ł a d u j e sie rowerzystow. Nieruchomości ( ogromne kamienice ) , a w nich mieszkańcy ogradzają teren gdzie można , a s a m o c h o d y wypychaja na chodniki i jezdnie. C i s z a tylko w sprawie przechodniów. I tak mamy korki samochodowe i n i e zawsze odpowiedzialnych rowerzystow. Panie (owie ), czyżby za m a ł o było wypadków na Łazarzu !!!!!!!!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

gru

16:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
IX Łazarskie Spotkanie Opłatkowe

15

gru

I Liceum Ogólnokształcące ul. Bukowska 16
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

17:00
Rynek Łazarski
Granie na straganie czyli Świąteczny Rynek z Dziewiątką

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl dla dzieci "Kot w butach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

17:00
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Cugowscy - koncert

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: