Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odcinek 8: "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą, zostaną po nich buty i telefon głuchy" tak pisał już nieżyjący poeta, ks. Jan Twardowski, który zmarł w tym roku. Dziś przy okazji Dnia Zadusznego oraz po minionym dniu Wszystkich Świętych postanowiłem napisać felieton na temat naszego życia. 1 listopada wszyscy tłumnie wybieramy się na cmentarze, odwiedzamy groby naszych bliskich, którzy zostawili jakiś ślad w naszym życiu, których nam niekiedy czasem bardzo brakuję.
Wszyscy, a przynajmniej większość z nas 1 listopada odwiedziła cmentarze i groby swoich bliskich. Jak zawsze tworzyły się gigantyczne korki. Jak zawsze napchane były tramwaje i jak zawsze tłok na cmentarzach. Niestety, ale muszę to przyznać, jak zawsze wypadki ranne i śmiertelne. I tak będzie zapewne do 1 listopada 2007 i za rok znowu będzie tak samo. A nie musi przecież tak być. Owszem, 1 listopada - dzień Wszystkich Świętych oraz 2 listopada - Dzień Zaduszny to Święta Zmarłych, ale czy nie możemy pamiętać o naszych bliskich, których już nie ma wśród nas przez cały rok? Rozumiem, brak czasu, rodzina, praca, i inne sprawy, ale czy nie możemy odwiedzać cmentarzy przez cały rok, chociażby w okresie świąt wielkanocnych czy Bożego Narodzenia, albo w letnie okresy. To, że odwiedzamy groby naszych bliskich tylko i wyłącznie we Wszystkich Świętych świadczy o miłości, jaką darzyliśmy do naszych bliskich i widocznie ulegamy modzie. Skoro wszyscy jadą tego dnia na cmentarze, to ja też pojadę. Owszem gdyby nie Wszystkich Świętych to zapewne cmentarze byłyby bardzo zaniedbane. Jednak czy nie możemy pamiętać o zmarłych częściej, jak tylko pod koniec października i na początku listopada?
Jednak muszę przyznać fakt, że ludzie dbają o groby w ciągu roku i chodzą na cmentarze latem i wiosną, jesienią i zimą, czy nawet w upał.
Nie zapominajmy też o jednej najważniejsze rzeczy. Najpiękniejszy, najbardziej zaniedbany, umyty i przygotowany nagrobek nie zastąpi modlitwy, oraz znicz, który jest formą pamięci i pokazania miłości do bliskiej osoby, której nie ma już wśród nas.

W kolejnym odcinku:
Wybory i co dalej?

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan - modlitwa prawosławno-rzymskokatolicka

26

sty

13:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert kolęd Chóru Męskiego Kompanii Druha Stuligrosza

01

lut

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 50-lecia Klubu Górskiego Grań

04

lut

do 07-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi budownictwa "Budma"

27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: