Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kolory szumu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kolory szumu
12-10-2016 07:53   Redakcja
Prace malarskie Włodzimierza Jana Zakrzewskiego będzie można od piątku oglądać w Galerii Ego przy Arenie. Artysta należy do jednych z najbardziej interesujących współczesnych polskich malarzy W swojej sztuce łączy działanie czysto malarskie z rysunkiem, fotografią, filmem, formą przestrzenną, a ostatnio z dźwiękiem. Kolejne pomysły poddaje konsekwentnym próbom założonego z góry systemu, tworząc liczne warianty jednego, wyjściowego motywu.

Włodzimierz Jan Zakrzewski urodził się w 1946 roku. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie (dyplom uzyskał w 1970 r.).

Artysta był wieloletnim stypendystą m.in. Stedelijk Museum w Amsterdamie oraz De Pont Foundation, brał także udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych na całym świecie, (m.in. W Bochum Museum, w Gemeentemuseum Haga, warszawskiej Galerii Sztuki Zachęta czy w Muzeum Narodowym w Poznaniu). Obecnie prowadzi Pracownię Gościnną na macierzystej uczelni.

W ostatnich pracach zajmuje się "koncepcją kolorów" przyporządkowanych sygnałom szumu, nawiązując tym samym do badań nad "barwami dźwięków" w muzyce. W inżynierii dźwięku, elektronice, fizyce i wielu innych dziedzinach kolor szumu (szum jako sygnał powstały w wyniku procesu stochastycznego) może być rozumiany jako zbiór charakterystycznych cech jego widmowej gęstości mocy. Poszczególne kolory szumu różnią się od siebie właściwościami i tak, na przykład jako sygnały foniczne, każdy z nich będzie brzmiał inaczej dla ludzkiego ucha, a jako obrazy będą posiadać różne faktury. Dlatego też, każde zastosowanie wymaga zazwyczaj szumu o specyficznym kolorze. Na wystawie w Ego będzie można zobaczyć i usłyszeć wyjątkowe i ekscytujące zjawisko - barwy szumu.

SZUM AKUSTYCZNY
Dźwięk, którego widmo w większości zakresu słyszalności jest zrównoważone to znaczy, że nie występują w nim gwałtowne piki (maksyma), które słyszalne mogłyby być jako dźwięczne rezonanse o określonej wysokości tonu.

SZUM CZARNY
Szum o zerowej mocy do 20 kHz i stałym widmie powyżej tej granicy, o charakterystyce widmowej f-n, ( dla n>2). Właściwy jest dla naturalnych zjawisk o właściwościach katastrof.

SZUM CZERWONY
( ang. brown noise, Brownian noise) Nazwany tak, ze względu na podobieństwo do ruchów Browna. Analogia wzięła się stąd, ze szum taki można wytworzyć metodą tak zwanego spaceru losowego lub inaczej spaceru pijaka ( ang. randon walk). Technika ta polega na otrzymywaniu kolejnej wartości drogą dodania do poprzedniej niewielkiej liczby losowej, a więc wykonania przypadkowej długości kroku w przypadkowym kierunku. Jest to szum, o jeszcze większej przewadze częstotliwości niskich ( znowu przez analogię do światła, które nabiera barwy czerwonej, gdy ma dużą przewagę niskich częstotliwości).

SZUM BIAŁY
Przez analogię dla widma optycznego fali elektromagnetycznej, szum o całkowicie płaskim widmie sygnału akustycznego. Światło białe to- de facto- szum elektromagnetyczny mieszaniny wszystkich możliwych barw o całkowicie płaskim widmie w zakresie widzialnym. Znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach nauki, jednak w akustyce ma ograniczone zastosowanie - ze względu na charakterystykę ludzkiego ucha postrzegany jest jako dźwięk wysoki.

SZUM ZIELONY
Nazwa ma swe źródło bardziej w odniesieniu do ekologii niż do widma świetlnego. Jest to szum bardzo zbliżony do różowego z uwypukleniem widma w okolicy 500 Hz i szybszym spadkiem ( ok. 9dB/okt) powyżej 2 kHz. Podobno bardzo długookresowa rejestracja dźwięków natury daje taką właśnie charakterystykę.

Wernisaż wystawy "Kolory szumu" Włodzimierza Jana Zakrzewskiego odbędzie się w najbliższy piątek, 14 października o godz. 19:00 w Galerii Ego przy ul. Wyspiańskiego 41/3. Wstęp wolny. Portal lazarz.pl objął patronat medialny nad wydarzeniem.


Fot: Galeria Ego

Komentarze (3)

12-10-2016 17:18:02
morlock
Jeśli to promocja prac p. Włodzimierza Jana Zakrzewskiego to starczyłby gif albo lepiej "cóś " w formatach webM /flash/win jeśli również do słuchu ma jego sztuka przemawiać. Jest tak wiele samorodnych talentów udostępniających swoje prace w necie że miło by było porównać zanim tyłek z krzesła podniosę (bez obrazy) by odwiedzić Galerię w Arenie.
12-10-2016 13:54:26
Amcius
Tych "artystów" to nikt nie zrozumie... Teraz to wszystko można nazwać sztuką...
12-10-2016 08:47:30
Negatyw
To ma być sztuka...?!!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

mar

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał Konkursu Piosenki Przedszkolnej dla dzieci od 3 do 6 latODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Międzykulturowy Wieczór Integracyjny przygotowany przez wolontariuszy CIM HoryzontyODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

04

kwi

do 05-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Look" - targi fryzjerskie
"BeutyVision" - targi kosmetyczne
PRZESUNIĘTE na 16-18.10.2020

05

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań PółmaratonODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego związanym z koronawirusem. Przesunięte na 18.04.2021

21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje" → ,b>PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: