Co dalej z Sołtysówką?
25-10-2016 12:13   Janusz Ludwiczak
Pod koniec sierpnia zabytkowa willa przy ul. Głogowskiej 37, w której mieszkał Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz została wystawiona na sprzedaż za 2,9 mln zł. Jak udało nam się ustalić Sołtysówka została kupiona już dwa lata temu, a obecny właściciel próbował znów sprzedać nieruchomość. Teraz planuje wyremontować obiekt i dobudować nowy budynek. Jaki? Tego nie chce zdradzać ani inwestor ani Miejska Konserwator Zabytków.

"Sołtysówka" od kilku lat jest niezamieszkana i niezagospodarowana. Kilkukrotnie dochodziło tutaj do pożarów. Najpoważniejszy miał miejsce 25 września 2011 roku. Przez trzy godziny 30 strażaków z ośmiu zastępów gasiło pożar zabytkowej wilii. Zapalenie się drewnianego dachu pokrytego papą było przyczyną powstania czarnych, ogromnych kłębów dymu, które zasnuły okolice ulicy Głogowskiej i mocno ograniczyły widoczność. Z tego powodu przez godzinę ulica była zamknięta dla ruchu. Kolejny poważny pożar miał miejsce w noc sylwestrową z 31 grudnia 2013 na 1 stycznia 2014 r. "Sołtysówka" paliła się wielokrotnie. Niewykluczone, że były to celowe podpalenia.

W marcu zeszłego roku informowaliśmy, że "sołtysówkę" może przejąć miasto.

Na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków starosta może zająć czasowo obiekt, który jest wpisany indywidualnie do rejestru zabytków. Wynika to z przepisów Ustawy zabytków i opiece nad zabytkami. Jeśli zabytek ma jakieś określone walory historyczne i architektoniczne to na wniosek konserwatora starosta, w przypadku Poznania - prezydent miasta może ten obiekt przejąć. Taki wniosek musi opracować konserwator zabytków. Prezydent miasta musi chcieć taki obiekt przejąć. To wiąże się z kosztami, zabezpieczeniem budynku i uratowaniem obiektu. Nie narusza to jednak prawa własności – tłumaczył nam mgr inż. Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

Pod koniec sierpnia w jednym z portali ogłoszeniowych pojawiła się informacja, że "Sołtysówka" została wystawiona na sprzedaż na kwotę 2,9 mln zł (5800 zł/m2). Udało nam się skontaktować jednym z właścicieli nieruchomości.

Ogłoszenie jest jeszcze aktualne. Mamy kupca, ale prowadzimy negocjacje. Prowadzimy rozmowy z konserwatorem zabytków. Mamy kupca, ale myślimy również o wyremontowaniu budynku, bywa różnie, zakładamy różne warianty. Sołtysówkę kupiliśmy dwa lata temu od poprzednich właścicieli. Chcemy ją wyremontować, myślimy o wybudowaniu obok nowego budynku, jednak jest to nasza tajemnica firmowa, nie chcę zdradzać planów. Budynku na pewno nie zburzymy, jest on wpisany do rejestru zabytków, prowadzimy rozmowy z konserwatorem – powiedział nam w rozmowie telefonicznej właściciel nieruchomości, który zachował anonimowość.

Tymczasem w informacji z zakresu pracy prezydenta i wydziałów Urzędu Miasta Poznania czytamy: "W zakresie Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków: ul. Głogowska 37 (Sołtysówka) - konsultacje z nowym właścicielem willi dotyczące zabezpieczenia obiektu".

Mam informację, że sołtysówka została sprzedana. Obiekt zostanie zabezpieczony, taką wolę wyraził też inwestor. Są przymiarki projektowe, by zachowany został istniejący budynek z zaadoptowaniem go do nowej funkcji i dobudowaniem nowego budynku. Dla mnie nie jest ważne czy będzie to restauracja czy hotel, ale by obiekt ten funkcjonował, otrzymał drugie życie – powiedziała portalowi lazarz.pl Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu.

Nie chciałaby spalić tematu, za dużo mówić, by inwestor nie miał pretensji. Mam podobne sytuacje z Pałacem Mielżyńskich, gdzie inwestor nie chce zdradzać szerzej swoich planów, ma swoje biznesowe cele i nie chce udzielać informacji. Ja mogę jedynie opowiadać o planach remontowych, a nie funkcji jaka będzie dominować w danym obiekcie. – podsumowuje Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków.

Willa przy ul. Głogowskiej 37 pochodzi z 1902 roku. Mieszkał tutaj Adam Jeske, sołtys ówczesnej wsi Łazarz (przypomnijmy, że Łazarz został przyłączony do Poznania 1 kwietnia 1900 roku). Sołtysówka wykończona jest różnokolorową cegłą klinkierową, bogata w detale architektoniczne, zwieńczona niewysoką wieżyczką. Od ulicy budynek odgrodzony jest płotkiem z żeliwa. Towarzyszą mu dwa budynki gospodarcze.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy właściciel "Zielonej perły" planuje sprzedać kamienicę


Komentarze (6)

28-10-2016 13:25:29
eka z małeki
-teraz już bez żartów,naprawdę!Zniszczono Adrię-jest dziura,biurowiec,akwarium,pustynia!Z pełnym szacunkiem dla P.P.,ja też tak myślę,była Adria,coś tam na MTP i niema nic.Uważam,że można by to wykorzystać w celach podobnych.Architektura super,przeprowadzić egzorcyzmy na tyłach i działać.... Położenie w takim punkcie aż się prosi o to.Jednak znając pazerność MIASTECZKA nic z tego nie będzie co widać po tłumach garnących się do wynajęcia Kaponiery,kto zechce włożyć kapitał nie mając wizji stałości a nuż się komuś odwidzi i po ptokach!.Mury solidne mogą długo niszczeć.Tak na koniec pisząc o kaplicy,oczywiście po obowiązkowych egzorcyzmach to myślę na poważnie w chwili obecnej to ma szansę na egzystencję nie wzbudzając żadnych sporów i nienawiści.Łączę wyrazy szacunku,też mi przykro jak codziennie widzę w jakim to jest stanie...eka
27-10-2016 10:46:23
poznanianka
Sama kupuje w Biedronce , niektóre towary.Smacznego zwolennikom .Ale chodzi mi o coś innego.W skrócie to tak , gdzie wolne miejsce , tam " rośnie " Biedronka.S e c e s j a miesza się z pełzająca Biedronką.Pomyślę , co by można zafundować Sołtysówce.Może dorzucą cokolwiek z pomysłów pozostali mieszkańcy i miłośnicy coraz ładniejszego Sw.Lazarza.
26-10-2016 13:47:39
eka z małeki
-fakt,pamiętam jak to jeszcze działało!-no cóż miejsce b.atrakcyjne,czy w tym MIASTECZKU nie ma nikogo kto by pomyślał jak to rozumnie zagospodarować???.Kochane LUDZISKA,cośta się tak uwzięły na BIEDRONKĘ,od małego żyję przy R.Ł.,przyznaję,że takiego bajzlu z oferowanym towarem nie pamiętam.Trzeba dobrze znać sprzedawców żeby kupić dobry towar i to wcale nie tak tanio.Ja ich znam od dziadków to wiem.Osobiście wolę kupować niektóre towary w B.bo są przyzwoicie podane i mają gwarantowaną jakość,ceny są też niższe niż na R.Ł-nie kłamię sam to sprawdziłem!!!.Wracam do tematu Sołtysówka-nie chcę nikogo obrażać a może otworzyć tam kaplicę,byłoby gdzie się pomodlić,poklęczeć i to może by to niektórych zadowoliło-niewielka przeróbka i jaka satysfakcja może warto w ten sposób załagodzić sprzeczności...???
26-10-2016 12:08:37
poznanianka
Brawo. Też tak teraz myślę .B i e d r o n k a .Ale na to nie wpadłam. Oby tak nie zaistniała jak ta o g r o m n a na M a t e j k i ( n- pko ) wejścia do kawiarni w Parku Wilsona.Albo ta idać z ul. Głogowskiej w Strusia.Ni przypiął ni przyłatał .Psuje zupełnie architekture terenu , a mamy tych biedronek wiele.Mamy urodzaj Biedronek ( o przepraszam ładnie się wpisała ta na ul. Lukaszewicza).Tylko trochę nieczysto i mysz, masz , ale jest dla ludzi. Obsługi pewnie mało i warzywa się psują.Rosły hipermarkety za poprzednią władzę . Z o b a c z y m y jak " spisze się " moloch Posnania.Szanujmy nogi.
26-10-2016 07:21:59
Negatyw
Będzie nowa Biedronka... (!!!).
25-10-2016 21:25:08
poznanianka
Sołtysówka niszczeje od kilkunastu lat.Była kupiona już dwa lata temu.Obecny właściciel chciał ją sprzedać , a t e r a z chce wyremontować.Coś nie może się zdecydować , a Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu może powiedzieć o planach remontowych ( a l e m i l c z y ).Nikt nie wymaga by informowano o funkcji jaką może budynek spełniać.Pewnie chodzi ,żeby rozpadła sie do końca .

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

sty

19:00
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
"Rodzina" - spektakl teatru Circus Ferus

27

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan
Kazanie: ks. Tomasz Siuda, kościół rzymskokatolicki

28

sty

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ

17:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
007 James Bond Live! - koncert

30

sty

do 02-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Budma - Międzynarodowe Targi Budownictwa
Intermasz - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
Ifratec - Międzynarodowe Targi Technologii i Materiałów dla

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: