"Był zagrożeniem dla ludzi, którzy prowadzili przestępcze interesy" - odsłonięto tablicę J. Ziętary
11-11-2016 00:27   Janusz Ludwiczak
Tablicę pamiątkową z napisem: "W tym domu mieszkał Jarosław Ziętara. Porwany 1 września 1992 r. Zginął, bo był dziennikarzem" odsłonięto w czwartkowe południe na ścianie kamienicy przy ul. Kolejowej 49. W uroczystości uczestniczyli przyjaciele i brat dziennikarza śledczego, który 24 lata zaginął bez śladu. Wieńce i znicze złożyli m.in. wojewoda Zbigniew Hoffmann, wiceprezydent Mariusz Wiśniewski i poznańscy radni Lidia Dudziak, Katarzyna Kretkowska i Jan Sulanowski.

Jest to miejsce szczególne, bo Jarek nie tylko tutaj mieszkał, ale był obserwowany. Tutaj odbyła się napaść na niego, podczas której próbowano go zastraszyć, zniechęcić do zajmowania się tematem. 1 września 1992 r. Jarek stad wyszedł, miał dotrzeć do redakcji "Gazety Poznańskiej". Jak wynika z ustaleń śledztwa w pobliżu został wciągnięty do fikcyjnego radiowozu policyjnego. To byli bandyci, którzy Jarka porwali. Jarek miał być zabity, nie miało być po nim śladu. Próbowano zapomnieć o tej sprawie. Jarosław Ziętara był zagrożeniem dla ludzi, którzy prowadzili przestępcze interesy na ogromną skalę – powiedział na początku uroczystości Krzysztof M. Kaźmierczak, przyjaciel Jarosława Ziętary, dziennikarz "Głosu Wielkopolskiego", przedstawiciel Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary.

Odsłonięcia tablicy dokonał Jacek Ziętara, brat dziennikarza.

Należy wyjaśnić sprawę, nie tylko dlatego, że Jarek był dziennikarzem, ale był jednym z nas, obywatelem tego kraju. Zabrano mu życie u progu jego dorosłego życia. Proszę o duchowe wsparcie w walce o prawdę o Jarku – dodał Jacek Ziętara.

Wieńce i znicze złożyli m.in. wojewoda Zbigniew Hoffmann, wiceprezydent Mariusz Wiśniewski i poznańscy radni Lidia Dudziak, Katarzyna Kretkowska i Jan Sulanowski.

Tablica powstała w wyniku społecznej zbiórki pieniężnej, którą przeprowadził Komitet Społeczny Upamiętnienia Jarosława Ziętary. W sumie zebrano 17 885 zł. Autorem tablicy pamiątkowej jest Roman Kosmala.

Jarosław Ziętara po raz ostatni widziany był 1 września 1992 r. na ul. Kolejowej, w pobliżu kamienicy, w której mieszkał. Do dziś nie wiadomo w jakich okolicznościach zaginał dziennikarz śledczy. Udało się ustalić, że w porwaniu Jarosława Ziętary brali udział byli ochroniarze holdingu Elektromis.

W 1995 roku umorzono śledztwo w sprawie jego zaginięcia. Podczas ponownego śledztwa w latach 1998-1999 ustalono, że Jarosława Ziętarę porwano na zlecenie i zamordowano. Rodzice dziennikarza już nie żyją. Całymi latami lekceważono ich prośby o wznowienie i przekazanie sprawy prokuraturze spoza Poznania. Starania o to kontynuował utworzony w 2010 roku Komitet Społeczny "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary". W efekcie ich działań w czerwcu 2011 roku wznowiono śledztwo, które obecnie prowadzi krakowska prokuratura. Do dziś jednak jest to sprawa niewyjaśniona, nie odnaleziono ciała. Jedynie byłemu senatorowi, biznesmenowi Aleksandrowi G. postawiono zarzut podżegania do zabójstwa dziennikarza. 29 czerwca 2015 r. prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Aleksandrowi G.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak, Andrzej Radwański (27-30)

ZOBACZ TAKŻE: Powstała ulica Jarosława Ziętary

Komentarze (3)

14-11-2016 15:19:40
wdzięczni
I ta pamięć pozostanie po dziennikarzu.Można się zatrzymać , zadumać. Ale i godny ( c z y t e l n y ) ) napis na tablicy , pozwala nam mieszkańcom nie zapomnieć.
11-11-2016 14:17:52
eka z małeki
-kiedyś napisałem,że dopókii żyją osoby w jakikolwiek sposób powiązane ze sprawą,łącznie rodzinami bo nie wierzę żeby nikt nic nie wiedział!!!.No i oczywiście super sprawny aparat sprawiedliwości w tę sprawę ewidentnie umoczony to nigdy sprawa nie zostanie wyjaśniona no i jeszcze psychoza strachu w owym towarzystwie!!!.....obym się mylił ale chyba nieeeeeeee....
11-11-2016 09:50:07
jeremas
Najważniejsze to Reklama, RADNI, wojewoda, urzędasy.... REKLAMA dzignią .. , ale czego...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

lut

do 25-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Gardenia - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Specjal Days - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
Sport Invest - Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej

02

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Światowy Dzień Modlitwy - nabożeństwo ekumeniczne

04

mar

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

06

mar

do 09-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli arena Design
Home Decor - Targi Wnętrz

15

mar

do 17-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salmed - Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego
Poznański Salon Optyczny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: